Jak zaplanować budżet na udekorowanie mieszkania

Jak zaplanować budżet na udekorowanie mieszkania

Wprowadzasz się do swojego pierwszego mieszkania i zastanawiasz się, jak w ogóle zacząć wypełniać je meblami i dekoracjami. Zrobiłeś to: podpisałeś umowę najmu swojego pierwszego mieszkania. I nie możesz się doczekać, aby zrobić to po swojemu. 

W rzeczywistości, bez względu na to, ile lub jak mało pieniędzy musisz wydać na urządzanie swojego pierwszego mieszkania, planowanie całkowitego budżetu od samego początku jest koniecznością. Tutaj eksperci wyjaśniają, jak to zrobić, w sposób, którego możesz łatwo się trzymać.

Spójrz na całościowy obraz.

Zalecam rozważenie umeblowania i udekorowania mieszkania w kontekście innych nawyków finansowych. O co chodzi? Rozważając, ile wydać i czego będzie wymagać, aby to zaoszczędzić, warto pomyśleć o ogólnym obrazie finansowym, w tym o celach długoterminowych. Próbujesz spłacić dług? Czy chcesz zacząć oszczędzać na emeryturę, czy zwiększyć ilość oszczędzanych? Masz nadzieję, że zaczniesz oszczędzać na zaliczkę na zakup własnego mieszkania? Zasadniczo, zanim zrobisz cokolwiek innego, dobrze zastanów się, jak wydajesz i oszczędzasz oraz jakie są Twoje priorytety finansowe na teraz i na przyszłość. Nie warto narażać ogólnej kondycji finansowej lub przyszłych celów związanych z dekoracją, ale możesz zaplanować cele związane z dekoracją w taki sposób, w jaki planujesz budżet na wakacje lub jakikolwiek inny cel krótkoterminowy. Czy to znaczy, że mam nic nie kupować? Nie.

Ustal budżet

Kiedy masz już kontekst, jak wymyślić przemyślany całkowity budżet na wystrój swojego mieszkania? Sugerujemy, aby najpierw zastosować budżet 50/30/20 do ogólnej pensji do domu, co oznacza, że ​​50 procent kwoty przeznacza się na potrzeby, 30 procent na potrzeby, a 20 procent na oszczędności i wszelkie spłaty długów. Oczywiście to równanie daje ci pułap budżetu, ale wtedy będziesz musiał zastanowić się, czy chcesz trzymać się tego maksimum, czy dalej go obniżać, na podstawie swój ogólny obraz. Na przykład, jeśli chcesz odłożyć trochę pieniędzy „chce” na wyjazd za granicę, musisz to uwzględnić.

Zaplanuj, że to prawdopodobnie trochę potrwa.

Nie martw się, jeśli oznacza to powolne kupowanie dekoracji i przeznaczanie na nie mniejszych pieniędzy każdego miesiąca. Czasami to jest potrzebne i jest to całkowicie w porządku. Udekorowanie mieszkania może zająć trochę czasu, a korzystanie z kart kredytowych lub innych form zadłużenia, aby zrobić to szybciej, może skończyć się obciążeniem finansów na nadchodzące miesiące, a nawet lata.

Ustal priorytety.

Gdy już spojrzysz z lotu ptaka i sprawdzisz liczby, najpierw zdecyduj, na co chcesz wydać swoje ciężko zarobione pieniądze. Jeśli nie masz jeszcze mebli, prawdopodobnie najbardziej sensowne jest zaplanowanie w pierwszej kolejności elementów funkcjonalnych — rzeczy, których będziesz używać na co dzień. 

Po wymienieniu wszystkiego, co już masz, przemyśl swoje codzienne czynności i ustal, co musisz dodać.