Suszysz pranie w mieszkaniu? Uważaj na pleśń

Suszysz pranie w mieszkaniu? Uważaj na pleśń

Suszenie prania w domu, zwłaszcza zimą, łatwo może doprowadzić do rozwoju pleśni, z którą walka jest bardzo trudna. Rozwiązaniem może być suszarka bębnowa, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić – ze względu na metraż lub finanse. Czy jest zatem możliwe bezpieczne suszenie prania w mieszkaniu? Czy można uniknąć nadmiaru wilgoci i rozwoju pleśni?

Czy suszenie prania w domu szkodzi?

Jeśli do tematu suszenia prania w domu podejdziemy po macoszemu, niestety konsekwencje mogą być opłakane. Niekontrolowana wilgoć szybko prowadzi do rozwoju pleśni – a ta jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Skutkiem są m.in. choroby dróg oddechowych. Z drugiej strony, jeśli suszenie prania we wnętrzach przeprowadzimy z rozwagą i pamiętając o kilku podstawowych zasadach, możemy tego uniknąć i nie obawiać się o pleśń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty z tym związane.

Temperatura pomieszczenia i ścian

Pranie do suszenia powinno się rozwieszać w pomieszczeniach ogrzewanych i dobrze wentylowanych. Jeśli ściany są zimne, wyjątkowo szybko tworzy się na nich pleśń. Jest to szczególnie widoczne w okolicach mostków termicznych, czyli np. w pobliżu okien – tam ciepłe powietrze styka się z zimnym, a to stanowi doskonałe siedlisko dla pleśni. Szybko może się wówczas rozmnażać (zarodniki pleśni unoszą się w powietrzu), dlatego istotne jest także regularne wietrzenie, aby na bieżąco odprowadzać nadmiar wilgoci z mieszkania.

Kontrola poziomu wilgotności podczas suszenia prania

Rozwój pleśni jest najbardziej prawdopodobny, jeśli w mieszkaniu poziom wilgotności przekroczy 65%. Za optymalną wilgotność powietrza uznaje się natomiast poziom 45-65%. Wilgotność łatwo można kontrolować higrometrem. Ale często nadmierną wilgoć można łatwo wyczuć – w mieszkaniu panuje wówczas niejako tropikalny klimat, przy którym ciało się poci (mimo standardowej temperatury powietrza). Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, należy zadbać o jej zredukowanie. Jest na to kilka sposobów:

  • wirowanie prania z najwyższą prędkością (przy 1000 obrotach odwirowuje się 1/3 wody, natomiast przy prędkości 1400 jest to już ok. 1/2),
  • wypełnianie bębna pralki do połowy – wirowanie jest wówczas bardziej efektywne,
  • zadbanie o temperaturę powietrza w pomieszczeniu na poziomie 20 st. C,
  • regularne gruntowne wietrzenie na tzw. przestrzał (otwieramy dwa okna położone naprzeciwko siebie na kilka minut rano i wieczorem),
  • nieprzeładowywanie suszarki (im mniej prania, tym szybciej będzie ono wysychać i rozprzestrzeni się mniej wilgoci),
  • ustawienie suszarki jak najbliżej okna.

Suszenie prania w pomieszczeniu bez okna?

Czasami jedynym miejscem, w którym możemy swobodnie wysuszyć wielkogabarytowe pranie – np. pościele – jest łazienka i zamocowane nad wanną linki. Nierzadko jednak w mieszkaniach łazienki nie posiadają okien. Czy wieszanie prania w takim pomieszczeniu jest dobrym pomysłem? Niestety powietrze nie ma szansy w tej sytuacji cyrkulować. Otwarcie drzwi od pomieszczenia również nie będzie rozwiązaniem, ponieważ wilgoć jedynie przemieści się do innych pomieszczeń, przez co skala problemu będzie jeszcze większa. Jedynym sposobem, który pozwoli na uniknięcie rozwoju pleśni, jeśli suszymy pranie w pomieszczeniu bez okna, jest zastosowanie osuszacza powietrza lub wentylatora.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.