Czy można nauczyć się inwestowania na giełdzie?

Czy można nauczyć się inwestowania na giełdzie?

Od razu odpowiadamy twierdząco. Tak – można nauczyć się inwestowania na giełdzie. Chociaż jest to długi proces i wymagający wiele wysiłku to może on się jednak opłacić. Wielu najbogatszych ludzi zdobyło kapitał wcale nie zakładając własnych firm, ale po prostu inwestując umiejętnie w biznesy innych. W naszym artykule znajdziecie więc podpowiedzi gdzie szukać wiedzy o inwestowaniu oraz jak trenować swoje możliwości. Podpowiemy też jakie strategie wybrać na start by zdobywać doświadczenie i jednocześnie chronić kapitał.

Skąd czerpać wiedzę o inwestowaniu?

Aby podejmować właściwe decyzje inwestycyjne należy mieć dużą wiedzę rynkową. Trzeba więc czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Oczywiście o gospodarce kraju w jakim inwestujemy, o branżach jakie nas interesują i o spółkach jakie kupiliśmy lub planujemy kupić. Mnóstwo takiej wiedzy znajdziemy w dużych serwisach biznesowych lub w portalach ze specjalistyczną wiedzą dla inwestorów. Warto szukać też w Internecie raportów i opracowań branżowych oraz czytać coroczne raporty finansowe interesujących nas spółek. Tutaj zaledwie zarysowaliśmy potencjalne źródła budujące naszą wiedzę inwestycyjną. 

Jak trenować swoje możliwości?

Trening czyni mistrzem. Podobnie jest w przypadku inwestowania. Umiejętność podejmowania decyzji i właściwych wyborów również można trenować. Najlepsze platformy do inwestowania oferują ciekawą opcję konta demo. Jest ono bezpłatne i umożliwia inwestowanie zbliżone do realnych warunków oczywiście za pomocą wirtualnego kapitału. To cenna możliwość by zarówno zapoznać się z możliwościami platformy jaką wybraliśmy jak i przetestować swoje wybrane strategie. Kliknij, aby przeczytać więcej na stronie Saxo Bank Polska jakie możliwości w tym zakresie oferuje na przykład SaxoBank.

Dobre strategie na start

Zanim jednak zaczniemy poważne inwestowanie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach jakie składają się na dobrą strategię początkującego inwestora. Po pierwsze zanim rozpoczniemy  inwestowanie warto zgromadzić poduszkę finansową i inwestować tylko nadwyżki kapitału. W ten sposób zabezpieczamy swój domowy budżet. Po drugie rozpocznijmy od małych kwot i od razy ustalmy sobie przy jakim poziomie straty wycofamy się bezwzględnie z inwestycji. Nie ma też nic złego w inspirowaniu się innymi. Najlepsi inwestorzy giełdowi z chęcią dzielą się swoją wiedzą. Podglądając ich portfele i decyzje inwestycyjne możemy dużo nauczyć się i nie narażamy się na ryzyka dużych strat.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.