Wielu z nas chętnie korzysta z kredytów i pożyczek, w wyniku czego każdego miesiąca nasze budżety obciąża kilka różnych rat. Tak długo, jak ich wysokość jest na akceptowalnym poziomie, nie myślimy o konsolidacji, jednak w wielu przypadkach może to być bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli zdecydujemy się na konsolidację zabezpieczoną hipoteką. Kto powinien pomyśleć o takim produkcie?
Na czym polega konsolidacja kredytu?
Konsolidacja zobowiązań to nic innego jak zastąpienie kilku długów jednym. Jeśli przykładowo posiadamy obecnie kredyt ratalny na sprzęt AGD, kredyt samochodowy na nowe auto oraz zadłużenie na karcie kredytowej, możemy zdecydować się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, który pomoże nam spłacić wszystkie te zobowiązania i zastąpić kilka rat jedną. Co warto podkreślić, może ona być istotnie niższa niż suma obecnych rat – wszystko dzięki temu, że nowy kredyt zostanie rozłożony na dogodny dla nas okres spłaty.
Kredyt konsolidacyjny na ogół nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia, działa analogicznie jak kredyt gotówkowy. W ofertach bankowych znaleźć można jednak konsolidację zabezpieczoną hipoteką. Z uwagi na niższe ryzyko dla banku, taka forma finansowania bywa naprawdę korzystna dla kredytobiorcy.
Kiedy warto pomyśleć o konsolidacji długów?
Posiadanie kilku zobowiązań wiąże się z koniecznością spłacania kilku różnych rat. Samo w sobie jest to dość kłopotliwe i czasochłonne, więc konsolidacja posiadanych kredytów i pożyczek może nieco ułatwić nam regulowanie należności wobec banku.
Znacznie istotniejsze niż wygoda są jednak kwestie ekonomiczne. Konsolidacja pozwala złapać nieco oddechu i korzystnie wpłynąć na domowy budżet. W jaki sposób? Zamieniamy kilka wysokich rat w jedną mniejszą, gdyż spłatę nowego długo można rozłożyć na dłuższy, dogodny dla nas okres. Jeśli wzrost stóp procentowych niekorzystnie przełożył się na wysokość naszych miesięcznych obciążeń kredytowych lub nasze możliwości finansowe istotnie się zmieniły w ostatnim czasie, konsolidacja może stanowić skuteczne rozwiązanie problemu.
O konsolidacji, zwłaszcza tej zabezpieczonej hipoteką, pomyśleć warto również w kontekście oszczędności. Nie da się ukryć, że koszty kredytu gotówkowego czy obsługi zadłużenia na karcie kredytowej bywają bardzo wysokie. Decydując się na konsolidację, możemy pozbyć się tych kosztownych długów i zastąpić je nowym długiem, którego oprocentowanie będzie istotnie niższe – zwłaszcza jeśli zabezpieczeniem kredytu będzie hipoteka.
Jakie zobowiązania można konsolidować?
Kredyty konsolidacyjne znajdują się dziś w ofercie niemal każdego banku i cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Ich popularność wynika między innymi z tego, że konsolidować można wiele długów. Mowa o kredytach ratalnych, gotówkowych i samochodowych, zadłużeniu na kartach kredytowych i o najróżniejszych pożyczkach. Co ciekawe, możliwa jest również konsolidacja kredytu hipotecznego. Wyjątek od reguły stanowią tzw. chwilówki. Większość banków niechętnie finansuje takie zobowiązania i ostrożniej podchodzi do oceny zdolności kredytowej klientów, którzy zdecydowali się w przeszłości na ich zaciągnięcie.
Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG