Oczyszczacz powietrza – na co zwracać uwagę?

Oczyszczacz powietrza – na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza? Posiadanie czystego powietrza wolnego od kurzu, roztoczy, pyłków i pleśni krążących w twoim domu to jedna z najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić zdrowie swojej rodziny. Jeśli masz odpowiedni oczyszczacz powietrza, po prostu go podłącz, włącz i oddychaj spokojnie. Twoim głównym zmartwieniem jest model z wieloma prędkościami, który może odpowiednio obsłużyć objętość powietrza, którą potrzebujesz do oczyszczenia. Zegar i światło UV mogą być pożądanymi funkcjami, ale inwestycja w wysokiej jakości filtr jest niezbędna. Jeśli możesz znaleźć model z zmywalnym filtrem HEPA, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy na przestrzeni lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oczyszczaczach powietrza, czytaj dalej.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Wybierając oczyszczacz powietrza do użytku domowego, zazwyczaj masz dwie opcje: przenośne i oczyszczacze powietrza w całym domu.

Przenośne oczyszczacze powietrza

Przenoszenie tych modeli z jednego miejsca do drugiego jest łatwe; ludzie często umieszczają je w sypialni, ale możesz umieścić swój oczyszczacz powietrza w dowolnym miejscu. 

Przenośne oczyszczacze powietrza są zwykle przeznaczone do oczyszczania powietrza w jednym pomieszczeniu. Większość waży mniej niż 12 kilogramów, więc nie jest trudno je przenosić po domu. Koncentrujemy się na modelach przenośnych w naszej liście produktów i przewodniku zakupu. 

Oczyszczacze powietrza do całego domu

Oczyszczacz powietrza w całym domu jest podłączony do pieca lub przewodów w Twoim domu. Oczyszcza powietrze przechodząc przez kanały. Ten rodzaj oczyszczacza powietrza jest rzadkością. To bardziej specjalny zakup.

Wymiana filtra

Jako właściciel oczyszczacza powietrza ponosisz znaczne koszty bieżące: wymianę filtrów powietrza. Przy pierwszym zakupie producent dołączy co najmniej jeden filtr powietrza.

Niektóre jednostki mają nie tylko filtr; w rzeczywistości mają dwa lub trzy, które współpracują ze sobą. Niektóre filtry możesz zmieniać rzadziej niż inne, co z czasem pozwala zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Filtr HEPA

Jest to główny filtr w typowym przenośnym oczyszczaczu powietrza. Usuwa z powietrza małe cząsteczki, których nie widać, dlatego jest to ważny filtr do regularnego czyszczenia. Sprawdź w instrukcji produktu, jak często należy wymieniać główny filtr HEPA. Większość producentów zaleca wymianę tego filtra przynajmniej co trzy miesiące.

Filtr wstępny

Niektóre jednostki mają filtr wstępny, który wyłapuje większe cząstki, w tym kurz. Te filtry wstępne są zwykle mniejsze (i tańsze) niż główny filtr HEPA. Sprawdzaj ten filtr pod kątem zanieczyszczeń i wymieniaj go często, gdy jest brudny, a zachowa on filtr HEPA przez dłuższy czas.

Drugi filtr wstępny

Niektóre urządzenia zawierają drugi filtr, który próbuje wyłapać małe cząstki przed napotkaniem filtra HEPA. W niektórych przypadkach to medium filtracyjne jest przeznaczone do atakowania cząsteczek zapachowych.

Oszczędzać pieniądze

Możesz spodziewać się wydatków od 30 do 500zł rocznie na wymianę filtrów. To naprawdę szeroki zakres. Zalecamy zbadanie kosztów wymiany filtra przed zainwestowaniem w nową jednostkę.

Możesz ulec pokusie wymiany filtra rzadziej niż sugeruje producent, aby zaoszczędzić pieniądze. Nie rób tego, uruchomienie oczyszczacza powietrza z brudnym filtrem powoduje zużycie urządzenia i może spowodować jego awarię lub awarię.

Oto kilka wskazówek, jak zaoszczędzić pieniądze na bieżących kosztach eksploatacji oczyszczacza powietrza:

 • Kup oczyszczacz o niskim zużyciu. Niektóre oczyszczacze powietrza działają lepiej przy małej mocy niż inne. Wydajna energetycznie jednostka pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy na dłuższą metę.
 • Utrzymuj dom w czystości. Im więcej kurzu i zanieczyszczeń usuniesz z domu, tym lepiej będzie działał Twój oczyszczacz. Usunięcie kurzu domowego, zanim dotrze on do oczyszczacza, oznacza, że ​​filtry będą działać dłużej.
 • Zainwestuj w zmywalne filtry. Jeśli koszt wymiany filtrów Cię przytłacza, rozważ zakup oczyszczacza z filtrami zmywalnymi. Możesz wielokrotnie używać zmywalnego filtra.
 • Poproś palaczy, aby wyszli na zewnątrz. Pomaga to zachować czystość powietrza w domu. Czystsze powietrze w pomieszczeniach oznacza, że ​​oczyszczacz powietrza ma mniej toksyn do przefiltrowania, dzięki czemu filtry działają dłużej.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Poszczególne oczyszczacze powietrza różnią się konstrukcją, ale większość jednostek ma podobny proces oczyszczania powietrza. Oto podstawy:

 • Krok pierwszy: Zasilane wentylatorem urządzenie wciąga powietrze z pomieszczenia do oczyszczacza. Jeśli Twój oczyszczacz jest wyposażony w filtr, na tym etapie powietrze przejdzie przez filtr wstępny.
 • Krok drugi: wentylator urządzenia nadal wciąga powietrze, wypychając je do góry. Jeśli w urządzeniu znajduje się drugi filtr wstępny, będzie on znajdować się pośrodku urządzenia.
 • Krok trzeci – Gdy powietrze przemieszcza się na górę oczyszczacza, wentylator przepycha je przez końcowy filtr, którym jest zazwyczaj filtr HEPA. Po przejściu przez filtr HEPA powietrze wraca do pomieszczenia przez górną część urządzenia.

Wybierz rozmiar

Rozważając oczyszczacze powietrza, przyjrzyj się specyfikacjom producenta. Na tej liście powinieneś zobaczyć pomiary, które pomogą określić pojemność objętościową oczyszczacza. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni rozmiar do swoich potrzeb:

Metr kwadratowy

Wydajność robocza oczyszczacza powietrza jest zwykle podawana w metrach kwadratowych. Będziesz chciał zmierzyć rozmiar pokoju docelowego, mnożąc długość razy szerokość, aby określić jego powierzchnię kwadratową. Wybierz jednostkę, która ma wyższy wskaźnik zasięgu niż pomieszczenie, w którym będziesz mieszkać. Gwarantuje to, że oczyszczacz powietrza poradzi sobie z obciążeniem bez przeciążania maszyny.

Ocena ACH/CFM

Niektórzy producenci umieszczają na liście specyfikacji wskaźnik CFM (metry sześcienne na minutę). Ta liczba pokazuje ilość powietrza, jaką maszyna może przetworzyć w ciągu minuty. Przy odrobinie matematyki możesz obliczyć, ile razy oczyszczacz powietrza przeciągnie przez siebie całe powietrze z pomieszczenia.

Inne jednostki mają ocenę ACH (wymiana powietrza na godzinę). Liczba ta pokazuje, jak często maszyna będzie przez siebie wciągać powietrze z pomieszczenia. Oczyszczacz powietrza o wskaźniku ACH wynoszącym trzy może przepuszczać przez urządzenie objętość powietrza z pomieszczenia trzy razy na godzinę.

Rada

 • Niektóre jednostki mają automatyczne stopery, które pozwalają na uruchamianie ich tylko w określonych porach dnia.
 • Jeśli potrzebujesz jednostki automatycznej, poszukaj takiej, która zmienia prędkość wentylatora na podstawie mierzonych cząsteczek kurzu w powietrzu.
 • Niestety oczyszczacze powietrza nie sprawdzają się w usuwaniu smogu spowodowanego erupcjami wulkanów. Zamiast tego uruchom klimatyzator i/lub osuszacz. Możesz również namoczyć ręcznik lub gazik w wodzie i sodzie oczyszczonej, przedmuchać, a następnie umieścić na wentylatorze pudełkowym na niskim lub średnim poziomie.  
 • Aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, unikaj w jak największym stopniu zapalania świec i urządzeń opalanych drewnem.
 • Jednym z czynników wyróżniających modele oczyszczaczy powietrza jest ilość generowanego przez nie hałasu. Niektórzy producenci podają poziom decybeli w specyfikacjach produktu.
 • Przenośne oczyszczacze powietrza będą oceniane pod kątem najmniejszego rozmiaru zanieczyszczeń, które mogą filtrować. Większość urządzeń filtruje zanieczyszczenia o wielkości do 0,3 mikrona.
 • Niektóre oczyszczacze powietrza działają z cząstkami o wielkości nawet 0,003 mikrona. Typowy jest filtr 0,3 mikrona. Dla porównania, ludzki włos ma około 50 mikronów średnicy.
 • Aby wybrać lokalizację oczyszczacza powietrza, weź pod uwagę pomieszczenie w domu, w którym spędzasz najwięcej czasu.

Często zadawane pytania dotyczące oczyszczaczy powietrza

Co oznacza HEPA?

ODP: Filtr HEPA, znany również jako wysokowydajny filtr powietrza cząstek stałych, zawiera szczelną siatkę, która wyłapuje cząstki, gdy powietrze jest przepuszczane przez filtr. (Cząsteczki powietrza są wystarczająco małe, aby przejść przez siatkę.) Filtry HEPA mogą wyłapywać mniejsze cząstki niż standardowe typy filtrów, takie jak te znajdujące się w piecu. To pozwala im usuwać alergeny z powietrza.

Jak poza oczyszczaczem powietrza mogę utrzymać czystsze powietrze w moim domu?

Samo utrzymywanie domu w czystości zmniejszy ilość zanieczyszczeń w jego wnętrzu. Regularnie odkurzaj i odkurzaj. Upewnij się, że filtry próżniowe są często czyszczone i regularnie wymieniaj filtr pieca. Jeśli palisz papierosy lub cygara, rób to jak najczęściej poza domem.

Co dokładnie oczyszczacze powietrza filtrują z powietrza?

Większość domowych oczyszczaczy powietrza filtruje te same rodzaje cząsteczek unoszących się w powietrzu: kurz, pyłki, zarodniki pleśni, sierść zwierząt domowych i cząsteczki dymu. Przenośne oczyszczacze powietrza zazwyczaj nie filtrują takich rzeczy jak VOC (lotne związki organiczne) z farby lub kleju.