Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w generator ozonu do mieszkania?

Kiedy i dlaczego warto zaopatrzyć się w generator ozonu do mieszkania?

Ozonowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oczyszczenie i odświeżenie powietrza, a także na dezynfekcję powierzchni znajdujących się w pomieszczeniach. Dlatego ozonatory wykorzystuje się w różnorodnych obiektach przemysłowych, komercyjnych i publicznych – w tym również w szpitalach. A czy warto sięgnąć po domowy generator ozonu? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Dezynfekujące działanie ozonu

Ozon to gaz wchodzący w reakcje z napotykanymi związkami chemicznymi i błyskawicznie je rozbijający. Na tym właśnie opierają się jego właściwości dezynfekujące, kilkadziesiąt razy silniejsze od działania chloru. Za pomocą generatora ozonu skutecznie pozbędziemy się bakterii, grzybów i roztoczy, a nawet wirusów. Co więcej, ozon pomoże również w usunięciu insektów, takich jak muchy, pluskwy czy rybiki. Istotnym efektem ozonowania jest też likwidacja nieprzyjemnych zapachów. Podkreślmy: likwidacja, a nie zamaskowanie ich, jak to ma miejsce w przypadku odświeżaczy powietrza. Ozonatorem pozbędziemy się nie tylko zapachu spalenizny czy stęchlizny, ale również zapachu farb i chemikaliów po pracach remontowo-wykończeniowych. Co istotne, wraz z zapachem zneutralizowane zostaną zawieszone w powietrzu szkodliwe związki chemiczne.

– Na ozonowaniu najbardziej skorzystają osoby zmagające się z alergiami, problemami oddechowymi czy osłabioną odpornością – tłumaczy przedstawiciel firmy Bitom produkującej ozonatory. – Ale nie tylko oni. Każdy chyba chciałby, aby powietrze w jego mieszkaniu było czyste i świeże.

Jaki generator ozonu nadaje się do mieszkania?

Podstawowym parametrem, który odróżnia poszczególne modele ozonatorów, jest wydajność. To znaczy: ile gramów ozonu produkują w ciągu godziny. Najmniejsze urządzenia cechują się wydajnością rzędu 3 g/h, a najmocniejsze generatory osiągnąć mogą nawet 60 g/h. To, jakiego urządzenia powinniśmy użyć, zależy od kubatury pomieszczeń. W przypadku niewielkiego mieszkania wystarczy nam domowy ozonator o wydajności 5 g/h. Natomiast w dużym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym wszystko zależy od tego, czy możliwe jest całkowite odizolowanie i uszczelnienie poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli tak, możemy ozonować pokój po pokoju generatorem o wydajności 5 g/h. Jeśli nie, potrzebować będziemy jednak ozonatora mocniejszego. A na co, oprócz wydajności, powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze generatora ozonu? Przede wszystkim na to, czy posiada czasowy wyłącznik (podczas pracy urządzenia nie wolno wchodzić do ozonowanych pokoi) oraz intuicyjny panel sterowania.

Post Comment