Remont domu samodzielnie czy z ekipą wykończeniową?

Remont domu samodzielnie czy z ekipą wykończeniową?

Osoby, które chcą zrobić remont mieszkania bądź innej nieruchomości muszą w końcu podjąć decyzję: samodzielnie czy z ekipą? Opcja pierwsza wydaje się być znacznie tańsza, ale należy pamiętać, że jeśli nawet wydaje nam się, że wszystkie roboty jesteśmy w stanie wykonać samemu, to nic nie zastąpi usługi wykonanej przez profesjonalistów.

Planowanie budżetu remontowego, czyli na co możemy sobie pozwolić

Kiedy planujemy koszty remontu musimy mieć w głowie to, że ostateczna cena jaką poniesiemy, może być wyższa nawet o 1/5, co jest spowodowane jeszcze dynamiczniej zmieniającymi się cenami materiałów w trakcie inflacji oraz sytuacjami, które potencjalnie mogą się zdarzyć, a które trudno przewidzieć. Oszczędności na profesjonalnym sprzęcie możemy zrobić tu: https://alve.pl/.

Oprócz tego, jeśli zdecydowaliśmy się na samodzielne wykonanie prac remontowych, to co prawda zachowamy znacznie więcej pieniędzy, ale praca może okazać się tak czasochłonna, że bardziej opłacalne okazałoby się zatrudnienie profesjonalnej firmy. Oczywiście wszystko zależy od zakresu prac i jakości remontu: do pomalowania ścian nie jest raczej konieczne zatrudnienie fachowców.

Remont samodzielny – plusy i minusy

Gruntowny remont nie jest łatwy do przeprowadzenia, nawet jeśli mamy podstawowe doświadczenie oraz umiejętności manualne. Należy pamiętać, że wykonanie skomplikowanych prac, takich jak wymiana rur, gruntowanie czy wprowadzenie nowego obwodu elektrycznego jest wprawdzie możliwe z różnorakimi poradnikami, ale jakość wykończenia może być niezadowalająca albo wręcz konieczne będzie ponowne wykonanie prac.

Co więcej remont, który profesjonalni fachowcy wykończyliby w miesiąc, my będziemy musieli wykonywać nawet przez pół roku. Wynika to z tego, że prace remontowe, o ile podejmujemy pracę zarobkową, będziemy mogli podejmować po godzinach lub w weekendy, do tego z mniejszą pewnością i skutecznością w porównaniu do ekipy. Wygeneruje to kolejne koszty związane z koniecznością znalezienia nowego lokum na czas wykonywania prac. Jeśli jednak nasz budżet jest okrojony, a zakres prac niewielki, lepiej podjąć się samodzielnego wykończenia.

Zalety i wady remontu wykonanego przez fachowców

Często po samodzielnym remoncie i tak będziemy zmuszeni do zatrudnienia ekipy remontowej, która poprawi źle wykonane prace, przez co nie tylko stracimy pieniądze, które chcieliśmy zaoszczędzić, ale także czas oraz podwójną liczbę materiałów budowlanych.

Bardzo dużym plusem remontu wykonanego przez fachowców jest spokój o przebieg przeprowadzanych prac. Możemy mieć pewność, że poszczególne etapy zostaną wykonane w ustalonych terminach, a cena usługi będzie względnie stała (o ile wykonało się wraz z ekipą kosztorys, który chroni przed wszelkimi nadużyciami). Co więcej, mamy pewność, że jakość usługi będzie na wysokim poziomie i nie będzie trzeba wykonywać prac poprawkowych. Dodatkowo fachowcy będą mogli doradzić, jakie materiały najlepiej wybrać, dzięki czemu zaoszczędzimy na tańszych alternatywach oraz braku konieczności dokupywania materiałów, przez złe ich dobranie.

Remont z ekipą ma jednak także wadę: dobre ekipy remontowe często mogą się podjąć pracy często nawet po trzech miesiącach od złożenia zamówienia, więc jeśli nie posiadamy odpowiednich kontaktów, to ostateczny czas trwania remontu i tak może się znacznie wydłużyć.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.