Edukacja finansowa – podstawowe zasady

Edukacja finansowa – podstawowe zasady

Zacznij już teraz. Im jesteś młodszy, tym więcej czasu mają Twoje pieniądze na rozwój. Przyjrzyjmy się ośmiu najważniejszym zasadom, aby Twoje finanse były na najlepszej możliwej drodze. Nigdy nie zapominaj, że im jesteś młodszy, tym więcej czasu mają Twoje oszczędności i inwestycje – więc im szybciej, tym lepiej.

Ćwicz samokontrolę: płać gotówką, a nie kredytem

Jeśli masz szczęście, rodzice nauczyli cię samokontroli, kiedy byłeś dzieckiem. Jeśli nie, pamiętaj, że im szybciej nauczysz się podstawowej życiowej umiejętności opóźniania gratyfikacji, tym szybciej utrzymasz porządek w swoich finansach osobistych , co jest kwestią przyzwyczajenia.

Jeden z najważniejszych sposobów na opanowanie swoich finansów jest również bardzo prosty. Jeśli poczekasz, aż zaoszczędzisz pieniądze na wszystko, czego potrzebujesz, możesz umieścić wszystkie codzienne zakupy na karcie debetowej zamiast karty kredytowej.

Jeśli wpadniesz w niebezpieczny nawyk umieszczania wszystkich swoich zakupów na kartach kredytowych, nie tylko będziesz płacić odsetki za parę dżinsów lub pudełko płatków śniadaniowych, ale także za 10 lat za te przedmioty będziesz płacić.

Karty kredytowe są z pewnością przydatne; niektóre oferują wspaniałe nagrody; spłacanie ich na czas pomaga zbudować dobrą zdolność kredytową. Jednak ważne jest, aby wykorzystać je na swoją korzyść, a nie na korzyść pożyczkodawcy, który czerpie korzyści z twojego złego nawyku gromadzenia oprocentowanych sald. Przechowuj karty kredytowe tylko w nagłych wypadkach i zawsze spłacaj saldo w całości, gdy nadejdzie rachunek. Nie składaj też wniosku o każdą otrzymaną ofertę kredytową – i nigdy nie noś większej liczby kart, niż możesz śledzić.

Najlepiej kształtować świadomość finansową dzieci.

Strzeż się złych rad: ucz się

Jeśli nie nauczysz się zarządzać swoimi pieniędzmi, inni ludzie znajdą dla ciebie sposoby na złe zarządzanie nimi. Niektórzy z tych ludzi mogą mieć złe intencje, jak pozbawieni skrupułów planiści finansowi. Inni mogą mieć dobre intencje, ale nie są w pełni poinformowani o twoich okolicznościach, na przykład krewni, którzy wydają ogólne zalecenia na temat znaczenia posiadania własnego domu.

Zamiast polegać na przypadkowych poradach od niewykwalifikowanych osób, zajmij się własną przyszłością finansową i przeczytaj kilka podstawowych książek o finansach osobistych . Gdy już będziesz uzbrojony w wiedzę, nie pozwól nikomu sprowadzić Cię z właściwej drogi — niezależnie od tego, czy chodzi o kogoś znaczącego, kto wysysa z Twojego konta bankowego, czy o znajomych, którzy chcą, abyś co weekend wychodził z nimi i wyrzucał z nimi tony pieniędzy.

Naucz się budżetować: wiedz, na co idą twoje pieniądze

Po przeczytaniu kilku książek o finansach osobistych zrozumiesz, jak ważne są dwie zasady, które każdy doradca ds. finansów osobistych powtarza. Nigdy nie pozwól, aby Twoje wydatki przekroczyły Twoje dochody i zawsze miej oko na to, dokąd trafiają Twoje pieniądze. Najlepszym sposobem na to jest zaplanowanie budżetu i stworzenie osobistego planu wydatków, aby śledzić pieniądze, które wpłacasz i pieniądze, które wychodzisz.

Kiedy już zaczniesz śledzić, w jaki sposób wydajesz pieniądze, może to być cenna pobudka, aby uświadomić sobie, jak koszt kupowania kawy od baristy każdego ranka sumuje się w ciągu miesiąca. W przeciwieństwie do podwyżki, która jest w dużej mierze w rękach szefa, drobne zmiany w codziennych wydatkach, takie jak robienie kawy w domu, są całkowicie pod Twoją kontrolą – i mogą mieć tak duży wpływ na Twoją sytuację finansową, jak dostać podwyżkę.

Utrzymywanie większych miesięcznych wydatków — takich jak czynsz — na jak najniższym poziomie, może z czasem zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy. Nawet jeśli potrafisz teraz rozbujać pełne udogodnień mieszkanie, wybranie prostszego miejsca – i spieniężenie zaoszczędzonej gotówki – może sprawić, że będziesz w stanie posiadać kondominium lub dom znacznie wcześniej niż twoi znajomi, którzy płacą wysoki czynsz.

Zrozumienie, jak działają pieniądze, jest pierwszym krokiem do tego, aby Twoje pieniądze pracowały dla Ciebie. 

Najpierw zapłać sobie

Jedną z najczęściej powtarzanych mantr w finansach osobistych jest „zapłać najpierw sobie”, co oznacza oszczędzanie pieniędzy na nagłe wypadki i na przyszłość. Ta prosta praktyka nie tylko uchroni Cię przed kłopotami finansowymi, ale może również pomóc Ci lepiej spać w nocy. Nawet przy napiętym budżecie — bez względu na to, ile jesteś winien w pożyczkach studenckich lub zadłużeniu na karcie kredytowej, bez względu na to, jak niska jest twoja pensja — istnieją sposoby, aby co miesiąc odkładać przynajmniej część swoich pieniędzy na fundusz awaryjny .

Dodatkową korzyścią jest to, że jeśli przyzwyczaisz się do automatycznego odkładania pieniędzy na oszczędności , przestaniesz traktować oszczędności jako opcjonalne – i zaczniesz traktować je jako wymagany miesięczny wydatek. Niedługo będziesz mieć coś więcej niż tylko oszczędności w nagłych wypadkach — będziesz mieć pieniądze na emeryturę, pieniądze na wakacje, a nawet pieniądze na zaliczkę na dom.

Zacznij teraz oszczędzać na emeryturę

Tak jak twoi rodzice wysłali cię do przedszkola, by przygotować cię na sukces w świecie, który wydawał się odległy o całe wieki, tak musisz zaplanować swoją emeryturę z dużym wyprzedzeniem — to znaczy właśnie teraz.

Doskonałym sposobem na rozpoczęcie właściwej drogi jest kształcenie się na temat mocy (niektórzy twierdzą, że magii) procentu składanego. Gdy to zrobisz, mądrość jak najszybszego uruchomienia funduszu emerytalnego będzie niezaprzeczalna. Najprostszym sposobem myślenia o odsetkach składanych jest „odsetki od odsetek”, co oznacza, że ​​będziesz zarabiać odsetki nie tylko od kapitału (wkładanych pieniędzy), ale także od odsetek (pieniędzy, które bank płaci Ci za posiadanie Twój zleceniodawca). Dzięki temu, że Twoje pieniądze rosną w znacznie szybszym tempie niż zwykłe odsetki , które są naliczane tylko od kapitału, odsetki składane zwiększają Twoje oszczędności — zwłaszcza w czasie.

Po co oszczędzać na emeryturę w wieku 20 lat? Ponownie, ze względu na sposób, w jaki działają odsetki składane, im szybciej zaczniesz oszczędzać, tym mniej kapitału musisz zainwestować, aby otrzymać kwotę potrzebną do przejścia na emeryturę. Oto przykład: Rozpoczynasz inwestowanie na rynku za 100 zł miesięcznie, uzyskując średni dodatni zwrot w wysokości 1% miesięcznie (czyli 12% rocznie), skumulowany co miesiąc przez 40 lat. Twój przyjaciel, który jest w tym samym wieku, zaczyna inwestować dopiero 30 lat później i inwestuje 1000 zł miesięcznie przez 10 lat, również średnio 1% miesięcznie (12% rocznie), co miesiąc. Po 10 latach twój przyjaciel zaoszczędzi około 230 000 zł. Twoje konto emerytalne wyniesie nieco ponad 1,17 miliona zł.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.