Nowe mieszkanie a standard wykończenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Nowe mieszkanie a standard wykończenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Zakup nowego mieszkania to poważna decyzja zarówno ze względu na wiążące się z nią wydatki, a nierzadko także konieczność zaciągnięcia wieloletniego kredytu, jak i określenia swoich oczekiwań co do stanu, w jakim lokal zostanie przygotowany do odbioru. Popularnymi standardami wykańczania mieszkań są tzw. stan deweloperski oraz wykończenie „pod klucz”. Różnice między nimi są bardzo duże i niezwykle istotne.

Mieszkania w standardzie deweloperskim

Każde mieszkanie musi odpowiadać potrzebom przyszłego nabywcy i jego możliwościom finansowym, zarówno jeżeli chodzi o rozkład przestrzeni użytkowej, jak i sposób wykończenia wnętrza. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest sprzedaż mieszkań w tzw. standardzie deweloperskim. Wymaga ono przeprowadzenia niektórych prac wykończeniowych, co jest jednak korzystne, gdyż pozwala na wybór materiałów i aranżacji zgodnych z preferencjami estetycznymi oraz zasobnością właściciela. Ponieważ nie istnieją żadne przepisy określające, w jaki sposób ma zostać wykończony oddawany klientowi lokal, wszystko zależy od postanowień znajdujących się w zawieranej umowie. Podczas jej podpisywania należy więc dokładnie sprawdzić, czego można się spodziewać podczas odbioru. Na ogół nie ma przeszkód, by wszelkie szczegóły zostały ściśle dopasowane do oczekiwań kupujących nowe mieszkania. W Szczecinie lokale w stanie deweloperskim lub wykończone w sposób ustalony z nabywcą są oferowane m.in. przez firmę Graz Deweloper.

Mieszkania „pod klucz”

Coraz więcej osób kupujących lokal mieszkalny woli jednak, żeby został on oddany w stanie gotowym do zamieszkania, co zwyczajowo określa się jako „pod klucz”. Może to wynikać z chęci uniknięcia kłopotliwego poszukiwania wykonawcy, bywa też, że jest spowodowane faktem, że lokal jest przeznaczony na wynajem. Podobnie jak w przypadku lokalu w stanie deweloperskim również przy inwestycji „pod klucz” przepisy nie zawierają żadnych wymogów co do zakresu przeprowadzonych przez dewelopera prac. Wszystko zależy tu więc od poczynionych ustaleń i treści zawieranej umowy. W grę może wchodzić np. ułożenie wskazanego rodzaju posadzki, przyklejenie kafelków w kuchni i łazience, a także zainstalowanie urządzeń sanitarnych czy montaż drzwi wewnętrznych, jak również gniazdek, kontaktów lub oświetlenia. Korzystając z oferty sprawdzonej firmy, jak choćby Graz Deweloper ze Szczecina można więc otrzymać lokal w pełni dostosowany do swoich wymagań. Ilość dostępnych opcji jest zwykle dość duża, podobnie jak elastyczność wykonawcy, nabywca musi jednak pamiętać o precyzyjnym określeniu swych oczekiwań oraz upewnieniu się, że znajdą się one w podpisywanej umowie.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.