Więźba krokwiowa – czym się wyróżnia?

Więźba krokwiowa – czym się wyróżnia?

Więźba dachowa jest zwieńczeniem budowy każdego domu. Jej rodzaj zależy od tego, jakiego typu dach przewidziany jest w projekcie. Więźba krokwiowa jest jednym z najprostszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań, często stosowanych w domach jednorodzinnych. Czym się charakteryzuje i kiedy stosuje się ten typ więźby dachowej?

Typy więźby krokwiowej

O tym, jaki rodzaj konstrukcji dachowej wybierzemy, decyduje przede wszystkim kształt dachu oraz wymiary zewnętrzne całego budynku. Jeżeli zastanawiamy się jak wybrać więźbę dachową musimy wziąć pod uwagę zarówno odległość między ścianami podpierającymi konstrukcję (czyli tzw. rozpiętość dachu), jak i wszelkie planowane warstwy wykończeniowe oraz dodatkowe elementy, które wpływają na wielkość obciążeń.

Więźba krokwiowa jest najmniej skomplikowanym typem konstrukcji dachowej. Takie rozwiązanie stosowane jest w przypadku budynków, w których odległość pomiędzy punktami podparcia nie przekracza sześciu metrów. Dzięki swojej prostocie rozwiązanie to jest bardzo ekonomiczne, przez co cieszy się stosunkowo dużym zainteresowaniem.

Istnieją dwa typy więźby krokwiowej. Pierwszy z nich to dach krokwiowo-belkowy. Składa się on z pary krokwi oraz drewnianej belki stropu, które wspólnie tworzą układ prostych, trójelementowych ram. Drugim typem więźby krokwiowej jest dach dwukrokwiowy. Jest to układ podwójnych, ukośnych belek, który nie posiada poziomego rozparcia w dolnej części krokwi. Oparciem dla krokwi są w takim wypadku murłaty, które przenoszą obciążenia z krokwi na ściany. Ten typ konstrukcji wykorzystywany jest w budynkach, gdzie stropy są z innych materiałów niż z drewna, np. z żel-betu czy prefabrykatów.

Więźba krokwiowa – charakterystyka

Długość pojedynczej krokwi w więźbie krokwiowej zwykle nie przekracza 4,5 metra, a rozstaw osiowy poszczególnych krokwi mieści się w przedziale od 80 do 120 cm. Z kolei pochylenie połaci dachu w przypadku więźby krokwiowej przeważnie plasuje się w zakresie od 40 do 60 stopni. Stroma konstrukcja sprawia, że na dachach krokwiowych nie powstaje problem odprowadzania wody opadowej, dzięki czemu można wybrać dowolny rodzaj pokrycia dachowego. Z kolei brak podpór pośrednich w tym typie dachu na poddaszu powstaje duża, wolna przestrzeń, którą można w ciekawy sposób efektywnie zagospodarować.

Ze względu na prostą budowę więźby krokwiowej, w konstrukcji (a konkretnie w miejscach podparcia krokwi) mogą pojawić się znaczne siły rozporu, dlatego bardzo ważne jest, by na etapie projektowania oraz realizacji zadbać o prawidłowe usztywnienie ścian kolankowych. Przeważnie w takim przypadku stosuje się niskie ściany kolankowe z dodatkowymi wzmocnieniami w postaci żelbetu. Warto pamiętać, że ten typ więźby potrzebuje również dodatkowego usztywnienia w kierunku podłużnym – stanowi ją tzw. wiatrownica, czyli ukośna deska, którą montuje się do krokwi od wewnętrznej strony poddasza. Zapewnia ona lepszą współpracę wiązarów przy obciążeniu wiatrem.