Na co zwracać uwagę, wybierając giełdę kryptowalut?

Na co zwracać uwagę, wybierając giełdę kryptowalut?

Na giełdach kryptowalutowych codziennie mają miejsce transakcje warte łącznie miliony dolarów. Trudno sobie wyobrazić sprawny obrót krypto bez tych platform, aczkolwiek trzeba zauważyć, że jedna giełdzie bywa drugiej nierówna. Osoby chcące działać na rynku kryptowalutowym mają więc niełatwe zadanie, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego portalu dla siebie.

Przydatnym narzędziem dla tych, którzy nie mają czasu na samodzielny research będzie ranking giełd kryptowalut – przy czym koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany ranking jest wciąż aktualny. Natomiast tak czy inaczej warto wiedzieć, które parametry giełdy są kluczowe i zasługują na największą uwagę.

Wiarygodność giełdy to absolutna podstawa

Niskie prowizje i opłaty, chociaż niewątpliwie są istotne, na niewiele się zdadzą, jeśli na dłuższą metę platforma okaże się nierzetelna lub słabo zabezpieczona. W związku z tym zdecydowanie warto upewnić się, czy dana giełda stosuje odpowiednie zabezpieczenia techniczne oraz organizacyjne, a także, kto za nią stoi i czy są to podmioty godne zaufania.

Chociaż sam długi staż (jak na branżę kryptowalutową – mówimy tutaj więc o stażu rzędu co najmniej kilku lat) nie wyklucza jeszcze całkiem potencjalnych nieprawidłowości, to również jest pewną wskazówką w zakresie wiarygodności platformy, podobnie, jak ilość aktualnych użytkowników.

Transparentność, to jest otwartość w zakresie m.in. historii platformy, jej planów, zaplecza, sposobu działania i przyjętych zasad również jest bardzo ważna. Warto też sprawdzić, jakie opinie ma oferowana przez daną giełdę obsługa klienta. 

Może się zdarzyć, że kiedyś będzie trzeba jakąś sprawę rozwiązać przez kontakt z pracownikami platformy i biorąc pod uwagę, że chodzi tutaj o kwestie finansowe (niekiedy nawet o bardzo duże kwoty), niskiej jakości obsługa mogłaby nastręczyć wiele problemów.

Zakres oferty bywa bardzo różny

Najpopularniejsze, największe giełdy kryptowalutowe oferują wykonywanie transakcji na nawet setkach różnych aktywów cyfrowych, w tym najbardziej znanych kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum czy DOGE, ale nie tylko. Mniejsze platformy zwykle ograniczone są do kilkunastu topowych krypto, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Warto też wiedzieć, że część giełd oprócz klasycznych rozwiązań, czyli kupna i sprzedaży aktywów, wprowadziła także bardziej nietypowe mechanizmy, takie jak staking, zarabianie kryptowalut za wykonywanie pewnych czynności (np. rozwiązywanie quizów) i nie tylko. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.