Pralka nie wiruje

Pralka nie wiruje

Jeśli masz do czynienia z przemoczonymi ubraniami, a cykl wirowania Twojej pralki wciąż się zatrzymuje, nie martw się. Możemy pomóc. Oto krótki poradnik jak naprawić podkładkę, która nie wiruje.

Moja pralka nie wiruje; jak mogę to naprawić?

Oto kilka typowych powodów, dla których pralka nie obraca się:

 • Pralka jest przepełniona.
 • Ładunek jest niewłaściwie wyważony.
 • Sama podkładka nie jest prawidłowo wyważona.
 • Przełącznik pokrywy jest uszkodzony.
 • Silnik jest spalony.
 • Pas jest zepsuty.

Poniżej omówimy szczegółowo każdy z tych problemów. Najpierw należy ustalić, czy pralka w ogóle nie jest w stanie wirować, czy też wyłącza się w połowie cyklu wirowania. Aby się tego dowiedzieć, możesz posłuchać i wyczuć zewnętrzną stronę pralki lub otworzyć pokrywę podczas wirowania (w przypadku pralek ładowanych od góry), aby sprawdzić, czy bęben się porusza. Upewnij się, że w pralce nie ma prania podczas wykonywania tej kontroli.

Zobacz też inny nasz artykuł: jak wyczyścić pralkę.

Gdy pralki mają problemy z cyklem wirowania, często również nie przechodzą przez cykl odpływu. Jeśli więc pralka nie wiruje ani nie spuszcza wody, te same kroki rozwiązywania problemów powinny zadziałać.

Pralka nie wiruje – częste przyczyny popsutej pralki

pralka nie wiruje, jak naprawić popsutą pralkę, samodzielna naprawa pralki jak?

PRALKA JEST ZBYT PEŁNA

Gdy pralka jest przepełniona, może się napełnić, ale nie wirować. Niektóre modele pralek są wyposażone w automatyczne detektory, które informują o przepełnieniu pralki, ale wiele z nich tego nie robi. Maszyna na ogół nie rozpozna problemu, dopóki pralka nie napełni się wodą. W takim przypadku niestety jedynym rozwiązaniem jest usunięcie części przemoczonych ubrań.

OBCIĄŻENIE NIE JEST PRAWIDŁOWO WYWAŻONE

Jeśli próbujesz wyprać tylko kilka ciężkich rzeczy, pralka może nie wirować lub wirować nieskutecznie. Zdarza się to często, gdy pierzesz rzeczy, takie jak kołdra lub buty. Otwórz pralkę i przesuń przedmioty, aby zrównoważyć obciążenie pralki, a Twoja pralka będzie mogła efektywniej wirować. Dodanie większej liczby przedmiotów w celu zrównoważenia obciążenia również może być skuteczne, o ile nie przepełnia maszyny.

PODKŁADKA NIE JEST PRAWIDŁOWO WYWAŻONA

Prawdopodobnie będziesz wiedział, że Twoja pralka nie jest wyważona, ponieważ będzie wytwarzać dużo hałasu i wibracji podczas cyklu wirowania. Nierówna powierzchnia może powodować problemy dla wszystkich rodzajów podkładek, ponieważ pozwala maszynie kołysać się i poruszać podczas mieszania. Niektóre pralki ładowane od przodu mogą nawet wyczuć, że nie są odpowiednio wyważone i nie będą się obracać ze względów bezpieczeństwa — więc jeśli masz pralkę ładowaną od przodu, która się nie obraca, jest to jedna z pierwszych rzeczy, które powinieneś sprawdzić. Jeśli zauważysz, że pralka nie jest dobrze wyważona, możesz ogólnie wyregulować nóżki pralki, aby to naprawić. Użyj poziomu, aby upewnić się, że zostało to zrobione poprawnie.

PRZEŁĄCZNIK POKRYWY NIE DZIAŁA PRAWIDŁOWO

Przełącznik pokrywy określa, czy pokrywa jest prawidłowo zamknięta i, jako zabezpieczenie, ma na celu zapobieganie obracaniu się pralki, jeśli nie. Podczas gdy w większości modeli pralka w ogóle się nie obraca, jeśli przełącznik pokrywy nie działa, niektóre modele umożliwiają napełnienie pralki, ale nie obracają.

Jeśli masz do czynienia z pralką ładowaną od góry, która się nie obraca, uszkodzony przełącznik pokrywy jest jedną z najczęstszych przyczyn i powinien być jedną z pierwszych rzeczy, które sprawdzasz, zwłaszcza jeśli problem dotyczy pralki ładowanej od góry, która napełnia się i porusza , ale nie obraca się prawidłowo. Przełącznik pokrywy znajduje się pod pokrywą, na górze urządzenia. Sprawdź, czy ma dobry kontakt, czy jest zgięty. Możesz być w stanie wygiąć przełącznik z powrotem do kształtu lub może być konieczna jego wymiana. Istnieje wiele kroków i ważne jest, aby użyć właściwej części zamiennej, dlatego zalecamy skontaktowanie się z profesjonalistą zajmującym się naprawą pralek w celu uzyskania pomocy.

DRENAŻ JEST SŁABY

Zwykle pralka nie przejdzie w cykl wirowania, dopóki nie zostanie opróżniona. Wąż odpływowy może zostać zatkany zanieczyszczeniami z ubrania lub może być zagięty. Jeśli wąż jest załamany lub zgnieciony, prawdopodobnie będzie wymagał wymiany. Jeśli jest zatkany, możesz wykonać kilka kroków, aby go wyczyścić:

 • Najpierw odłącz pralkę.
 • Następnie wyciągnij podkładkę ze ściany, aby uzyskać dostęp do węża, zwykle znajdującego się z tyłu.
 • Odłącz wąż spustowy z tyłu (będzie to wąż o największej średnicy i podłączony do rury spustowej) – miej w pobliżu wiadro, aby zebrać wyciekającą wodę.
 • Usuń drugi koniec węża z rury, do której spływa.
 • Teraz możesz użyć wieszaka z drutu, aby włożyć go do węża i usunąć wszystko, co potencjalnie go zatyka.
 • Po zakończeniu ponownie przymocuj wąż do myjki.

SILNIK JEST SPALONY

Silnik napędowy pralki mógł się przepalić, uniemożliwiając prawidłowe działanie wirowania. Jeśli silnik napędowy nie działa, pralka może mieć problemy w połowie cyklu, gdy próbuje się wirować, mimo że pralka napełnia się i porusza bez problemów. Wymiana silnika napędowego to zaawansowana naprawa, więc jeśli podejrzewasz, że to Twój problem, najlepiej zadzwonić do lokalnego technika naprawy pralki w celu uzyskania pomocy.

PROBLEMY Z PASKIEM NAPĘDOWYM

Jeśli pasek napędowy podkładki jest zerwany lub wypadnie z koła, podkładka może nadal poruszać się i hałasować, ale bęben nie będzie się obracał. Aby sprawdzić pasek napędowy, najpierw odłącz pralkę. Następnie zdejmij tylną część podkładki, aby sprawdzić, czy pasek nadal znajduje się w układzie koła pasowego. Jeśli pasek się zsunął, możesz go ponownie założyć, aby rozwiązać problem. Jeśli jednak pasek wydaje się zużyty lub uszkodzony, musisz kupić i zainstalować nowy.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.