Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia pozyskiwanie energii ze słońca (tzw. zielonej energii) i zamianę jej w energię elektryczną. Składa się z kilku głównych elementów:

1. Falownika, który można nazwać sercem całej instalacji fotowoltaicznej (np. sinusPRO S marki VOLT Polska). Na czym polega jego rola? Głównym zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny (230V), a więc taki, który wykorzystujemy w naszych domach. Wbudowana przetwornica wytwarza na wyjściu napięcie tzw. “czysty sinus”, co pozwala na zasilanie urządzeń o charakterze indukcyjnym m.in. elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki etc. Urządzenie spełnia też rolę zabezpieczającą (m.in. zabezpieczenia przeciwporażeniowe przeciwzwarciowe) w Chroni instalację przed skutkami ewentualnych zwarć oraz użytkowników przed porażeniem prądem.

2. Akumulatora, który funkcjonuje jako magazyn na gromadzenie nadmiaru wyprodukowanej
przez panele energii.

3. Paneli słonecznych (tzw. moduły solarne) zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych. Do ich głównych zadań należy właśnie pozyskiwanie energii słonecznej oraz zmianę jej w energię elektryczną. Skuteczność urządzeń zależy w dużej mierze od parametru sprawności tzw. wydajności konwersji. Ze względu na budowę, moc, design oraz czas gwarancji, panele dzielą się na:

  • Elastyczne monokrystaliczne – MONO FLEX (VOLT Polska) gdzie całe ogniwo wykonane jest z dużej ilości monolitycznego kryształu krzemu. Wydajność konwersji nie przekracza 20%. Jedną z zalet paneli jest elastyczna budowa. Dzięki niej, można je z powodzeniem zamontować nie tylko na dachu budynku, ale również na kamperze, jachcie, łódce. Panele pokryte są matową folią PET oraz laminowaną folią EVA. Są wodoodporne, idealne do instalacji fotowoltaicznej. Gwarancja na około 6 miesięcy.
  • Polikrystaliczne – POLI (VOLT Polska), w których ogniwo wykonane jest z małych, pociętych kryształków krzemowych. Pokryte są laminowaną folią EVA oraz są wodoodporne. Mają dłuższą gwarancję niż panele MONO FLEX, na ok. 5-10 lat.

Jeśli montujemy panele (MONO FLEX /POLI) na dachu budynku lub gruncie, należy pamiętać, aby były skierowane w kierunku południowym, maksymalnie wykorzystującym nasłonecznienie.

4. Regulatora solarnego, który ładuje akumulatory z podłączonego zestawu paneli słonecznych oraz chroni je przed nadmiernym rozładowaniem. SOL MPPT VOLT Polska pracują w najnowszej technologii MPPT (Maximum Power Point Tracking), czyli śledzą punktu mocy maksymalnej na panelu solarnym. Dzięki temu ich wydajność sięga 98%.

5. Konstrukcja montażowa oraz niezbędne do montażu akcesoria (kable, złączki etc.), które również mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania instalacji. Jeśli instalacja umieszczona jest na zewnątrz, narażona będzie na niekorzystne warunki atmosferyczne typu wilgoć. Wówczas z pomocą przychodzą dobrej jakości kable oraz ich odpowiednie ułożenie.

Przykładowy zestaw fotowoltaiczny:

  • Inwerter solarny: sinusPRO 1000 S + MPPT
  • 1 x akumulator GEL 110 Ah
  • 3 x panele 340W

Szukasz elementów do instalacji fotowoltaicznej? Odwiedź https://voltpolska.pl/fotowoltaika/.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.