Jak wybrać najlepszą kartę kredytową? Wskazówki dla początkujących użytkowników

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową? Wskazówki dla początkujących użytkowników

Posiadanie karty kredytowej od wielu lat staje się coraz bardziej popularne. Obecnie większość osób korzysta z tychże usług, ułatwiając sobie zakupy w sklepach fizycznych, jak i internetowych. Dodatkowo dzięki karcie można korzystać również z innych opcji finansowych, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy lub zminimalizowanie wydatków związanych z utrzymaniem konta i karty.

Co warto wiedzieć o karcie kredytowej?

Kartą kredytową nazywa się kartę plastikową pozwalającą na dokonywanie płatności zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Dodatkowo opcja ta daje możliwość wpłacania i wypłacania gotówki z bankomatów. Jest także niezbędna do skorzystania z licznych promocji lub rabatów związanych ze zbieraniem punktów lojalnościowych, lub otrzymywaniem nagród. Warto również wiedzieć, iż karta kredytowa posiada różnorodne zabezpieczenia wspomagające ochronę przed oszustwem (kod PIN, 3D-Secure, Apple Pay).

Co można zyskać, posiadając kartę kredytową?

Posiadając kartę kredytową, można uzyskać różnorodne korzyści finansowe lub rzeczowe. Do najczęściej wymienianych należą m.in. cashbacki (zwroty części wydatków), punkty lojalnościowe (otrzymywane za konkretne transakcje i wymieniane na nagrody), zniżki i promocje (dotyczące np. określonych sklepów), programy partnerskie (uzyskanie dodatkowych korzyści np. biletów do kina), punkty lotnicze (za które można kupić bilety, ulepszenia lub pobyty w hotelach) oraz ubezpieczenia (dodatkowe np. podróżne, zdrowotne). By odpowiednio wybrać oferty dopasowane do potrzeb, warto skorzystać z podpowiedzi ina portalach internetowych, takich jak ranking kart kredytowych.

Na co należy zwracać uwagę przed podjęciem decyzji o użytkowaniu karty?

Przed podjęciem decyzji o użytkowaniu i wydaniu karty kredytowej warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami i zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, czyli:

  • opłaty, które są związane z użytkowaniem karty,
  • oprocentowanie, naliczane od zadłużenia odsetki,
  • limity kredytowe,
  • warunki korzystania, jak należy korzystać, jakie są dodatkowe usługi, możliwości otrzymania promocji,
  • bonusy, jakie oferuje karta (zniżki, punkty, cashbacki),
  • budżet domowy, upewnienie się co do możliwości korzystania z karty.

Należy pamiętać, że korzystanie z karty kredytowej z odpowiedzialnością i umiejętne zarządzanie nią może być korzystne finansowo, natomiast niewłaściwe wiąże się z możliwością doprowadzenia do trudności finansowych.