Kto może udzielać pożyczek pozabankowych?

Kto może udzielać pożyczek pozabankowych?

Potrzebując pilnie kilku tysięcy złotych przy jednoczesnym braku oszczędności, w naturalny sposób rozglądamy się za zewnętrznym finansowaniem. W tym zakresie mamy z reguły dwie główne opcje – kredyt w banku albo pożyczka pozabankowa. O ile kredyt jest powszechnie kojarzony z dużą ilością formalności, o tyle pożyczkę można uzyskać nieco łatwiej. 

W poniższym tekście przybliżymy, kto może udzielać pożyczek pozabankowych. Wytłumaczymy również, czym jest rejestr firm pożyczkowych oraz dlaczego umowa jest kluczowa podczas wyboru pożyczki. 

Pożyczka pożyczce nierówna

Pożyczki pozabankowe to termin dość szeroki. Zaliczamy do nich zarówno pożyczki gotówkowe typu chwilówki online, jak i produkty ratalne. Niektóre udzielane są na krótszy okres – np. 31 dni z możliwością przedłużenia. Inne spłaca się nawet przez kilka lat. Bez względu jednak na rodzaj pożyczki, kluczowe pod kątem bezpieczeństwa wydaje się to, od kogo pożyczamy pieniądze. Sprawdźmy zatem, kto może udzielać pożyczek. 

Wyróżniamy w tym zakresie:

  • firmy pożyczkowe,
  • parabanki, 
  • osoby prywatne.

W czym tkwi najważniejsza różnica pomiędzy nimi oprócz warunków udzielanych pożyczek? Przede wszystkim w podstawie prawnej ich funkcjonowania na rynku. 

Instytucje pożyczkowe działają na podstawie Ustawy o kredycie konsumenckim. Zabezpiecza to klientów tych firm przed nadużyciami, ponieważ ustawa wyraźnie określa warunki, na jakich mogą być udzielane pożyczki.

Parabanki i osoby prywatne udzielają pożyczek na podstawie regulacji ogólnych zawartych w Kodeksie cywilnym. To sprawia, że w przypadku nadużyć mamy co prawda prawo dochodzić swoich praw przed sądem, ale zazwyczaj wiąże się to z kosztami postępowania i długotrwałym procesem. Z tych względów w przypadku pożyczek udzielanych przez parabanki i osoby prywatne kluczowa wydaje się treść umowy, którą podpisujemy. Jeśli zawiera ona niekorzystne zapisy, może nam przysporzyć nie tylko kosztów, ale i sporo nerwów.

Czym jest Rejestr Instytucji Pożyczkowych?

Z myślą o konsumentach korzystających z pożyczek w połowie 2017 roku powstał specjalny rejestr prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Każda firma planująca prowadzić działalność pożyczkową ma obowiązek dokonania wpisu do rejestru. Atrakcyjność biznesu pożyczkowego potwierdza liczba przedsiębiorstw widniejących w rejestrze, która oscyluje między 450 a 500 podmiotów. Dodajmy przy tym, że sam wpis do rejestru nie oznacza, że firma podlega ścisłemu nadzorowi KNF. Dla klientów jest to jednak informacja, czy dany podmiot spełnił minimum wymogów stawianych przez KNF do tego, aby móc prowadzić działalność.

Dobra umowa to podstawa każdej pożyczki

Wiemy zatem, że podmiotów gotowych do udzielenia pożyczki jest mnóstwo. Jeśli dodamy do tego osoby fizyczne, możliwości wydają się wręcz nieograniczone. Prawdą jest jednak to, że w przeważającej części rynek pożyczek pozabankowych skupia się wokół działalności kilkunastu podmiotów. 

Zdaniem eksperta VIVUS.pl, jedną z przyczyn sukcesu renomowanych firm pożyczkowych – obok dobrej oferty – jest pełna transparentność. Takie podmioty nie mają nic do ukrycia przed swoimi klientami, w tym jeśli chodzi o ukryte koszty. W wielu z nich można zapoznać się ze wzorem umowy pożyczki na stronie internetowej pożyczkodawcy. Dzięki temu każdy, kto rozważa skorzystanie z pożyczki, może podjąć świadomą decyzję w zakresie zaciągnięcia zobowiązania. 

Umowa to kluczowa kwestia w przypadku produktu, jakim jest pożyczka na konto bankowe. Jeśli przedsiębiorstwo lub osoba prywatna nie chce pokazać nam wzoru umowy, stwarza to przypuszczenie, że obawia się, że zrezygnujemy ze współpracy, zanim na dobre się ona zaczęła ze względu na niekorzystne klauzule.

Podsumowując

Mimo że pożyczki pozabankowe jest łatwiej uzyskać niż kredyt, to korzystanie z usług renomowanych firm, działających na rynku od lat, zapewnia pełne bezpieczeństwo dla pożyczkobiorcy. Firmy pożyczkowe działają równolegle do banków i podlegają Ustawie o kredycie konsumenckim. Mają również coraz bardziej konkurencyjną ofertę, zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie koszty, minimum formalności i czas potrzebny na uzyskanie pożyczki, dlatego warto korzystać z ich produktów.