Jaki kolor do przedpokoju, korytarza – jak pomalować przedpokój?

Jaki kolor do przedpokoju, korytarza – jak pomalować przedpokój?

Dopasowanie odpowiedniej farby do tak wymagającej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Korytarz z reguły jest wąski i ciemny. Są mu jednak stawiane dość wysokie wymagania. Ma to być miejsce praktyczne, eleganckie, reprezentacyjne i zapraszające. Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor pomoże Ci optycznie odmienić przedpokój, możesz zainspirować się poniższym przewodnikiem oraz zajrzeć na stronę AboutDecor, gdzie znajdziesz fotografie z nowocześnie urządzonymi wnętrzami.

Multifunkcyjna przestrzeń

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego trafiamy po wejściu do domu. Jest na co dzień dość intensywnie użytkowany. Musi on również pomieścić płaszcze, kurtki, buty, parasolki, czapki, szaliki domowników oraz gości, zachowując przy tym porządek, przestrzenność i estetykę. Co należy uwzględnić, planując kolorystykę tego miejsca?

Trudne warunki

Przedpokój, będący na styku domu i zewnętrznego świata, narażony jest bardziej niż inne strefy na brud, pył i kurz, a także wilgoć, zmiany temperatury oraz przeciągi. Wyjątkowo duże jest tu ryzyko otarć, zarysowań i obtłuczeń. Aby ułatwić utrzymanie ścian w czystości, warto wybrać odporne farby ceramiczne lub lateksowe. Nie przyciągają one kurzu, alergenów, nie sprzyjają rozwojowi pleśni bądź grzybów, dzięki czemu są idealne dla alergików i małych dzieci. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo czasu podczas sprzątania, a ściany długo będą cieszyć intensywnym i głębokim kolorem.

Wielkość i proporcje pomieszczenia

Kompozycja barww przedpokoju powinna być dobrana pod kątem wielkości pomieszczenia, jego kształtu oraz stopnia naświetlenia. Wykorzystując właściwości kolorów, możesz ukryć drobne mankamenty korytarza, uwypuklić jego zalety, a także wpłynąć na odbiór całego pomieszczenia. Do małych korytarzy, zaproś neutralne biele, beże i szarości. Mając do dyspozycji większy metraż, możesz pokusić się o intensywniejsze barwy, które optycznie zmniejszają przestrzeń, jak modny grafit, szmaragd czy czerwień. Dobrą decyzją dla stworzenia przytulnej atmosfery w przedpokoju będzie ciepła paleta z wanilią, morelą, écru lub kawą latte, jak również modne farby inspirowane naturą: ciepły brąz, mięta, błękit albo wrzos. W zbyt wysokich wnętrzach specjaliści radzą pomalować sufit ciemnym kolorem, a ściany oraz podłogę jego jaśniejszym odcieniem. Ciekawym zabiegiem, optycznie podwyższającym strop jest dekorowanie sufitu i ścian jedną farbą. Modne i praktyczne są też pasy: pionowe wydłużają, a poziome optycznie poszerzają. Zbyt ciemny przedpokój rozjaśnisz rozbielonymi kolorami albo wzbogaconymi o metaliczny lub perłowy połysk farbami, co nada wnętrzu elegancji, szyku oraz wytworności.

Gust i styl

Ważne jest jednak, by wszystkie elementy wystroju składały się na spójną całość. Kolory ścian w korytarzu lepiej jest dobierać na zasadzie harmonii. Wnętrza nowoczesne typu open space pozwalają na większe szaleństwo i wprowadzanie np. odważnych kontrastów. W razie wątpliwości lub braku pomysłu warto sięgnąć po rady fachowców. Na stronie AboutDecor znajdziesz wiele tricków, wskazówek oraz inspirujących podpowiedzi, jak dokonywać metamorfozy przedpokoju za pomocą koloru.

Twój ulubiony styl może zostać podkreślony przez kolor ścian. Korytarzo charakterze rustykalnym charakteryzuje się prostotą i naturalnością, a więc przeważać tu będzie biel, szarość oraz beż. Podobnie jest we wnętrzach scandi, gdzie króluje równieżbłękit, granat, przybrudzona zieleń i écru. Intensywne czerwone, czarno-białe akcenty sprawdzą się w aranżacji minimalistycznej, brązy i beże w klasycznej, a butelkowa zieleń, królewski fiolet, rubin, a nawet tajemnicza czerń to trafny wybór dla preferujących przepych glamour we wnętrzach.

Pamiętaj, że umiejętne posługiwanie się zasadami optyki to nie wszystko. Kolor w przedpokoju ma być przede wszystkim wizytówką Twojego stylu oraz gustu. Czy będzie on praktyczny, stonowany czy odważny i ekstrawagancki – to zależy tylko od Ciebie.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.