Chcesz nie tylko odkładać pieniądze, ale i je pomnażać? Pomocne będzie konto oszczędnościowe, które – dzięki oprocentowaniu – pozwala wypracować odsetki. Poznaj zasadę jego działania, by wykorzystać cały drzemiący w nim potencjał.
Rachunek osobisty to zdecydowanie za mało, aby pomnażać odłożone na nim pieniądze – szczególnie jeśli nie jest on oprocentowany lub charakteryzuje się bardzo niskim oprocentowaniem. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe – stworzone z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu odłożonych środków.
Spis treści
Konto oszczędnościowe – jak działa?
Zasada działania konta oszczędnościowego jest prosta. Każda wpłata zwiększa kapitał, który podlega kapitalizacji odsetek na koniec okresu rozliczeniowego. Dzięki temu zgromadzone pieniądze powiększają się o wygenerowany zysk, w efekcie czego kapitalizacji podlega wyższa kwota. Oznacza to, że z miesiąca na miesiąc zgromadzone na rachunku oszczędności są coraz większe, z uwzględnieniem tzw. mechanizmu procentu składanego.
Zasady korzystania z konta oszczędnościowego
Zasady korzystania z konta oszczędnościowego sprowadzają się do zaledwie kilku kroków.
- Wpłacasz dowolną kwotę na rachunek.
- Wraz z kapitalizacją odsetek (zwykle odbywa się ona na koniec miesiąca) pojawiają się wypracowane odsetki.
- Ponownie wpłacasz pieniądze na konto oszczędnościowe.
W razie potrzeby środki możesz wypłacić – kiedy chcesz i w dowolnej wysokości. Nie musisz przy tym obawiać się utraty choćby części zysków – tak jak ma to miejsce w przypadku lokaty bankowej. Tutaj odsetki naliczane są cały czas – proporcjonalnie do pozostałej kwoty.
Pamiętaj! Im wyższe i częstsze wpłaty na konto oszczędnościowe, tym większy zysk uda się wypracować. Nie wypłacaj więc pieniędzy bez potrzeby, jeśli zależy ci na znacznym powiększeniu zgromadzonych środków.
Jak wybrać korzystne konto oszczędnościowe? Wskazówki
Aby zgromadzone na koncie oszczędnościowym środki pomnażać z dużym zyskiem, znaczenie ma także wybór odpowiedniego rachunku. Na co zwrócić uwagę, aby faktycznie osiągnąć korzyści?
Oprocentowanie
Oprocentowanie jest głównym czynnikiem, od którego zależy wysokość możliwych do wypracowania odsetek. Im wyższe, tym większych zysków możesz się spodziewać.
Szukaj konta oszczędnościowego, które oferuje ponadprzeciętne oprocentowanie – nawet do 8% w skali roku. Wcześniej jednak upewnij się, na jakich zasadach będzie utrzymywać się na tak wysokim poziomie.
Koszty prowadzenia rachunku
Sprawdź, czy oferowane konto oszczędnościowe jest darmowe. Chociaż zwykle bank nie pobiera żadnej miesięcznej opłaty, mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły.
Zwróć przy tym uwagę, ile miesięcznie będzie kosztować prowadzenie rachunku osobistego związanego z tym kontem. Może się okazać, że cały miesięczny „zarobek” pójdzie na opłaty związane z rachunkiem podstawowym.
Koszty przelewów wychodzących
To ty decydujesz, kiedy chcesz wypłacić środki. Jednak sprawdź, ile będzie cię to kosztować. W większości banków pierwsza w miesiącu wypłata jest darmowa, a kolejne – płatne.
Wskazówka! Wysoka opłata za kolejny przelew z konta oszczędnościowego wcale nie musi być wadą. Zbyt duża kwota może skutecznie zniechęcić do wypłaty, co przełoży się na lepsze efekty oszczędzania.
Konto oszczędnościowe to pierwszy krok w stronę finansowego zabezpieczenia. Załóż je i zacznij oszczędzać – już od pierwszej złotówki.