O co pytać przy wynajmie mieszkania

O co pytać przy wynajmie mieszkania

Więc zdecydowałeś się przeprowadzić! To taki ekscytujący czas! Prawdopodobnie już wybrałeś swój schemat kolorów, kto dostaje którą sypialnię i sprawdziłeś wszystkie restauracje i kawiarnie w Twojej nowej okolicy. Ale przed tym wszystkim trzeba zrobić oględziny mieszkania, niezwykle ważną część procesu wynajmu. O co pytać przy wynajmie mieszkania? – na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy jest to właściciel, pośrednik w handlu nieruchomościami czy zarządca budynku, którzy oprowadzają Cię po tym nowym miejscu, są rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim potencjalnym nowym mieszkaniu. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wszelkich możliwych pułapek lub rzeczy, o których być może będziesz musiał wiedzieć później, aby nie było przykrych niespodzianek po podpisaniu umowy najmu, takich jak brak mediów wliczonych w czynsz lub zakaz wstępu dla gości. To są najważniejsze pytania, które powinieneś zadać przy wynajmie mieszkania. Gdy idziesz zobaczyć swoje nowe mieszkanie po raz pierwszy- zwróć uwagę na poniższe kwestie.

jesteś pierwszy raz w mieszkaniu, o co pytać przy wynajmie mieszkania
O co pytać przy wynajmie mieszkania, gdy widzisz je po raz pierwszy.

Umowa i długość dzierżawy

To najważniejsza informacja, ponieważ długość pobytu może mieć wpływ na to, czy jest to dla Ciebie opłacalna długoterminowa opcja. Jeśli oglądasz swoje wymarzone mieszkanie, a najem jest tylko letnim podnajem, oznacza to, że za kilka krótkich miesięcy ponownie wykorzenisz swoje życie. Upewnij się, że jest to miejsce o długoterminowym potencjale i że Ty i wynajmujący rozumiecie, jak długo spodziewacie się zostać. Ważne jest również, aby wiedzieć, czy możesz podnająć swoje miejsce na wypadek wyprowadzki, czy istnieje możliwość wcześniejszego zerwania umowy. Posiadanie tego wszystkiego na piśmie jest niezbędne.

Transport w pobliżu

Szczególnie w mieście jest to ważne. Jeśli parking nie jest dostępny na miejscu, będziesz musiał znać sposób poruszania się transportem publicznym. Jeśli Twoje miejsce pracy znajduje się po drugiej stronie miasta, a autobus miejski nie jedzie w tamto miejsce w tamtym kierunku, to ta lokalizacja może nie być dla Ciebie. Twoja lokalizacja powinna skupiać się nie tylko na wnętrzu mieszkania i tym, czy jest ono dla Ciebie odpowiednie, ale także na tym, czy odpowiada Ci faktyczna okolica, w której się znajdujesz i jej udogodnienia.

wynajem mieszkania na co zwracać uwagę na pewno na transport i lokalizację mieszkania
Transport i łatwość przemieszczania się to jedna z kluczowych kwestii przy wyborze mieszkania. Zwróć uwagę na ten aspekt przy wyborze mieszkania.

Sąsiedztwo

Kontynuując poprzedni punkt, ważne jest, aby wiedzieć, kto mieszka wokół ciebie, zwłaszcza w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Najpierw zrób trochę własnych poszukiwań, ale zapytaj swojego agenta, ponieważ prawdopodobnie nie będziesz w stanie wyczuć okolicy, dopóki nie pomieszkujesz tam przez jakiś czas. Czy to głównie młodzi profesjonaliści, emeryci czy rodziny mieszkające wokół Ciebie? Jak to jest w nocy? Czy jest to dobrze rozwijająca się okolica, czy cichsza? A co najważniejsze, czy będzie odpowiadać Twoim potrzebom?

Kto tu mieszkał wcześniej i dlaczego wyjechał?

Dzięki temu możesz zorientować się, kto jeszcze może być w budynku i jak sobie tam poszło. Powodem odejścia może nie zawsze być informacja, którą agent ma pod ręką, ale warto wiedzieć. Jeśli właściciel lub część jego rodziny kiedyś tam mieszkała, jest to zazwyczaj dobry znak, że nieruchomość będzie w dobrym stanie, choć nie zawsze.

Rachunki

Czy są wliczone w media? Jeśli nie, ile zwykle kosztowały poprzednich lokatorów? Czy w miekszaniu jest Wi-Fi i jak płacimy ten rachunek? W jaki sposób zbierane są kosze i w jakie dni wychodzą? To wszystkie informacje, których będziesz potrzebować za miesiąc, gdy skrzynka pocztowa pełna rachunków, których nie wiesz, jak zapłacić, dotrze do twoich drzwi.
Ile kosztuje kaucja za mieszkanie, czy pod koniec najmu można ją wliczyć w czynsz?

Awarie

Do kogo dzwonimy, gdy coś pójdzie nie tak? Nie daj Boże, że coś się dzieje o 20:00 w niedzielny wieczór, co wymaga natychmiastowej uwagi – do kogo dzwonisz? Czy to agent wynajmu? Jeśli mieszkasz w bloku, czy jest pod ręką konserwator? Jak się z nimi kontaktujesz? To jest rodzaj informacji, o których nie myślimy, dopóki ich nie potrzebujemy.

Polityka remontowa

Jeśli przeprowadzasz się w miejsce, w którym wiesz, że zostaniesz na jakiś czas, będziesz chciał nadać mu swój własny ślad, aby czuć się komfortowo i jak w swoim własnym domu. Ale wynajem może to trochę utrudnić. Ile faktycznie możesz zrobić? Czy możesz pomalować ściany? Wymienić szafki kuchenne? Zamienić niektóre pokoje? Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie znajduje się linia, aby zarówno Ty, jak i agent wynajmujący byli zadowoleni, że nieruchomość nadaje się do zamieszkania.