Sposoby na sprzątanie kuchni? Skuteczne, bezpieczne i ekologiczne!

Sposoby na sprzątanie kuchni? Skuteczne, bezpieczne i ekologiczne!

Kuchnia to miejsce, w którym niepodzielnie panować powinien porządek! Sprzątanie kuchni jest zadaniem wymagającym regularności i zaangażowania. Tutaj lepiej niczego nie odkładać na później! Zaniedbane plamy różnego pochodzenia mogą wyrządzić sporo szkód i być zdecydowanie trudniejsze do skutecznego usunięcia niż w swojej „świeżej” postaci. Planując kuchenne porządki warto zadbać o dobór odpowiednich metod i środków! Biorąc pod uwagę fakt, że w kuchni przygotowujemy posiłki dla całej rodziny – najlepiej postawić na maksymalnie bezpieczne, czyli ekologiczne detergenty. Większość z nich możesz przygotować samodzielnie!

Domowe środki czystości do kuchni

Na sklepowych półkach znajdziesz szeroki wybór rozmaitych detergentów o różnym przeznaczeniu. Wśród środków do czyszczenia kuchni znajdą się preparaty do usuwania tłustych plam i smug, preparaty zmiękczające zaschnięte plamy, detergenty do usuwania przypalonych resztek, odkamieniacze i wiele innych.

Ich skład, zapach i skuteczność bywają różne. Te najmocniejsze środki mogą podrażniać drogi oddechowe i skórę osób szczególnie wrażliwych. A co, gdybym Ci powiedziała, że zdecydowaną większość tego typu detergentów możesz z powodzeniem zastąpić domowej roboty, ekologicznymi środkami do czyszczenia?

Soda oczyszczona, ocet, cytryna i olejki eteryczne

Ekologiczne sprzątanie kuchni jest możliwe! Zaopatrz się w: sodę oczyszczoną i ocet oraz cytrynę i kwasek cytrynowy, wodę utlenioną i olejki eteryczne. Przygotujesz z nich skuteczne środki czyszczące w postaci sprayów, płynów i past – uniwersalne i przeznaczone do konkretnych zadań.

Soda oczyszczona i ocet to dwa najpopularniejsze i najtańsze składniki domowych detergentów. Warto pamiętać, że nie należy stosować ich razem! Soda ma odczyn zasadowy, a ocet kwasowy – połączone będą neutralizować swoje działanie, obniżając właściwości czyszczące wytworzonego w ten sposób preparatu.

Zobacz także: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug

Olejki eteryczne w przepisach na domowe środki czystości możesz pominąć, choć pełnią rolę nie tylko aromatyzującą! Te pięknie pachnące substancje mają również silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze.

Przepisy na kuchenne środki czystości

Ekologiczne środki do sprzątania kuchni są łatwe do przygotowania. Większość z nich jest również bardzo trwała i może być w odpowiednich warunkach przechowywana nawet przez kilkanaście miesięcy.

Jakie preparaty możesz przygotować sięgając po najpopularniejsze składniki?

  • uniwersalny środek czyszczący do czyszczenia frontów meblowych i blatów kuchennych: 0,5 szklanki octu (możesz go zastąpić 5 łyżkami kwasku cytrynowego), 0,5 szklanki przegotowanej wody, kilka kropel olejku eterycznego (najlepiej cytrynowego) – wszystkie składniki wymieszać i umieścić w butelce z atomizerem
  • pasta do usuwania zaschniętych zabrudzeń na zlewie, w piekarniku, na kuchence: 100 g sody oczyszczonej, 50 ml płynnego mydła szarego (możesz też użyć mydła w kostce rozpuszczonego we wrzątku, w proporcjach 1:1), kilka kropli olejku eterycznego (np. miętowego, eukaliptusowego) – wymieszane składniki zamknij w szczelnym pojemniku i przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu
  • środek do odkamieniania sprzętów kuchennych: ocet połączony z wodą, proporcje dobierz do stopnia twardości wody i kamienia, który chcesz usunąć
  • płyn do szyb oraz lacobelu lub szklanych paneli zamontowanych na ścianie kuchni (np. nad blatem roboczym, za kuchenką / płytą indukcyjna): 50 ml wody utlenionej 3%, 450 ml zimnej wody, 2-4 krople olejku cytrynowego lub pomarańczowego – składniki wymieszaj w butelce z atomizerem, pamiętaj o wstrząśnięciu butelki przed każdym użyciem
  • płyn do mycia podłogi kuchennej (płytek lub paneli): wiadro gorącej wody, 4-6 łyżek startego szarego mydła (lub szarego mydła w płynie), szklanka octu, 10-12 kropel olejku eterycznego (np. sosnowego, lawendowego, pomarańczowego).

Sprzątanie kuchni – największe wyzwania

Podczas codziennego użytkowania kuchni na najwięcej zabrudzeń narażona jest oczywiście strefa gotowania oraz znajdujące się w jej obrębie sprzęty: płyta indukcyjna oraz piekarnik. Do czyszczenia tych sprzętów również możesz użyć domowej roboty środków oraz odpowiednio dobranych narzędzi. Pamiętaj jednak, że w tych przypadkach konieczne jest postępowanie zgodne z zaleceniami producentów Twoich urządzeń. Od tego zależy nie tylko wygląd sprzętów, ale również ich bezpieczne użytkowanie i optymalna funkcjonalność.

Czyszczenie płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna wymaga regularnego oczyszczania. Najlepiej przecierać ją na mokro a następnie na sucho każdorazowo po zakończeniu gotowania. W ten sposób unikniemy tworzenia się zaschniętych plam, których usuwanie będzie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Plamy na płycie ceramicznej usuniesz sięgając po sodę oczyszczoną – wystarczy rozsypać ją na powierzchni płyty, a następnie przykryć całość mokrą, delikatna szmatką. Soda samoistnie, bez drapania i pocierania, rozpuści większość zabrudzeń i plam. Przypalona płyta indukcyjna może również wymagać sięgnięcia po specjalny skrobak do tego typu płyt.

Do czyszczenia płyty indukcyjnej nie należy używać preparatów z jakimikolwiek drobinkami ścierającymi oraz szorstkich gąbek i szmatek czy drucianych drapaków! Zastosowanie tego typu środków spowoduje powstanie nieodwracalnych rys na powierzchniach urządzeń, które w przypadku płyty indukcyjnej będą mieć bezpośredni wpływ na obniżenie jej parametrów użytkowych.

Oczyszczanie piekarnika

Dbanie o czystość piekarnika również wymaga regularności. Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli zadbamy o oczyszczenie piekarnika po każdym jego użyciu. W tym przypadku możemy użyć zarówno preparatów na bazie octu, jak i sody. Oczyszczanie piekarnika sodą umożliwi skuteczne usunięcie nawet przypalonych zabrudzeń!

Zobacz także: Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?

Sprzątanie kuchni to zadanie, w ramach którego należy sięgać po odpowiednio dobrane preparaty (najlepiej te ekologiczne, wytworzone na bazie sody oczyszczonej i octu) oraz stosować się do zaleceń producentów urządzeń kuchennych. Gotowanie w wysprzątanej kuchni to czysta przyjemność, która przekłada się na smaczne i zdrowe posiłki dla całej rodziny!