Salon z jadalnią – jak zaaranżować w jednym pomieszczeniu?

Salon z jadalnią – jak zaaranżować w jednym pomieszczeniu?

Moda na otwarte przestrzenie na dobre zagościła w naszych wnętrzach. Oprócz zalet estetycznych pozwala na skupienie życia domowników w jednym miejscu. Niezależne od tego, czy aranżujemy salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu, czy też w przestrzennym domu – zalety takiego rozwiązania pozwolą połączyć funkcjonalność z estetyką. Jak stworzyć salon z jadalnią, aby wszystkie elementy stanowiły jedną, spójną całość?

Salon z jadalnią – najważniejsze zasady

Aranżacja salonu z jadalnią wymusza na nas podjęcie wielu ważnych decyzji jeszcze na etapie projektowania. Otwarte przestrzenie są dosyć wymagające, a czynników warunkujących ustawienie mebli czy ilość dekoracji jest nieskończenie wiele. Pierwsze skrzypce gra tu przede wszystkim metraż, jakim dysponujemy. Poniżej znajdziesz uniwersalne rady, które pomogą lepiej rozplanować układ i finalny wygląd pomieszczenia, niezależnie od tego, czy Twój salon z jadalnią znajduje się w niewielkim mieszkaniu, czy też jest centralną, dużą przestrzenią domu jednorodzinnego.

Podstawą otwartej przestrzeni musi być odpowiednio dobrana kolorystyka. Wybierz jasne barwy – biel, szarości czy beże będą stanowiły doskonałe tło pod dalszą aranżację. Zasada ta dotyczy również mebli i dodatków. Minimalizm i spójność kolorystyczna sprawią, że salon z jadalnią stanie się przytulną ostoją i centrum życia domowników.

Przestrzeń, która pełni kilka funkcji, powinna być dobrze oświetlona. Zrezygnuj z rolet na rzecz lekkich firan, które wpuszczą promienie słoneczne i wprowadzą przytulny klimat. Co zrobić, jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, do której nie dociera zbyt dużo naturalnego światła? Tutaj sprawdzi się prosty trik – powieś duże lustro na ścianie w pobliżu stołu. Pamiętaj również o klimatycznych lampach. W strefie jadalnianej niezbędna będzie lampa zamontowana nad stołem. Doskonałym wyborem będą także kinkiety, które dadzą przyjemne, rozproszone światło.

Prostym sposobem na rozdzielenie salonu od jadalni jest położenie dywanu przed sofą bądź narożnikiem. Dzięki temu przestrzeń stanie się przytulniejsza, a ten elegancki dodatek podkreśli także odrębny charakter obu stref. Jeżeli wydaje Ci się, że to wciąż zbyt mało, kolejnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w strefie wypoczynkowej na nieco ciemniejszy kolor.

Salon z jadalnią – jakie meble wybrać?

W salonie z jadalnią muszą oczywiście pojawić się podstawowe meble – stół, krzesła, sofa. Dobór innych elementów zależy od naszych potrzeb, a także dostępnej wolnej przestrzeni. Czym kierować się podczas zakupu? Z pewnością stylem, którym się inspirujemy. Aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu, kluczową zasadą powinna być wspólna cecha, która połączy modele jadalniane z wypoczynkowymi. Może być to np. ten sam gatunek drewna (np. nóżki od sofy i stół), kolor tapicerki (narożnik i krzesła), materiał (np. metalowa rama stolika kawowego i stołu). W ten prosty sposób jesteśmy w stanie spoić aranżację w jedną, współgrającą ze sobą całość, nawet jeśli meble będą pochodziły z różnych kolekcji.

Aranżacja salonu z jadalnią może być nieco łatwiejsza, jeśli postawimy na meble w klasycznym stylu. Ponadczasowe lite drewno doskonale wpisuje się w większość współczesnych trendów wnętrzarskich. Co więcej, nawet jeśli zamarzy nam się z czasem wprowadzenie zmian, możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli szukać nowego stołu, komody czy ławy. Meble drewniane mają kolejną istotną zaletę – wraz z biegiem czasu nabierają na szlachetności. Wysokiej jakości meble z litego drewna do salonu i nie tylko znajdziesz na https://danzz.pl/

Stół – jego wielkość jest zależna nie tylko od dostępnej przestrzeni, lecz także liczby domowników. Jeśli okazjonalnie przy stole będzie pojawiać się większe grono gości, warto zastanowić się nad modelem rozkładanym lub z dostawkami. Pozwoli Ci to na co dzień zaoszczędzić na przestrzeni, nie tracąc na funkcjonalności.

Krzesła – przede wszystkim powinny stanowić estetyczny duet ze stołem. Brakuje Ci koloru? Do dębowego stołu dobierz model tapicerowany, z korpusem wykonanym z tego samego gatunku drewna. Żywe kolory pozwolą Ci wprowadzić dużą dawkę energii do Twojego wnętrza, a także podkreślą Twój indywidualny styl.

Sofa – najprostszym rozwiązaniem będzie wybór modelu w neutralnym kolorze. Beże i szarości doskonale wtopią się w otwartą przestrzeń. W niewielkich wnętrzach wystarczy narożnik lub kanapa dwu- lub trzyosobowa. Prosta forma sprawi, że z łatwością dopasujesz pozostałe elementy.

Jakie inne meble mogą znaleźć się w salonie połączonym z jadalnią? Komoda lub witryna, w której wyeksponujemy ozdobną ceramikę. To fantastyczny sposób na uzupełnienie przestrzeni jadalni, a także prosty sposób na podkreślenie jej sielskiego charakteru. Jeśli dysponujesz wolnym miejscem w strefie wypoczynkowej, uzupełnij go praktycznym stolikiem kawowym. Pomieszczenia, które pełnią dwie funkcje, polubią się z prostymi formami – ława lub stolik na smukłych nóżkach dodadzą wnętrzu lekkości.

Jadalnia połączona z salonem – jak ustawić meble?

Jedną z popularniejszych metod oddzielenia przestrzeni wypoczynkowej od jadalnianej jest ustawienie sofy bądź narożnika tyłem do stołu i krzeseł. Nie jest to jednakże najlepsze rozwiązanie – w ten sposób stworzymy zamkniętą przestrzeń, która może wydać się nieco przytłaczająca, szczególnie w mniejszych mieszkaniach.

Meble ustawione „w okręgu” to znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Komplet krzeseł i stół najlepiej zaprezentują się w okolicy okna lub przy dobrze oświetlonej ścianie. Wpływ na funkcjonalność pomieszczenia będzie miało także ustawienie mebli jadalnianych jak najbliżej kuchni. Układ ten znacznie ułatwi nam codzienne użytkowanie, a także pozwoli nam w naturalny sposób połączyć kuchnię z pokojem dziennym.

Warto także pamiętać o dodatkowych meblach, takie jak regały i półki. To prosty sposób na wyraźne rozgraniczenie obu stref, bez „zamykania” przestrzeni. Nie masz zbyt dużo miejsca, a chcesz, aby stół nie był aż tak widoczny, gdy siedzisz na sofie? Wystarczy kwietnik lub wysoka roślina doniczkowa, by całkowicie odmienić wnętrze.

Długa lista zalet otwartej przestrzeni sprawia, że zyskuje ona coraz szersze grono zwolenników. Nic dziwnego – to nie tylko wygoda, ale i elegancja. Nowoczesne połączenie salonu z jadalnią to także zaproszenie do wspólnego spędzania czasu, celebrowania posiłków, a także rodzinnego wypoczynku.