Dach to szczytowa przegroda zewnętrzna budynku, która chroni jego wnętrze przed działaniem czynników atmosferycznych oraz ucieczką ciepła. Skośne połacie dachowe, jako powierzchnie widoczne z oddali, z poziomu terenu wokół budynku, powinny spełniać standardy estetyki.
Dokonując wyboru pokrycia na dach, warto zwrócić uwagę na dachówki ceramiczne i poznać ich cechy charakterystyczne. Wyroby tego typu wyróżniają się najwyższymi parametrami użytkowymi, a przy tym mają ponadczasową formę wizualną.
Na czym polega funkcjonalność dachu?
Dach to najwyższa warstwowa przegroda każdego budynku. Zadaniem tej konstrukcji jest ochrona wnętrza budowli przed czynnikami atmosferycznymi i ucieczką ciepła oraz przenoszenie obciążeń stałych i zmiennych. Wśród oddziaływań stałych, które są uwzględniane podczas projektowania dachu, znajdują się obciążenia wywierane przez elementy konstrukcyjne, a także generowane przez warstwy izolacyjne i wykończeniowe. Obciążenia zmienne działające na dach to przede wszystkim siły wywierane przez wiatr i śnieg. Warto pamiętać, że podczas wymiarowania elementów skośnego dachu uwzględnia się też oddziaływania wywołane obecnością człowieka na poszczególnych połaciach.
Warstwa dachu, która jest bezpośrednio wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, to pokrycie. Ze względu na niekorzystne warunki eksploatacyjne wykończenie połaci powinno charakteryzować się maksymalnie wysokimi parametrami użytkowymi. Element pokryciowy, który wyróżnia się najwyższą wytrzymałością i trwałością, to dachówka ceramiczna. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego rodzaju pokrycia? Czytaj dalej!
Dlaczego warto wybrać dachówki ceramiczne na pokrycie dachu?
Dachówki ceramiczne to rodzaj wykończenia dachu, który charakteryzuje się maksymalną trwałością i estetyką. Elementy tego typu są wytwarzane w procesie wypalania gliny. Produkcja oraz zastosowane powłoki sprawiają, że parametry dachówek pozostają niezmienne przez wiele sezonów. Szeroka gama form i kolorów wykończenia ceramicznego umożliwia pełne dopasowanie dachówki do stylistyki budowli. Utrzymane w bardziej nowoczesnym stylu duże płaskie dachówki idealnie komponują się z modernistycznymi budynkami o prostej, geometrycznej formie. Elementy z falistymi przetłoczeniami są z kolei bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku domów o bardziej klasycznej, dworkowej stylistyce. W takim przypadku równie dobrze sprawdzą się tradycyjne karpiówki lub inne, starsze odmiany dachówek.
Ciężar ceramicznego pokrycia dachowego sprawia, że jest ono odporne na podrywanie przez wiatr. To bardzo cenna cecha, zwłaszcza ze względu na fakt, iż w naszej strefie klimatycznej mamy coraz częściej do czynienia z nawałnicami. Gęstość dachówek wpływa także na ich znaczną izolacyjność akustyczną. Oznacza to, że elementy pokrycia tłumią odgłos padającego deszczu. Wysokie parametry trwałości dachówek ceramicznych sprawiają z kolei, że pokrycie zachowuje niezmienną formę przez wiele dziesiątek sezonów użytkowania.