Jaki wybrać wymiennik do współpracy z gruntową pompą ciepła?

Jaki wybrać wymiennik do współpracy z gruntową pompą ciepła?

Alternatywne metody ogrzania domu pozwalają zredukować koszty eksploatacji budynku. Takim sposobem jest użycie gruntowej pompy ciepła. Rozwiązanie to cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest ekonomiczne i efektywne. Jednym z ważnych elementów instalacji jest wymiennik, czyli tzw. kolektor. Zobacz, jak go dobrać do gruntowej pompy ciepła!

Rodzaje wymienników ciepła do pomp

Standardowe pompy ciepła wymagają dostarczania energii elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem są modele zasilane wodami głębinowymi pozyskiwanymi ze studni lub zasobami z naturalnych zbiorników. Takie urządzenia służą do chłodzenia powietrza w budynku. Wymiennik płaszczowo-rurowy RAD, którego producentem jest firma Hexonic, to wymiennik przeznaczony do gruntowych pomp ciepła zasilanych wodą. Ma on wysoki współczynnik wymiany ciepła, a dzięki swojej budowie zapewnia równomierne rozprowadzenie czynnika chłodniczego. Ponadto jest niewielki i prosty w montażu.

Jaki poziomy kolektor gruntowy wybrać do pompy ciepła?

W sprzedaży dostępne są dwa typy wymienników ciepła – poziomy i pionowy. Różnią się one efektywnością grzania. Wymienniki poziome mogą być montowane na głębokości około 1,5 m. Rury grzewcze o długości 70-100 m ułożone są w pętle. Zajmują sporą powierzchnię działki, dlatego częściej wybierane są przez właścicieli dużych posesji. Do ich zalet należy prosta instalacja i duża wydajność.

Wymiennik pionowy – jaki rodzaj urządzenia wybrać?

Sondy pionowe umieszczane są wewnątrz odwiertu głębokiego na 100 do 200 metrów. Jest to związane z temperaturą gruntu, która wzrasta wraz ze wzrostem głębokości. Z tego względu praca kolektora pionowego jest bardzo skuteczna, ponieważ na takiej głębokości nie mają na nią wpływu warunki atmosferyczne. W związku z tym wymienniki pionowe doskonale sprawdzają się na działkach o niewielkiej powierzchni.

Liczba i głębokość wymienników ciepła

Ustalając liczbę i głębokość wymienników, warto wziąć pod uwagę kubaturę domu i moc pompy ciepła. Gdy urządzenie ma moc powyżej 30 kW, trzeba wykonać próbny odwiert i wykonać symulacje komputerowe, które pozwolą ustalić optymalną lokalizację sond i ich odległość od innych obiektów na terenie. Dla pomp ciepła o mocy mniejszej niż 30 kW istotne jest to, czy pompa ma być źródłem ogrzewania domu, czy ma także grzać ciepłą wodę użytkową.

Jak ustalić rozstaw sond gruntowych?

Jeśli chodzi o rozstaw sond gruntowych, trzeba uwzględnić głębokość odwiertu, np. dla odwiertów płytszych, niż 70 m, należy zastosować odstęp minimum 6 m, a dla głębokości powyżej 100 m odległość powinna wynosić 8% tej wartości. Projektując rozstaw i głębokość wymienników dobrze jest zwrócić uwagę na możliwość regeneracji sond latem oraz na wielkość i wymiary działki, a także na rodzaj zabudowy. Dlatego warto to zadanie powierzyć specjalistom.

Urządzenia grzewcze nowej generacji, takie jak pompy ciepła, do efektywnej pracy wymagają odpowiedniego wyposażenia. Dopasowanie wymiennika do modelu gruntowej pompy ciepła pozwoli na maksymalne wykorzystanie jej możliwości i skuteczne ogrzanie Twojego domu!