Jak wyjść z długów

Jak wyjść z długów

Decyzja, aby uzyskać się z długów jest życie zmieniacz, jeśli jesteś gotów zrobić niezbędne zobowiązanie, które idzie z tym.

Możesz dowiedzieć się, jak wyjść z długów i jak uniknąć błędów, które mogą storpedować całą sprawę.

Wyjście z długów wiąże się z czymś więcej niż tylko spłaceniem kilku kart kredytowych. Oznacza to zmianę nawyków związanych z wydatkami, naukę budżetowania, wiedzę o tym, komu i ile jesteś winien, ustalenie priorytetów dla długów, stworzenie funduszy awaryjnych i emerytalnych, a także wiedzę o tym, gdzie szukać pomocy, gdy zejdziesz z kursu.

Innymi słowy, jest wiele decyzji, które trzeba podjąć i jest możliwe – jeśli nie prawdopodobne – że po drodze popełnisz kilka błędów. Oto kilka, których możesz uniknąć, a które ułatwią Ci wyjście z długów.

Te same stare nawyki wydatkowe.

Ludzie są stworzeni z przyzwyczajeń i wydawanie pieniędzy nie jest wyjątkiem. Robimy zakupy w tych samych sklepach, jemy w tych samych restauracjach i jeździmy tym samym samochodem, bo tak jest wygodnie. To również kosztuje Cię więcej, niż jesteś w stanie udźwignąć finansowo.

Jeśli nie zmienisz swoich nawyków związanych z wydawaniem pieniędzy, nigdy nie wyjdziesz z długów. Zacznij od swoich porannych nawyków (pij kawę i jedz śniadanie w domu). Na lunch idź z brązową torbą, a nie z portfelem. Wieczorem oglądaj gry lub filmy w telewizji, jedząc posiłek przyrządzony w domu. Zauważysz natychmiastowy wpływ na swoje codzienne nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Nie musisz się obywać bez pieniędzy. Musisz tylko dokonywać lepszych wyborów w tym, co robisz.

Próba samodzielnego wyjścia z długów.

Ludzie niechętnie zwracają się do krewnych lub przyjaciół o pomoc w walce z długami. Środek zaradczy: Zadzwoń do agencji doradztwa kredytowego nonprofit i uzyskaj bezpłatną pomoc od ekspertów. Doradcy kredytowi są przeszkoleni i certyfikowani. Mogą oni zasugerować rozwiązania mające na celu zmniejszenie zadłużenia, takie jak programy zarządzania długiem, konsolidacja kredytów, uregulowanie zadłużenia lub, jeśli sytuacja jest zbyt poważna, bankructwo. Doradcy kredytowi doradzą Ci w kwestii tworzenia budżetu i zaproponują rozwiązanie, które możesz przyjąć lub odrzucić. I jest to bezpłatne! Skorzystaj z tego.

Błąd: Zapisanie się do programu oddłużeniowego, ale nie rozumienie, czego się oczekuje.

Rzadko się zdarza, aby uzyskać szybkie rozwiązanie problemów z zadłużeniem. Jeśli jest to jedna z obietnic, które słyszysz, zacznij szukać gdzie indziej.
Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, że programy oddłużeniowe zazwyczaj trwają 3-5 lat, więc bądź cierpliwy. Po drugie, sprawdź, co firma, którą wybierzesz do redukcji zadłużenia.

Brak stworzenia praktycznego budżetu.

Trudno jest, jeśli nie niemożliwe, uzyskać kontrolę nad swoimi finansami, jeśli nie ma się budżetu. Ludzie myślą, że to zbyt wiele pracy… dopóki nie dostaną 10000 zł długu na karcie kredytowej i nie zastanawiają się, jak to się stało! Środek zaradczy: Opracuj realistyczny budżet, który uwzględnia potrzeby finansowe, takie jak mieszkanie, jedzenie, opieka zdrowotna, ubezpieczenie i edukacja, ale wciąż stwarza miejsce na dokonywanie płatności na poczet długów. Odłóż karty kredytowe i płać tylko gotówką. To może oznaczać ograniczenie (lub wyeliminowanie) takich rzeczy jak stołowanie się na mieście, rozrywka, zakupy nowych ubrań, samochodów czy elektroniki, ale jeśli poważnie myślisz o wyeliminowaniu długu, działanie w oparciu o budżet i płacenie gotówką to świetny początek.

Próba spłacenia wielu długów naraz.

Konsumenci z wieloma źródłami zadłużenia – karty kredytowe, kredyty hipoteczne, kredyty studenckie itp. – często próbują zająć się każdym z nich co miesiąc. Zły ruch! Środek zaradczy: Wróć do swojego budżetu, przytnij wydatki do zera na wszystko oprócz rzeczy niezbędnych i stwórz 100zł (a najlepiej 1000zł) nadwyżki, która pójdzie bezpośrednio na kartę kredytową z najwyższym oprocentowaniem. Kiedy to jest spłacony, idź po kartę z następnym najwyższym oprocentowaniem i kontynuować aż do wszystkich długów kart kredytowych jest wyeliminowany.

Nie odkładanie oszczędności na wypadek sytuacji awaryjnych.

Według badań, ponad połowa konsumentów (57%) nie ma wystarczającej ilości gotówki, aby pokryć niespodziewany wydatek w wysokości 2000 zł lub więcej. Nie da się przewidzieć bezrobocia, wypadku samochodowego czy awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej, dlatego każdy dom potrzebuje funduszu awaryjnego. Eksperci zalecają odkładanie 3-6 miesięcznych wydatków na nagłe wypadki. Może to trochę potrwać, jeśli skupiasz się na spłacie długów, ale to musi być część Twojego miesięcznego budżetu. Odłóż co najmniej 5% swoich dochodów na fundusz awaryjny, przynajmniej do czasu, aż będziesz miał pokryte trzy miesiące wydatków.

Brak priorytetyzacji swojego długu.

Każdy ma rachunki i większość chce wyjść z długów, ale niektórzy ludzie po prostu nie mogą się skupić. To nie jest priorytet dla nich.
Najlepszym rozwiązaniem może być konsolidacja długów i dokonywanie tylko jednej płatności każdego miesiąca. Innym sposobem na skupienie się byłoby wzięcie kartki papieru wielkości karty kredytowej i zapisanie na niej pięciu długów, których chcesz się pozbyć. Przyklej tę kartkę do swojej karty kredytowej. Za każdym razem, gdy sięgniesz po tę kartę, przypomni Ci się, że dodajesz, a nie odejmujesz do problemów na tej stronie.

Najlepszy sposób na wyjście z długów

Teraz znasz kroki w kierunku unikania długów, ale na ladzie wciąż leży stos rachunków. Co powinieneś zrobić?

Oto kilka kroków, które powinny pomóc wydostać się z długów. Wiele z nich to pierwsi kuzyni z listy błędów, których należy unikać, ale spojrzenie na problem z różnych perspektyw zawsze pomaga wypracować lepsze rozwiązania.

Sprawdź swój budżet. Zawsze są obszary, gdzie można zaoszczędzić kilkadziesiąt zł.
Schowaj swoją kartę kredytową. To właśnie ona wpędziła cię w kłopoty. Zachowaj jedną w portfelu na prawdziwe sytuacje awaryjne. Za wszystko inne płać gotówką. O wiele trudniej jest wydać banknot o nominale 50 zł niż wydać je za pomocą karty kredytowej. Kupowanie pod wpływem impulsu prawie znika, gdy płacisz za wszystko gotówką.

Idź na zakupy z listą. Sklep spożywczy lub centrum handlowe to niebezpieczne miejsce, gdy wszystko, co bierzesz, to karta kredytowa. Zrób listę tego, co chcesz. Kupuj tylko to, co jest na liście. Wejdź, wyjdź.

Podziel się kosztami. Współlokatorzy obniżają koszty wszystkiego o połowę, a może nawet więcej, jeśli są naprawdę oszczędni. Wydajesz mniej na czynsz, mniej na jedzenie, mniej na media, mniej na kablówkę, a nawet mniej na transport. W większości przypadków, oszczędności generowane przez podział kosztów będzie wystarczająco dużo, aby drastycznie zmniejszyć swój dług przez siebie.

Rozejrzyj się jeszcze raz po domu. Czy naprawdę potrzebujesz telewizji kablowej?

Oto kilka sugestii, które po zobowiązaniu się do wyeliminowania długu, sprawią, że proces ten będzie przebiegał szybciej.

Wygeneruj większy dochód. To grzeczny sposób na powiedzenie, że trzeba podjąć drugą pracę. Większość ludzi odpowiada: “Nie mam czasu!”. Ale masz czas na odwiedzanie restauracji, centrów handlowych, pól golfowych i siłowni? To wymaga czasu i kosztuje pieniądze. Wykorzystaj ten czas na zarabianie pieniędzy. I przeznacz go w całości na spłatę długu na karcie kredytowej.
Płać wszystkie rachunki na czas. Właśnie oddajesz pieniądze, gdy spóźniasz się z płaceniem miesięcznych rachunków.