Miganie świateł w domu: najczęstsze przyczyny i rozwiązania na migotanie

Miganie świateł w domu: najczęstsze przyczyny i rozwiązania na migotanie

Migotanie świateł w domu może być spowodowane wieloma problemami, niektóre naprawdę poważne. Nasz przewodnik ujawnia osiem najczęstszych przyczyn i sposoby ich rozwiązywania.

Migoczące światła w domu mogą początkowo wydawać się nieszkodliwe, ale czasami sygnalizują poważniejszy problem z domową instalacją elektryczną, dlatego ważne jest, aby na wczesnym etapie zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego elektryka.

Biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa związane z takimi pracami jak wymiana okablowania , elektryka jest kluczowym obszarem zainteresowania większości właścicieli domów. Dlatego też elektryk powinien zwrócić uwagę na stałe migotanie świateł w domu, który będzie mógł najlepiej określić przyczynę migotania oraz bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić wszelkie niezbędne naprawy.

W tym przewodniku omówiono osiem najczęstszych przyczyn migotania światła w domu, jak je rozpoznać i kiedy należy zadzwonić po specjalistyczne usługi elektryczne.

Wymiana żarówki

Jeśli w domu miga tylko jedno pojedyncze światło, może to oznaczać problem z żarówką. Najprawdopodobniej sama żarówka jest uszkodzona lub niewłaściwie przykręcona lub zaciśnięta, więc najpierw sprawdź to.

Wymień istniejącą żarówkę na nową żarówkę tego samego typu, upewniając się, że jest prawidłowo zamontowana, i sprawdź, czy to rozwiązuje problem. Pamiętaj, aby wcześniej wyłączyć światło.

Należy również zauważyć, że niektóre nowsze żarówki zachowują się inaczej niż ich starsze odpowiedniki.

W XXI wieku pojawiły się jednak domowe lampy LED. Lekkie, o niskich kosztach eksploatacji, a przede wszystkim o żywotności do 30 000 godzin — prawdziwa rewolucja w oświetleniu.  Jeśli jakakolwiek nowa lampa, którą kupisz dzisiaj, migocze, zwykle jest uszkodzona.

Niedopasowana żarówka i oprawa

Różne żarówki są zaprojektowane do pracy z różnymi oprawami. Niedopasowania są teraz tak samo powszechne jak kilkadziesiąt lat temu, a nawet najlepsze inteligentne żarówki mogą być źle zamontowane.

Dobrą wiadomością jest to, że niedopasowane żarówki i osprzęt można łatwo posortować. Po prostu sprawdź swoje urządzenie i wymień niekompatybilną żarówkę na taką, która pasuje do konkretnego przełącznika. Powinno to przestać migotać światła w domu, stając się uporczywym problemem.

Okablowanie

W domu z wadliwymi przewodami bardziej prawdopodobne jest migotanie światła niż jego brak. Luźne lub przestarzałe okablowanie może prowadzić do zjawiska znanego jako wyładowanie łukowe, w którym prąd elektryczny „przeskakuje” między przerwami w połączeniu, stwarzając potencjalne zagrożenie pożarowe.

Wadliwe okablowanie w domu jest niebezpieczne i należy się nimi zająć w trybie pilnym. Skontaktuj się z wykwalifikowanym elektrykiem, jeśli uważasz, że migotanie światła w domu jest związane z przewodami.

Musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę — oprócz migoczących świateł innymi typowymi oznakami problemów z okablowaniem są zapachy spalenizny, brzęczące dźwięki, iskrzenie i gorące w dotyku gniazdka.

Problemy z przełącznikami

Inną potencjalną przyczyną migotania światła w domu są przełączniki i/lub ściemniacze. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy są sparowane z niewłaściwym typem żarówki.

Żarówki fluorescencyjne lub LED są czasami zastępowane niekompatybilnymi ściemniaczami, co powoduje trwałe migotanie. Co więcej, konwencjonalne ściemniacze zwykle obsługują tylko żarówki żarowe lub halogenowe, więc upewnij się, że są one odpowiednio dopasowane, aby uniknąć mrugania lub migotania.

Wahania napięcia

Zmniejszone lub zmienne napięcie ma bezpośredni wpływ na instalację elektryczną , a co za tym idzie, na migotanie światła w domu. 

Jeśli jednak napięcie wzrośnie lub spadnie niż oczekiwano, urządzenia mogą działać nieprawidłowo, a migotanie świateł jest zwykle pierwszą oznaką tego.

Możesz zmierzyć napięcie w swoim domu za pomocą woltomierza analogowego lub cyfrowego, który pomaga uzyskać wyraźniejszy obraz tego, czy poziomy energii elektrycznej są za wysokie lub za niskie.

Luźne połączenie między wtyczką a gniazdkiem

Zwykle można znaleźć gniazdka elektryczne w dużym zaopatrzeniu w całym domu. Oczywiście oznacza to, że luźne połączenie między wtyczką a gniazdkiem może prowadzić do migotania w całym domu samodzielnych świateł, np. lampek stołowych.

Problemy z usługą elektryczną

Od czasu do czasu migotanie światła w domu może być spowodowane problemem z dostawcą energii. Najprawdopodobniej nastąpi to przed poważnymi zakłóceniami elektrycznymi, np. awarią zasilania na całym obszarze lub burzą.

Najpierw skontaktuj się z sąsiadami, ponieważ mogą mieć podobne problemy; w takim przypadku wiesz, że prawdopodobnie nie jest to wina twojego domowego sprzętu elektrycznego.

Czy migotanie świateł stanowi zagrożenie pożarowe?

Nie wszystkie przyczyny migotania światła w domu są niebezpieczne. Mogą to być proste rozwiązanie, które możesz wykonać samodzielnie (np. wymiana żarówek) lub prosta praca dla elektryka.

Jednak coś takiego jak wadliwe okablowanie może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa domu ze względu na sposób przemieszczania się prądu elektrycznego; może potencjalnie przegrzać otaczające środowisko. Najlepszym rozwiązaniem jest wczesna interwencja, zwłaszcza jeśli remontujesz dom lub przystępujesz do podobnie dużego projektu.

Elektryk pomoże określić prawdziwą przyczynę migotania światła w Twoim domu, więc natychmiast skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą, jeśli uważasz, że istnieje potencjalne zagrożenie pożarowe.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.