Szafa kapsułowa: co to jest i co powinno się w niej znaleźć?

Szafa kapsułowa: co to jest i co powinno się w niej znaleźć?

Szafa kapsułowa to minimalistyczna garderoba, w której stawia się na jakość, nie na ilość. W szafie znajdują się tylko ubrania, których rzeczywiście potrzebujesz. Sprawdź dokładnie, czym jest szafa kapsułowa, jak ją stworzyć i najważniejsze – ile kosztuje?

Szafa kapsułowa: na czym to polega? 

Początki tzw. szafy kapsułowej sięgają lat 70. XX wieku. Termin ten wprowadziła Susie Faux. Według niej szafa kapsułowa to minimalistyczny zbiór ubrań i dodatków, z których jesteśmy w stanie stworzyć stylizacje na każdą porę roku. 

Ideą garderoby kapsułowej jest minimalizm i styl. Zakłada się, by kupować jak najmniej ubrań, a jeśli trzeba je kupić – mają one być dobrej jakości, służyć na kilka sezonów oraz mają się komponować z resztą rzeczy z szafy. W skrócie to przemyślany sposób ubierania się. Dzięki wprowadzeniu w życie szafy kapsułowej będziesz posiadać rzeczy, które rzeczywiście nosisz – a nie rzeczy, które zalegają na półkach i wieszakach. 

Szafa kapsułowa to przeciwieństwo kompulsywnych zakupów i chęci posiadania rzeczy, które są po prostu modne w danym czasie. To praktyka posiadania maksymalnie kilkudziesięciu rzeczy, które będą odpowiednie na różne okazje: od strojów biurowych, po wielkie wyjścia. Niemożliwe? A jednak! 

Co powinno znajdować się w szafie kapsułowej? 

Szafa kapsułowa będzie inaczej wyglądała w wersji damskiej, inaczej w wersji męskiej. Dziś omówimy zasady garderoby dla pań. 

W garderobie opartej na tej zasadzie nie ma miejsca na przypadek. Wybieramy rzeczy, które pasują do typu urody, figury i stylu. Całoroczna baza ma jednak kilka uniwersalnych elementów odzieży i w zależności od pory roku można ją poszerzyć o kilka sztuk ubrań na lato i na zimę. 

W szafie kapsułowej zaczynamy od spodni. Warto tutaj postawić na klasyczne jeansy, eleganckie spodnie w kant, wygodne dresy czy leginsy. Zastanów się, co realnie będziesz nosić. Kolory powinny być uniwersalne: stawiamy na czerń, beże, biel.

Must have szafy kapsułowej jest koszula w jednym, jasny kolorze. Obowiązkowym elementem będzie również marynarka, ponieważ z nią można stworzyć wiele różnych stylizacji. Zarówno do pracy, jak i na co dzień. 

Kolejny element szafy kapsułowej to koszulki typu basic, czyli gładkie bluzki. Białe, czarne, bez wzorów. Nie może również zabraknąć klasycznej małej czarnej. 

W szafie kapsułowej zazwyczaj znajduje się również płaszcz zimowy (dobrej jakości, wełniany), wiosenny trencz, kurtka zimowa, kurtka przejściowa i ewentualnie kurtka jeansowa. 

Jakie buty powinny znaleźć się w garderobie? Białe tenisówki lub trampki, klasyczne czarne szpilki, buty płaskie, sandały, kozaki. 

W szafie kapsułowej chodzi również o kolory. Wybieramy je tak, by móc później z łatwością łączyć różne jej elementy. Warto zaznaczyć, że ta idea nie zawiera strojów związanych np. z Twoim hobby. Strój na fitness, jeździecki czy np. odzież do chodzenia w góry traktujemy oddzielnie. 

Jak skompletować szafę kapsułową? 

Zacznij od sprawdzenia tego, co masz. Wszystkie klasyczne Twoim zdaniem ubrania zostaw. Sprawdź, w których rzeczach nie chodziłaś od dawna. Jeśli danej rzeczy nie miałaś na sobie przez ostatnie pół roku, sprzedaj ją lub oddaj potrzebującym. 

Czasem warto zacząć wszystko od zera i skompletować swoją szafę od podstaw. Kupienie dobrej jakości płaszczy: zimowego i wiosennego, klasycznych jeansów, szpilek, koszuli może trochę kosztować. Jeśli możesz kupić wszystko na raz, zmień swoją szafę całkowicie. Stare ubrania sprzedaj. Jeśli chcesz to zrobić, ale brakuje Ci funduszy, sprawdź szybką pożyczkę od Providenta – może okazać się z perspektywy czasu świetną inwestycją. Kupując elementy garderoby na raz, w ramach idei szafy kapsułowej, zyskasz spokój związany z zakupami na minimum rok, a nawet kilka lat.