Jakie są czynności serwisowe dla pomp ciepła?

Jakie są czynności serwisowe dla pomp ciepła?

Choć pompy ciepła uznawane są za niemal samoobsługowe urządzenia grzewcze, nie oznacza to wcale, że kwestie związane z kontrolowaniem ich sprawności można traktować po macoszemu. Wręcz przeciwnie. Każda pompa ciepła wymaga regularnego serwisowania, dzięki temu jej wydajność zostanie utrzymana przez długi czas na wysokim poziomie, co z kolei przełoży się na niskie koszty związane z jej eksploatacją.

Jak często należy wykonywać serwis pompy ciepła?

Dla zachowania nie tylko gwarancji producenta na pompę ciepła, ale także jej pełnej sprawności powinna być ona serwisowana co najmniej raz do roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Co istotne wszelkie prace serwisowe, a zwłaszcza te związane z obiegiem chłodniczym oraz podzespołami elektronicznymi pompy ciepła powinien przeprowadzać wykwalifikowany serwisant, którego usługi w Chorzowie i okolicy oferuje między innymi firma Grund. Z kolei w przypadku konieczności wykonania napraw pompy ciepła należy zastosować oryginalne części zamienne, które zaleca producent. 

Jaki jest zakres serwisu pompy ciepła?

Bez względu na rodzaj pompy ciepła jej serwis zawsze składa się z czterech etapów związanych z:

  • kontrolą dolnego źródła ciepła urządzenia,
  • kontrolą górnego źródła ciepła urządzenia,
  • sprawdzeniem obiegu chłodniczego,
  • skontrolowaniem ustawień pompy ciepła.

W związku z tym zatrudniony w tym celu serwisant powinien przede wszystkim sprawdzić stan ogólny pompy ciepła, wraz z podłączeniami elektrycznymi i stanem okablowania, a także skontrolować między innymi: 

  • wartość ciśnienia w naczyniu zbiorczym,
  • filtry obiegu grzewczego, a w razie potrzeby wyczyścić je,
  • zawory bezpieczeństwa,
  • obieg chłodniczy i wykluczyć utratę środka chłodniczego. 

W przypadku powietrznych pomp ciepła jej serwis wymaga także skontrolowania jednostki zewnętrznej, która narażona jest na działanie czynników atmosferycznych, czyli sprawdzenia czystości parownika, a w razie konieczności oczyszczenia go z zabrudzeń, stanu technicznego wentylatora oraz ogólnej sprawności odszraniacza. 

Czy autodiagnostyka pompy ciepła może zastąpić jej serwisowanie?

Wiele modeli pomp ciepła wyposażonych jest w system automatycznego diagnozowania usterek oraz kontroli pracy jednostki. Należy jednak pamiętać, że nie jest on w stanie zastąpić regularnego serwisowania urządzenia, gdyż informuje tylko o niektórych awariach i to w sytuacji, kiedy już one wystąpią. W związku z tym jedyną metodą na zadbanie o sprawną i wydajną pracę pompy ciepła jest przeprowadzanie jej przeglądów raz do roku, przez wykwalifikowanych specjalistów. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.