Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w generator ozonu do mieszkania?

Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w generator ozonu do mieszkania?

Ozonowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie i odświeżenie powietrza, a także na dezynfekcję powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach. Dlatego ozonatory wykorzystuje się w różnorodnych obiektach przemysłowych, komercyjnych i publicznych – w tym również w szpitalach. A czy warto sięgnąć po domowy generator ozonu? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Dezynfekujące działanie ozonu

Ozon to gaz wchodzący w reakcje z napotykanymi związkami chemicznymi i błyskawicznie je rozbijający. Na tym właśnie opierają się jego właściwości dezynfekujące, kilkadziesiąt razy silniejsze od działania chloru. Za pomocą generatora ozonu skutecznie pozbędziemy się bakterii, grzybów i roztoczy, a nawet wirusów. Co więcej, ozon pomoże również w usunięciu insektów, takich jak muchy, pluskwy czy rybiki. Istotnym efektem ozonowania jest też likwidacja nieprzyjemnych zapachów. Podkreślmy: likwidacja, a nie zamaskowanie ich, jak to ma miejsce w przypadku odświeżaczy powietrza. Ozonatorem pozbędziemy się nie tylko zapachu spalenizny czy stęchlizny, ale również zapachu farb i chemikaliów po pracach remontowo-wykończeniowych. Co istotne, wraz z zapachem zneutralizowane zostaną zawieszone w powietrzu szkodliwe związki chemiczne.

– Na ozonowaniu najbardziej skorzystają osoby zmagające się z alergiami, problemami oddechowymi czy osłabioną odpornością – tłumaczy przedstawiciel firmy Bitom produkującej ozonatory. – Ale nie tylko oni. Każdy chyba chciałby, aby powietrze w jego mieszkaniu było czyste i świeże.

Jaki generator ozonu nadaje się do mieszkania?

Podstawowym parametrem, który odróżnia poszczególne modele ozonatorów, jest wydajność. To znaczy: ile gramów ozonu produkują w ciągu godziny. Najmniejsze urządzenia cechują się wydajnością rzędu 3 g/h, a najmocniejsze generatory osiągnąć mogą nawet 60 g/h. To, jakiego urządzenia powinniśmy użyć, zależy od kubatury pomieszczeń. W przypadku niewielkiego mieszkania wystarczy nam domowy ozonator o wydajności 5 g/h. Natomiast w dużym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym wszystko zależy od tego, czy możliwe jest całkowite odizolowanie i uszczelnienie poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli tak, możemy ozonować pokój po pokoju generatorem o wydajności 5 g/h. Jeśli nie, potrzebować będziemy jednak ozonatora mocniejszego. A na co, oprócz wydajności, powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze generatora ozonu? Przede wszystkim na to, czy posiada czasowy wyłącznik (podczas pracy urządzenia nie wolno wchodzić do ozonowanych pokoi) oraz intuicyjny panel sterowania.