Jakie konto oszczędnościowe wybrać? 4 ważne kwestie do sprawdzenia

Jakie konto oszczędnościowe wybrać? 4 ważne kwestie do sprawdzenia

W momencie, gdy posiadamy już odłożoną pewną sumę oszczędności, warto zastanowić się, w jaki sposób możemy zainwestować pieniądze – tak, aby pozwoliły one na przyniesienie zysku. W zależności od akceptowalnego przez nas poziomu ryzyka rozwiązań może być kilka. Warto rozważyć m.in. fundusze inwestycyjne, zakup akcji lub obligacji czy założenie lokaty. Jednym z najbardziej bezpiecznych i łatwych w obsłudze sposobów na zarabianie na swoich oszczędnościach jest otwarcie konta oszczędnościowego.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest usługą bankową pozwalającą na przechowywanie na nim swoich pieniędzy i przy jednoczesnym zarabianiu na odsetkach. Odsetki stanowią tutaj tzw. dochód pasywny, wartość przechowywanych oszczędności zwiększa się automatycznie wraz z upływem okresów rozliczeniowych.

Zasada działania kont oszczędnościowych jest bardzo podobna do funkcjonowania lokat, jednak takie konto jest co do zasady bardziej komfortowe w użytkowaniu. Pozwala bowiem na swobodny dostęp do gotówki, do wpłaty i wypłaty pieniędzy bez utraty zarobionych już odsetek, podczas gdy w przypadku lokaty odłożona suma pieniędzy zostaje zamrożona na pewien konkretny czas.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego – 4 ważne kwestie

Ze względu na szeroką i zróżnicowaną ofertę bankową w kontekście dostępnych na rynku kont oszczędnościowych, wybór konta idealnego może przysporzyć pewnych trudności. Z tego powodu warto zwrócić uwagę szczególnie na te cztery kwestie przygotowane przez serwis FINATIN.pl prowadzący ranking najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych wraz z prześwietleniem warunków: https://finatin.pl/konta-oszczednosciowe

  1. Oprocentowanie – oprocentowanie konta oszczędnościowego jest główną miarą determinującą nasze przyszłe zarobki z tytułu odsetek. Zależy ono przede wszystkim od stóp procentowych, które ustala Narodowy Bank Polski, a te z kolei determinowane są m.in. przez aktualny poziom inflacji oraz ogólną sytuację w gospodarce. W oparciu o stopy NBP, każdy bank określa konkurencyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego, dlatego zawsze warto porównać oferty kilku banków. Oprocentowanie często zależy również od sumy przechowywanych na koncie pieniędzy – przykładowo wyższe oprocentowanie może dot. oszczędności poniżej 20 tys. zł, a powyżej tego progu, bank może oferować niższą stopę oprocentowania.
    Ze względu na możliwość swobodnego wpłacania i wypłacania pieniędzy, oprocentowanie kont oszczędnościowych najczęściej jest niższe niż to oferowane na lokatach, w związku z czym określić trzeba czy (w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji), lokata nie okaże się dla nas lepszym wyborem.
  2. Opłaty za założenie i prowadzenie konta – podczas gdy większość banków nie pobiera żadnej opłaty za otworzenie konta, często jego założenie może wiązać się z obowiązkowym założeniem rachunku bieżącego, którego prowadzenie może być płatne. Ponadto warto zwrócić uwagę na limity wpłat i wypłat z rachunku oszczędnościowego. Bardzo często banki wskazują na maksymalną ilość takich transakcji w miesiącu, które są darmowe, podczas gdy każda następna transakcja wiąże się z uiszczeniem obowiązkowej opłaty.
  3. Promocje bankowe – oferowane przez banki promocje dot. prowadzenia kont oszczędnościowych bardzo często są okazją do uzyskania wyjątkowo korzystnego oprocentowania, a bardzo często także do uzyskania dodatkowego bonusu (przykładowo w formie bonu wartościowego do konkretnego sklepu lub jako bezpośredni przelew gotówki na konto). Warto więc zwrócić uwagę na rankingi promocji bankowych, które często pozwalają zdobyć dodatkową, „darmową” gotówkę.
  4. Okres obowiązywania oprocentowania – podczas gdy oferowane przez dany bank oprocentowanie może wydawać się wyjątkowo atrakcyjne, istnieje prawdopodobieństwo, że obowiązuje ono tylko przez pewien ściśle określony czas, np. kilka miesięcy, a później jest ustalone na dużo niższym poziomie. Warto szukać więc takich ofert, dla których oprocentowanie obowiązuje bezterminowo lub przez dłuższy okres.

Konto oszczędnościowe jest popularnym i łatwym sposobem na zarabianie na swoich oszczędnościach, dlatego warto zainteresować się ofertą bankową dostępną na rynku i wybrać konto odpowiednie dla siebie, zwracając uwagę przede wszystkim na kwestie opisane powyżej!

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.