Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym uznaniem na rynku. Każdy z nas pragnie zadbać o środowisko, jednocześnie oszczędzając koszty ponoszone w związku z korzystaniem z energii elektrycznej. Najprościej rzecz ujmując, fotowoltaika pozwala korzystać z darmowego prądu, który pochodzi z promieni słonecznych. Odnawialne źródła energii to pojęcie, które interesuje wiele osób. Zielona energia daje wiele możliwości. Podczas wyboru stajemy przed dylematem odnośnie tego, jaki falownik będzie najlepszy w naszej instalacji. Jakie rozwiązanie jest godne uwagi i o czym warto pamiętać?

Jak działa falownik w fotowoltaice?

W prądzie stałym zachodzi zjawisko fizycznej w formie ruchu elektronów w jedną stronę. Z kolei prąd przemienny zmienia kierunek około 50-60 razy na sekundę. Falownik ma za zadanie przerzucać prąd stały w przód oraz w tył, odwracając styki w instalacji. Przemienne napięcie w tym wypadku jest dostarczane do sieci energetycznej w czasie rzeczywistym. Więcej o działaniu i celu falowników przeczytasz tu: https://sunergo.pl/falowniki-fotowoltaiczne/. Co ciekawe, najlepsze falowniki oferują wiele funkcjonalności. Możemy liczyć na monitorowanie i synchronizację sieci, automatykę wyłączania i załączania, monitorowanie pracy wewnętrznych obwodów, czy też ograniczanie prądu wyjściowego i wejściowego. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które z pewnością spełnią nasze oczekiwania. 

Odpowiedni montaż

Aby mieć pewność, że falownik, jak i cała instalacja fotowoltaiczna będzie działać poprawnie, najlepiej będzie skorzystać z usług zaufanej firmy. Przy montażu trzeba przestrzegać naprawdę dokładnych wytycznych, które są konieczne do tego, by móc w pełni wykorzystywać potencjał instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zastanawiasz się nad kosztem instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów fotowoltaicznych dostępnych w Internecie. Dzięki temu możesz oszacować to, ile zapłacisz za montaż paneli fotowoltaicznych. Oczywiście wiele zależy od danej instalacji, jej mocy i innych czynników. Faktem jest, że inwestycja zwróci się bardzo szybko. 

Jak działa falownik w fotowoltaice?

Jaki falownik wybrać?

Producenci oferują wiele rodzajów falowników, które mają liczne funkcjonalności. Na uznanie zasługują mikrofalowniki. Są one umieszczane pojedyncze na kilku panelach lub na jednym. Najnowsze modele pozwalają stosować 1 mikrowerter na 4 moduły, co jest sporym udogodnieniem. Kolejna propozycja to falowniki stringowe. Inaczej są nazywane falownikami łańcuchowymi. To samodzielne urządzenie, które zazwyczaj jest instalowane w pobliżu skrzynki zabezpieczającej oraz licznika energii. Mamy tutaj wejścia do tzw. łańcuchów paneli. Warto podkreślić, że panele są szeregowo łączone, a koniec falownika połączony jest z falownikiem. Takie rozwiązanie może posiadać wiele wejść i obsługiwać farmy słoneczne. Istotne jest to, że stringowe falowniki obejmują szeroką kategorię urządzeń. Wśród nich wyróżnić można:

  • Falowniki sieciowe – to najpopularniejsze rodzaje inwerterów typu on-grid. Jeśli dochodzi do zaniku napięcia, falownik odłącza stronę AC. Jest to zabezpieczenie przed pracą w wyspowym trybie. 
  • Falowniki wyspowe – sprzęt tego typu pracuje w autonomicznych instalacjach fotowoltaicznych typu off-grid. W takim przypadku inwerter nie współpracuje z siecią, a nadwyżka energii jest gromadzona w specjalnych akumulatorach. 

Falowniki sieciowe i wyspowe mogą pracować w oparciu o optymalizatory mocy. Nowoczesne technologie pozwalają zachować komfort każdego dnia. Fotowoltaika daje wiele korzyści. Przede wszystkim możemy zniwelować kosztowne rachunki za prąd, czerpiąc energię z natury. Nie możemy zapominać o doborze odpowiedniego falownika, który będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Specjaliści służą pomocą podczas wyboru najlepszego rozwiązania. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.