Metody osuszania budynków po zalaniu

Metody osuszania budynków po zalaniu

Pęknięta rura, wycieki z instalacji hydraulicznej, a także silne opady atmosferyczne, stanowią najczęstsze przyczyny zalania i zawilgocenia mieszkań i domów. Zastosowanie odpowiednich metod osuszania, pozwoli pozbyć się wody i wilgoci z zalanych powierzchni, zapobiegając rozwojowi szkodliwych dla zdrowia ludzi, grzybów i pleśni. Jakie metody osuszania po zalaniu wyróżniamy? Gdzie warto zgłosić się w przypadku zalania? Sprawdź!

Właściwe osuszenie zawilgoconej i zamoczonej powierzchni to w przypadku zalania, sprawa priorytetowa. Zwlekanie z osuszeniem doprowadzi do konieczności wykonania kosztownych remontów. Nie bez znaczenia jest także pleśń i grzyby, powstające w zamokniętych i wilgotnych miejscach – one z kolei mogą destrukcyjnie wpływać na nasze zdrowie, powodując poważne problemy z układem oddechowym.

Doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym skuteczne pozbycie się wody i wilgoci z zalanych pomieszczeń, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, oferującej zarówno osuszanie budynków, jak i remonty po zalaniu, takiej jak Dom Doktor.

Najpopularniejsze metody osuszania budynków po zalaniu

Wśród najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych metod osuszania budynków i obiektów po zalaniu, warto wymienić:

  • osuszanie kondensacyjne

Osuszacz kondensacyjny wyposażony jest w sprężarkowy układ chłodniczy, umożliwiający kondensację pary wodnej. Nadmiar wilgoci skrapla się na ścianach parownika, a następnie już w postaci ciekłej, spływa do specjalnego pojemnika.

Osuszanie kondensacyjne jest wysoce skuteczne nie tylko w przypadku zalania. Doskonale sprawdzi się także w przypadku występowania w pomieszczeniach wilgoci, powstałej wskutek niewłaściwego wykonania lub braku izolacji termicznej budynku. Osuszacze kondensacyjne stosuje się także z powodzeniem w przypadku konieczności szybkiego osuszenia wylewki lub świeżego tynku – zarówno w trakcie budowy, jak i remontu budynku.

  • osuszanie adsorpcyjne

W tym przypadku, powietrze zawierające wilgoć odparowaną z murów lub posadzki, przepuszczane jest przez osuszacz. Jego głównym elementem jest wirnik adsorpcyjny powleczony silnie higroskopijnymi materiałami – woda zostaje wychwycona i wchłonięta przez odpowiednie środki absorbujące wilgoć (chlorek litu, żel krzemionkowy lub silikonowy).

  • osuszanie podposadzkowe

Dzięki osuszaniu podposadzkowemu, w przypadku zalania posadzki nie ma konieczności jej skuwania i przeprowadzania generalnego remontu. Osuszanie podposadzkowe odbywa się poprzez wywiercenie w posadzce kilku niewielkich otworów, którymi wtłaczane jest suche powietrze.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.