Stara tapeta nie chce zejść – jak sobie poradzić?

Stara tapeta nie chce zejść – jak sobie poradzić?

Metamorfoza ściany dotychczas pokrytej starą tapetą może stanowić spore wyzwanie, zwłaszcza jeżeli ozdoba była przyklejona już przez dłuższy czas. Wówczas wcale nie tak łatwo jest usunąć zniszczoną tapetę bez obawy o zniszczenie ściany. Jak skutecznie usunąć tapetę ścienną? Sprawdźcie nasze wskazówki!

Zrywanie tapety – jak się przygotować?

Zanim jeszcze przejdziecie do działania, tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Należy wcześniej zabezpieczyć gniazdka i wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, a także wynieść z pokoju niepotrzebne meble i przedmioty lub przykryć je specjalną folią, która uchroni je przed zniszczeniem czy zabrudzeniem. Gdy ten etap będziecie mieć za sobą, nie pozostanie wam nic innego, jak rozpocząć odklejanie starej tapety ściennej. Zrywanie tapety może zająć krócej bądź dłużej w zależności od rodzaju tapety oraz metody przez was wybranej. Istnieje bowiem kilka całkiem prostych, a zarazem sprawdzonych technik, które pozwolą wam w zaledwie kilka chwil pozbyć się niechcianej dekoracji ściennej. Jak to zrobić prawidłowo?

Usuwanie tapety na sucho

Technika ta – choć z pewnością zajmie więcej czasu, jest często wykorzystywana w sytuacjach, gdy usunięcie tapety na mokro nie wchodzi po prostu w grę. W tym wypadku druga para rąk do pomocy jest wręcz wskazana! Otóż starą tapetę należy delikatnie przy krawędzi podważyć z użyciem szpachelki i kawałek po kawałku ją odrywać. Niestety istnieje spore prawdopodobieństwo uszkodzenia ściany, co często wiąże się z koniecznością ponownego położenia gładzi gipsowej. Decydując się na tę metodę, należy bowiem zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Tapetę zrywamy stopniowo i delikatnym ruchem ręki tak, aby nie uszkodzić powierzchni.

Oryginalne tapety ścienne znajdziecie na stronie – https://muralo.pl/tapety

Usuwanie tapety na mokro

Usuwanie tapety na mokro to niewątpliwie szybki i prosty sposób na pozbycie się starej dekoracji ściennej. Od czego zacząć? W zależności od waszych możliwości tutaj może sprawdzić się inne rozwiązanie. Pierwszy sposób polega na namoczeniu starej tapety wodą. Wystarczy zaopatrzyć się w średniej wielkości gąbkę i wiadro napełnione letnią wodą. Gąbkę moczymy w wodzie i krok po kroku przykładamy do tapety. Tę czynność powtarzamy kilka razy aż do momentu całkowitego namoknięcia materiału. Po kilku minutach tapeta ścienna powinna samoistnie zacząć się odklejać. Możecie również wykorzystać butelkę ze spryskiwaczem, co z pewnością ułatwi cały proces. Ścianę należy dokładnie spryskać wodą i odczekać kilkanaście minut.

Jeżeli powyższe rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, warto przygotować mieszankę wody z octem w proporcji 1:1 i nałożyć ją na ścianę jedną z dwóch wskazanych przez nas technik. Ocet powinien przyspieszyć odklejanie tapety ze ściany bez obawy o jej uszkodzenie. Oczywiście należy robić to ostrożnie!

Usuwanie tapety ściennej – o tym pamiętaj

Niektóre tapety ścienne zostały wykonane z materiałów, które wcale nie tak łatwo jest odkleić ze ściany. To jednak pamiętajcie, iż nie musicie od razu wzywać ekipy remontowej! Tapety ścienne z reguły posiadają bardzo trwały klej wodoodporny, który powinien zostać dobrze zwilżony, o czym wiele osób nieustannie zapomina. Ten podstawowy błąd prowadzi najczęściej do trwałego uszkodzenia ściany, które w wielu przypadkach wiąże się z kosztownym remontem. Tapetę ścienną – niezależnie od rodzaju, należy zrywać starannie i powoli. Wówczas nie będziecie musieli martwić się o możliwe ubytki w ścianie. Jeżeli jednak okaże się, iż ściana jest nierówna, tym samym znajdują się na niej pozostałości kleju – oczyśćcie ścianę za pomocą grubego pędzla, a wszelkie ubytki zakryjcie masą szpachlową. Nic trudnego!