Najbogatszy człowiek świata – Elon Musk

Najbogatszy człowiek świata – Elon Musk

Miliarderzy odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu globalnej gospodarki, polityki i filantropii. Forbes szacuje liczbę miliarderów na świecie na 2668 w 2022 r. Najbogatsi z nich należą do jeszcze bardziej ekskluzywnego klubu i mają jeszcze większą władzę. Wielu z tych miliarderów to założyciele gigantów technologicznych, a znaczna część ich majątku wciąż jest inwestowana w założone przez nich firmy.

Mogą jednak nadal zaciągać pożyczki pod zastaw tego bogactwa, aby uniknąć sprzedaży akcji, odroczenia (lub wyeliminowania dla spadkobierców) podatków od niezrealizowanych zysków kapitałowych w tym procesie. Multimiliarderzy mogą również skorzystać z szeregu odliczeń podatkowych, aby zrównoważyć zgłoszony dochód, pozostawiając niektórych z tej listy bez podatku dochodowego w ostatnich latach.

Przy tak dużej części ich bogactwa w akcjach notowanych na giełdzie, wartość netto najbogatszych może zmieniać się wraz z wycenami rynkowymi. Na przykład Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesla Inc. ( TSLA ) i najbogatszy człowiek na świecie odnotował wzrost wartości netto w 2021 roku dzięki wzrostowi ceny akcji Tesli (gdzie obecnie jest właścicielem 16% firmy ) — przy wzroście akcji Tesli o prawie 50% w 2021 r.

Z kolei założyciel i dyrektor generalny Meta Platforms Inc. Mark Zuckerberg wypadł z pierwszej dziesiątki w lutym 2022 r., kiedy cena akcji Meta spadła po rozczarowującym raporcie o wynikach. Wartość netto Zuckerberga spadła o 54 miliardy dolarów w 2022 r.


Poniżej znajdują się informacje na temat najbogatszej osoby na świecie.

Elon Musk – najbogatszy człowiek świata

  • Wiek: 50
  • Miejsce zamieszkania: Teksas
  • Współzałożyciel i CEO: Tesla
  • Wartość netto: 224 miliardy dolarów
  • Udział własności Tesli: 16% (107 miliardów dolarów)
  • Inne aktywa: Space Exploration Technologies (aktywa prywatne 40,3 mld USD), The Boring Company (aktywa prywatne 3,4 mld USD), Twitter (2,9 mld USD aktywów publicznych), 11,3 mld USD w gotówce

Elon Musk urodził się w RPA i studiował na uniwersytecie w Kanadzie, zanim przeniósł się na University of Pennsylvania, gdzie uzyskał licencjat z fizyki i ekonomii. Dwa dni po zapisaniu się na studia podyplomowe z fizyki na Uniwersytecie Stanforda Musk odroczył uczestnictwo, aby uruchomić Zip2, jedną z pierwszych internetowych usług nawigacyjnych. Ponownie zainwestował część dochodów z tego startu, aby stworzyć X.com, system płatności online, który został sprzedany eBay Inc. ( EBAY ) i ostatecznie stał się PayPal Holdings Inc.

W 2004 roku Musk został głównym sponsorem Tesla Motors (obecnie Tesla), co doprowadziło do jego obecnej pozycji jako dyrektor generalny firmy zajmującej się pojazdami elektrycznymi. Oprócz linii samochodów elektrycznych Tesla produkuje również urządzenia do magazynowania energii, akcesoria samochodowe oraz, poprzez przejęcie SolarCity w 2016 r., systemy zasilania energią słoneczną. Musk jest także dyrektorem generalnym i głównym inżynierem Space Exploration Technologies (SpaceX), dewelopera rakiet kosmicznych.

W 2020 r. akcje Tesli wzrosły o 740%, aby popchnąć Muska w górę rankingów bogactwa. W grudniu 2020 r. Tesla dołączyła do S&P 500, stając się największą dodaną firmą. W styczniu 2021 roku Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie (tytuł, który posiada od tamtej pory).

W tweecie z 6 listopada 2021 r. Musk zapytał publiczność na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich akcji Tesli, przedstawiając tę ​​kwestię jako odpowiedź na krytykę niezrealizowanych zysków kapitałowych jako sposobu na uniknięcie podatków.

W pozostałej części 2021 r. sprzedał akcje o wartości 16,4 mld.

Dzięki wzrostowi akcji Tesli w 2021 r. i prywatnym transakcjom zwiększającym raportowaną wycenę SpaceX, przewaga Muska w światowych rankingach bogactwa stale rośnie. Jego wartość netto osiągnęła najwyższy poziom 340 miliardów dolarów w listopadzie 2021 r.

W kwietniu 2022 r. Musk rozpoczął kampanię prywatności Twittera, której kulminacją był wykup o wartości 44 miliardów dolarów. Musk planuje sfinansować transakcję z 21 miliardów dolarów z własnego kapitału. W okresie poprzedzającym ogłoszenie wykupu Musk sprzedał 9,6 miliona akcji Tesli o wartości około 8,5 miliarda dolarów.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.