Z czego wynika popularność listew wykończeniowych z MDF?

Z czego wynika popularność listew wykończeniowych z MDF?

MDF to płyta pilśniowa, która powstaje z włókien drzewa. Ze względu na gęstość materiału, która go charakteryzuje, listwy wykończeniowe wykonane z MDF wyróżnia doskonała odporność – między innymi na uszkodzenia mechaniczne. To przekłada się na ich dość dużą popularność. Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać listwy wykończeniowe wykonane z MDF? Zalety takiego rozwiązania.

Jakie korzyści zapewnia montaż listw przypodłogowych z MDF?

Listwy wykończeniowe MDF to często ostatni z elementów przewidziany w projekcie aranżacji wnętrza. Wybór odpowiedniego kształtu, grubości czy wzoru sprawia, że można nadać pomieszczeniu indywidualnego stylu. To jednak nie wszystko. Listwy z MDF pełnią również funkcję ochronną w miejscu, gdzie się je stosuje.

Większość podłóg drewnianych – zarówno tych wykonanych z paneli, jak i z litego drewna – wymaga odpowiedniego montażu. Podłoże określa się wówczas mianem podłogi pływającej. Specjaliści z takich firm, jak np. A.D ALEKSANDRIA LISTWY, tłumaczą, że w takim przypadku podłoga nie powinna mieć bezpośredniego kontaktu z konstrukcją budynku. Zabieg taki profesjonalnie nazywa się dylatacją, co umożliwia naturalną pracę desek. Dzięki temu unika się odkształceń czy wybrzuszeń paneli. Wadą rozwiązania jest jednak widoczna szczelina przy ścianie. W celu estetycznego wykończenia tego miejsca można zastosować listwy wykończeniowe.

Zastosowanie listwy wykończeniowej MDF pełni również rolę ochronną. Wokół pomieszczenia możliwe jest stworzenie swego rodzaju cokołu. Zadaniem takiej konstrukcji jest zabezpieczenie dolnej części ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Rozwiązanie to sprawdza się między innymi podczas odkurzania czy mycia pomieszczenia. Niektóre modele listw wykończeniowych MDF przystosowane są nawet do ukrycia w nich kabli, co znacznie zwiększa estetykę pomieszczenia np. w domowym biurze.

Listwy MDF w wykończeniu wnętrza

Listwy MDF można wykorzystać nie tylko do wykończenia przypodłogowego, ale również do sufitowego. Obecnie jedno i drugie zastosowanie jest dość popularne. Wykończeniowe listwy MDF to także elementy:

  • ścienne,
  • ościeżnicowe,
  • narożniki,
  • słupki,
  • pilastry.

Listwy można dopasować pod względem rozmiaru, koloru czy kształtu, co daje wiele możliwości wykończeniowych. Dla przykładu, stosując wykończeniowe elementy ścienne, warto wyznaczyć osobną przestrzeń, na której zawiśnie np. obraz lub która zostanie pomalowana na odmienny kolor. To popularne rozwiązanie szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym i glamour.