Jak zaaranżować sypialnię, by spać spokojnie?

Jak zaaranżować sypialnię, by spać spokojnie?

Wygodne łóżko i panująca w sypialni atmosfera są kluczem do osiągnięcia pełnego wypoczynku nocnego. Jak o nie zadbać, by sen był maksymalnie efektywny?

Sypialnia jest pierwszym miejscem, które widzisz, gdy rano otwierasz oczy, a także ostatnim, gdy po ciężkim dniu kładziesz się spać. Powinna więc to być oaza spokoju i królestwo relaksu. Aby tak właśnie urządzić to pomieszczenie, musisz poznać kilka ważnych kwestii.

Jak wybrać wygodne łóżko?

Podstawą każdego łóżka jest materac. To od niego zależy, czy Twój kręgosłup, mięśnie i stawy będą się w ciągu nocy regenerować, czy walczyć o przetrwanie. Ogromnie istotny jest rodzaj materaca, jego wypełnienie, a także stopień twardości. Ten ostatni powinien być dostosowany do wagi użytkownika. Jeżeli dzielisz łóżko z drugą osobą o zupełnie innych gabarytach, możecie rozważyć zakup dwóch materacy lub poszukać modelu dla takich par, jak Wy.

Kolejną niebagatelną sprawą jest rama łóżka. Najczęściej metalowa, drewniana lub tapicerowana. Te dwie ostatnie ocieplą wnętrze, lecz często są cięższe i zajmują więcej miejsca niż ramy metalowe. Dobierz odpowiedni rozmiar ramy do swoich potrzeb oraz dostępnej przestrzeni w sypialni. W przypadku łóżka dla singla najlepiej sprawdzi się rama na materac o szerokości 120 lub 140 cm. Dla dwojga przeważnie wybierane jest łóżko 160×200.

Feng shui w sypialni

Ten chiński nurt skupia się na ustawieniu mebli w taki sposób, by zapewnić w mieszkaniu swobodny przepływ energii, która zadba o dobry nastrój domowników, ich zdrowie i witalność. Nawet jeśli brzmi to dla Ciebie abstrakcyjnie, zdecydowanie warto wypróbować te porady szczególnie w przypadku, gdy masz problemy ze snem.

Najważniejsze to ustawienie łóżka w sypialni. Powinno ono przylegać do ściany tylko ramą za głową, tak by był do niego dostęp z dwóch stron. Jednocześnie łóżko nie może stać na wprost drzwi. Głowa nie powinna też leżeć tuż przy oknie ani kaloryferze. Dzięki temu energia przepływająca między drzwiami a oknem nie będzie przechodzić przez Twoje ciało i zakłócać jego spokój.

Bardzo istotne jest także to, by sypialnia stanowiła wyłącznie pomieszczenie do odpoczynku i snu. Jeżeli tylko warunki lokalowe Ci na to pozwalają, nie pracuj w sypialni, nie ustawiaj w niej biurka z komputerem. Niech nie kojarzy się z uporczywymi klientami, wymagającym szefem i natłokiem obowiązków, które na Ciebie czekają.

Zasad feng shui w sypialni jest sporo, co szczególnie utrudnia umeblowanie na niewielkich przestrzeniach. Jeśli nie możesz ustawić łóżka tak, by spełniało wszystkie wymagania chińskiej filozofii, wypróbuj poszczególne z nich i wybierz to najlepsze.

Jakie kolory do sypialni wybrać?

Uwielbiasz czerwień, seledyn i fuksję? To świetnie, wypełnij nimi swoją szafę, ale zamknij jej drzwi, zanim położysz się spać. Twój mózg potrzebuje przed snem wyciszenia, a intensywne kolory na ścianach, pościeli mogą zaburzyć ten proces. Najlepiej otoczyć się w sypialni stonowaną kolorystyką. Doskonały będzie beż, szarości, kolor naturalnego drewna i zieleń. Jeżeli bardzo zależy Ci na innych barwach, wybieraj te przygaszone, subtelne pastelowe. Małą sypialnię najlepiej jest pomalować na klasyczną biel i urozmaicić ją ciekawymi dodatkami.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.