Szafa wisząca Rack i jej wolnostojący odpowiednik – jak powstały i do czego służą?

Szafa wisząca Rack i jej wolnostojący odpowiednik – jak powstały i do czego służą?

Nie ulega wątpliwości, że rozwój telekomunikacji na przełomie XIX i XX wieku był rewolucją, która zmieniła oblicze świata. Nieustannie unowocześniana i rozrastająca się infrastruktura potrzebowała jednak równie nowoczesnego sprzętu, który ułatwiłby organizację pracy urządzeń telekomunikacyjnych i efektywnie gospodarował przestrzenią. Serwery, kable, routery musiały znaleźć bezpieczne miejsce. Znalazły je w szafach typu Rack. Czym są i do czego służą?

Szafy Rack i ich historia – jak powstały?

Początków współczesnych szaf typu rack należy szukać na przełomie XIX i XX wieku. W pierwszym dziesięcioleciu XX wieku pojawiło się urządzenie nazywane stojakiem przekaźnikowym, a w latach dwudziestych zaczęto wprowadzać szafy 19-calowe. Ich podstawową jednostką zajętości przestrzeni było 1,75 cala, czyli 44,45 milimetra. W szafie tego typu efektywnie wykorzystywano przestrzeń dla wzmacniaczy i zakończeń kabli w centralach telekomunikacyjnych.

Od lat 70 XX wieku zaczęła rozwijać się sieć internetowa. Jej rozwój był ściśle zintegrowany z istniejącą już infrastrukturą telekomunikacyjną, która musiała zostać przystosowana do nowych warunków. Tak właśnie powstały szafy rackowe, czyli oczywiście szafa wisząca Rack i jej stojący odpowiednik. Obecnie szafy Rack wykorzystuje się głównie do organizowania pracy urządzeń sieciowych, telekomunikacyjnych, a także urządzeń telewizji przemysłowej.

Jak są zbudowane szafy Rack i do gdzie znajdują zastosowanie?

Szafy typu Rack produkowane są najczęściej z blachy stalowej bądź aluminiowej. Zdarzają się też konstrukcje zbrojone włóknami i z obudowami kevlarowymi. Główną funkcją szaf rackowych jest porządkowanie części pasywnych oraz aktywnych tworzących siecz teleinformatyczną.

Szafy rackowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było używać ich w monitoringu, studiach nagraniowych czy energetyce i przemyśle.

Szafy wiszące Rack

Szafy wiszące, na co wskazuje ich nazwa, przeznaczone są do tego, aby umieszczać je ponad podłogą. Dzięki temu podłoga może zostać użyta w dowolny sposób. Szafy wiszące Rack zostały zaprojektowane w estetyczny sposób, można więc wykorzystywać je w pomieszczeniach różnego rodzaju. Ich przeznaczeniem jest montaż mniejszych ilości urządzeń, których obciążenie maksymalne nie może przekroczyć 60 kilogramów.

Można wyróżnić dwie podkategorie szaf wiszących Rack: jednosekcyjne oraz dwusekcyjne. Te drugie wykorzystywane są wtedy, kiedy potrzebny jest wygodny dostęp do wnętrza szafy z obu stron. Z tyłu szafy dostępna jest przestrzeń, którą wydziela się na zawiasach. Dzięki nim możliwe jest otwarcie szafy z tyłu bez konieczności jej demontażu.

Szafy stojące Rack

Ten rodzaj szafy Rack jest wyposażony w stopki lub kółka. Dzięki nim można wygodnie przesunąć szafę w dowolną lokalizację. Są wybierane najczęściej wtedy, kiedy zachodzi potrzeba montażu dużej ilości urządzeń. Szafy stojące są w stanie pomieścić sprzęt, którego obciążenie maksymalne wyniesie do 1000 kilogramów. Bardzo łatwo je rozbudowywać, a kwestie związane z wentylacją są niezwykle proste.

Szafa wisząca Rack czy wolnostojąca – którą wybrać?

Wszystko zależy od tego, do czego szafa rackowa będzie służyć. Jeśli na montaż niewielkiej ilości sprzętu, monitoringu w małej firmie – zdecydowanie sprawdzi się szafa wisząca Rack, która nie zajmie przestrzeni podłogi. Duże potrzebne są w większych placówkach, gdzie niezbędna jest spora ilość urządzeń i gdzie często następuje zmiana lokalizacja szafy serwerowej.