Najpierw zespawaj, potem zmierz, czyli o zastosowaniu migomatu i suwmiarki.

Najpierw zespawaj, potem zmierz, czyli o zastosowaniu migomatu i suwmiarki.

Kiedy pojawia się potrzeba zespawania jakichś elementów, zarówno w profesjonalnej pracy, jak i hobbystycznie, warto mieć wiedzę na temat stosowanych przez siebie urządzeń, aby bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić planowane działania. Skuteczne spawanie odbyć się może np. przy pomocy migomatu. Migomat to stosowana potocznie nazwa spawarki wykorzystującej do pracy metodę MIG MAG. Natomiast aby dobrze dopasować pewne zespawane elementy należy w niektórych wypadkach posłużyć się suwmiarką, która zapewnia precyzję pomiaru o wartości nawet do jednej dziesiątej. Jak zatem najlepiej stosować migomat i suwmiarkę? Zgodnie z zasadą – najpierw zespawaj, potem zmierz.

Zastosowanie migomatu i suwmiarki

Migomat jest spawarką inwerterową działającą w technologii MIG MAG. Polega ona na spawaniu różnych gazów w osłonie.

Spawanie topliwą elektrodą w osłonie gazu, obojętną lub aktywną to metoda spawania charakteryzująca się wysoką jakością spawania i dużą wydajnością procesu. Migomaty, czyli półautomaty spawalnicze, to modele za pomocą których możliwe jest łączenie stopów aluminium, różnych gatunków stali, miedzi oraz innych metali. Spawarki MIG/MAG znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, jak chociażby przemysł stoczniowy czy też branża konstrukcji aluminiowych i stalowych. Ze spawarek korzysta także offshore. Są to urządzenia bliskie sercom miłośników samochodów, dlatego że metoda wykorzystywana przez migomaty jest powszechna również w przemyśle motoryzacyjnym, podczas prac zarówno produkcyjnych, jak i naprawczych oraz w gospodarstwach domowych.

Niezbędnym urządzeniem w spawalnictwie jest suwmiarkaUmożliwia satysfakcjonujące i precyzyjne dokonywanie pomiarów zarówno grubości jak i średnicy ale także głębokości przedmiotów. Składa się ze stalowej prowadnicy, wyposażonej w milimetrową podziałkę, która zakończona jest dwoma szczękami cechującymi się brakiem ruchomości, oraz suwaku z dwoma przesuwanymi szczękami – dłuższą krótszą, jak również dolną dłuższą.

Suwmiarka to wielofunkcyjny przyrząd pomiarowy, który charakteryzuje duża dokładność pomiaru. Suwmiarka noniuszowa, elektroniczna czy też zegarowa, to narzędzie, które mierzy zewnętrzne i wewnętrzne szerokości, głębokości, grubość, ale także rozstaw elementów zespawanego uprzednio przedmiotu. Pozwala to na ustalenie jak przyciąć zespawane części. Uniwersalność suwmiarek powoduje, że idealnie sprawdzą się one w każdym warsztacie, dużej firmie przemysłowej, ale też w garażu przy domu.

Dodatkowe zalety migomatu

Spawanie migomatem jest rozpowszechnione na szeroką skale, według niektórych statystyk, już ponad 65% spoin przemysłowych wykonywanych jest z jego użyciem. Materiały spawalnicze mają zapewnione stabilne łączenie dzięki dokładnej regulacja parametrów. Oferowane przez sklepy migomaty spawalnicze charakteryzują się dobrymi parametrami wyjściowymi a także wysoką jakością wykonania. Migomat jest urządzeniem łatwym w obsłudze, co z pewnością jest dużą zaletą dla spawaczy którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia. Efekt końcowy zależy jednak zawsze zarówno od jakości zastosowanego podczas spawania drutu, rodzaju gazu i poziomu umiejętności operatora. Mimo tego, ze względu na to, jak działa spawarka MIG/MAG łatwo jest wykonać spoinę niemal bezbłędnie.

Niewątpliwymi zaletami migomatów jest:

  • duża szybkość pracy,
  • prostota obsługi
  • stosunkowo niskie koszty spawania

Oprócz tego warto wskazać również na możliwość robotyzacji pracy.

Migomaty mogą być stosowane uniwersalnie, w wielu obszarach działań profesjonalnych, jak i domowych. Spawarki takie są niezwykle łatwe w obsłudze i dają możliwość płynnej regulacji prądu spawania.