Jakie funkcje oferują młotowiertarki?

Jakie funkcje oferują młotowiertarki?

Młotowiertarka to jedno z najbardziej przydatnych elektronarzędzi podczas wykonywania różnego rodzaju prac remontowych i budowlanych. Jest ona niezbędnym elementem wyposażenia profesjonalnych ekip, jak i dużym ułatwieniem dla domowych majsterkowiczów. Na rynku można się spotkać z różnymi rodzajami urządzeń tego typu, które różnią się od siebie parametrami i możliwościami. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie funkcje oferują młotowiertarki.

Czym się charakteryzuje młotowiertarka?

Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie łączy w sobie funkcje wiertarki i młota. Wyglądem do złudzenia przypomina ono wiertarkę, jednak znacznie różni się od niej mechanizmem działania.

W tradycyjnych wiertarkach mamy do czynienia z udarem mechanicznym, natomiast zasada działania młotowiertarki opiera się na wykorzystaniu udaru pneumatycznego – wyjaśnia przedstawiciel sklepu Mistama z elektronarzędziamiCharakteryzuje się on przede wszystkim tym, że nie wymaga tak dużego nacisku na powierzchnię, a mimo to jego działanie jest niezwykle efektywne. Z tego powodu doskonale radzi sobie z pracą w twardych materiałach.

Młotowiertarka wykorzystywana jest do wykonywania otworów, skuwania posadzek, płytek czy powierzchni betonowych. Doskonale sprawdza się w pracy z betonem, kamieniem i marmurem.

Najważniejsze możliwości nowoczesnych młotowiertarek

Na rynku dostępny jest ogromny wybór młotowiertarek – od tych o podstawowych parametrach po nowoczesne urządzenia, które znacznie usprawniają pracę i wpływają na jej komfort. Do najważniejszych funkcji młotowiertarek nowej generacji należą:

  • system SDS – to nowoczesny system mocowania osprzętu (m.in. wierteł, dłut, bruzdowników) stosowany w licznych elektronarzędziach. Niegdyś umieszczenie osprzętu wymagało użycia specjalistycznego klucza, który umożliwiał dokręcenie go za pomocą trzech trzpieni. Było to nie tylko czasochłonne i uciążliwe, ale nie zapewniało także właściwego styku urządzenia z wiertłem. System SDS znacznie usprawnił proces wymiany, a także sprawił, że osprzęt jest stabilniejszy, co przekłada się na lepszy efekt pracy. Umieszczenie wiertła w młotowiertarce nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy jedynie włożyć wiertło i przekręcić je do momentu zatrzaśnięcia zamka. Dzięki temu jest ono stabilnie osadzone i znacznie lepiej przenosi drgania i siłę obrotu. Co więcej ma to korzystne przełożenie na czas pracy, wymiana zajmuje bowiem zaledwie kilka sekund,
  • funkcja amortyzacji wibracji – praca młotowiertarki wiąże się z intensywnymi wibracjami. O ile jej krótkotrwałe użycie nie jest uciążliwe dla użytkownika, o tyle długotrwała praca może mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Z tego powodu nowoczesne urządzenia wyposażone są w funkcję amortyzacji wibracji. Znacznie ogranicza ona drgania urządzenia, co sprawia, że nawet częste i wielogodzinne korzystanie z młotowiertarki jest komfortowe,
  • moduł bluetooth – nowoczesne młotowiertarki akumulatorowe Bosch wyposażone są w moduł bluetooth, który daje możliwością podłączenia urządzenia do aplikacji myBOSCH. Dzięki niej można skorzystać z przydatnych porad i wskazówek oraz poznać najnowsze informacje dotyczące zarejestrowanych urządzeń,
  • systemy ochrony – młotowiertarki wykorzystywane są na ogół do ciężkich prac. Aby ochronić je przed nadmiernym zużyciem, a także innymi czynnikami, zastosowano w nich różnorodne systemy ochronne. Należą do nich m.in.: system elektronicznej ochrony, system zarządzania energią cieplną oraz system ochrony silnika. Dzięki nim akumulator i silnik chronione są przed przeciążeniem i przegrzaniem, dzięki czemu znacznie wydłuża się żywotność urządzenia. 

Młotowiertarki oferują wiele przydatnych funkcji, które znacznie ułatwiają pracę i sprawiają, że jest ona bardziej komfortowa. Z pewnością warto więc wybierać sprawdzone urządzenia wykonane w najnowszej technologii, jest to bowiem gwarancja najlepszych parametrów technicznych.