Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt wybrać na remont domu?

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – jaki kredyt wybrać na remont domu?

Planujesz remont mieszkania lub domu? Aby sfinalizować prace, potrzebujesz dodatkowej gotówki? W artykule wyjaśnimy, jaki kredyt wybrać na remont nieruchomości.

Brak oszczędności nie musi być przyczyną rezygnacji z celów i planów. Jeśli marzysz o metamorfozie domu, ale stan Twoi oszczędności pozostawia sporo do życzenia, sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania — kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Czym się od siebie różną i który z nich warto wybrać?

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny

Choć oba kredyty umożliwiają pozyskanie dodatkowych środków finansowych, specyfika każdego z nich jest zupełnie inna.

Kredyt gotówkowy to kredyt przeznaczony na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Pozyskane z niego środki możesz więc spożytkować nie tylko na remont mieszkania, ale także na zakup wymarzonego sprzętu grającego czy sfinansowanie upragnionych wakacji w tropikach. W zależności od kredytodawcy i zdolności kredytowej wnioskującego maksymalne kwoty kredytów gotówkowych wynoszą z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, spłata odbywa się w miesięcznych ratach — przez okres od kilku miesięcy do kilku lat. Sięgnięcie po kredyt gotówkowy nie wymaga ustanawiania zabezpieczeń, a do analizy kredytowej potrzebny jest poprawnie wypełniony wniosek, dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający wysokość i źródło dochodów. Czas oczekiwana na decyzję w sprawie kredytu gotówkowego wynosi — w zależności od kwoty i procedur instytucji finansowej — od kilku godzin do kilku dni roboczych.

Kredyt hipoteczny to kredyt przeznaczony na konkretny cel. Może to być np. zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, zakup działki budowlanej czy remont domu. Maksymalne kwoty kredytu hipotecznego wynoszą od kilkuset tysięcy do kilku milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 35 lat. Tak długi okres spłaty pozwala na maksymalne obniżenie kwoty miesięcznej raty. Umożliwia więc dostosowanie jej kwoty do realnych możliwości finansowych kredytobiorcy, a co za tym idzie — zmniejszenie ryzyka opóźnień w spłacie. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, niezbędne jest wniesienie wkładu własnego (jego minimalna kwota to 20%, jednak niektórzy kredytodawcy umożliwiają uzyskanie kredytu przy wpłacie 10% i zabezpieczeniu pozostałych 10 ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego) oraz ustanowienie hipoteki — ograniczonego prawa rzeczowego, które znacząco ogranicza ryzyko banku na wypadek braku spłaty rat. Zgodnie z prawem na wydanie decyzji kredytowej banki mają 21 dni od momentu złożenia wniosku.

Kredyt na remont domu — gotówkowy czy hipoteczny?

To, który kredyt okaże się lepszy na remont, zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, jego potrzeb i oczekiwań.

Jeśli planujesz gruntowny remont, który pochłonie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, zdecydowanie lepszym wyborem okaże się kredyt hipoteczny. Dlaczego? Zabezpieczenie w postaci hipoteki i wkładu własnego sprawia, że kredyty hipoteczny to najtańsze kredyty na rynku. A to ma szczególne znaczenie w długofalowej perspektywie. Kredyt hipoteczny pozwoli na pożyczenie pieniędzy w bezpieczny sposób i maksymalne ograniczenie kosztów.

Jeśli do wykonania prac remontowych potrzebujesz kilkunastu tysięcy złotych i chcesz spłacić zobowiązanie w ciągu kilku lub kilkunastu miesięcy, rozważ sięgnięcie po kredyt gotówkowy. Czasem taka opcja będzie jedyną możliwą (instytucje finansowe nie udzielają kredytów hipotecznych na tak niskie kwoty). Procedura pozyskania kredytu gotówkowego będzie z pewnością krótsza niż ta towarzysząca otrzymaniu hipoteki. Podobnie jak czas oczekiwania na decyzję kredytową. Będzie wymagać także mniejszej ilości formalności i dokumentów.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/10717,kredyty,kredyt-hipoteczny-na-remont-domu-moze-byc-dwa-razy-tanszy-od-gotowkowego,1,1#kredyt-hipoteczny-czy-gotowkowy-–-jaki-kredyt-na-remont-domu-wybrac?-0