Jak wykorzystać nadmiar kruszywa ogrodowego w domu lub ogrodzie?

Jak wykorzystać nadmiar kruszywa ogrodowego w domu lub ogrodzie?

Zamawiając kruszywa ogrodowe, warto kupić ich nieco większą ilość. Bardzo trudno jest “na oko” oszacować potrzebną objętość kruszyw, jakie chcemy zastosować na przykład do wysypania podjazdu w swoim ogrodzie, i zwykle klienci, kupując, nie doszacowują potrzebnej masy kruszywa. Pozostałych kilka czy nawet kilkadziesiąt kilogramów kruszywa, szczególnie drobniejszego, można zastosować w niekonwencjonalny sposób. Jaki? Oto nasze propozycje!

Do czego standardowo wykorzystuje się kruszywo?

Kruszywo, czyli naturalne tłuczone kamienie o różnej wielkości bryłek, to surowiec bardzo potrzebny nie tylko przy budowie, ale również przy aranżacji ogrodu. Standardowo kruszywo wykorzystuje się na przykład jako utwardzenie pod wylewkę podłogową, czy kostkę brukową. Dzięki tłuczonym kamieniom w spodniej warstwie kostka stabilnie trzyma się podłoża, nie wbijając się w głąb ziemi w trakcie użytkowania. Drobniejsze kruszywo lub żwir wykorzystuje się także zamiast kostki brukowej do usypywania pagórków, podjazdów, czy utwardzania ścieżek. To dobry materiał, zapewniający odpowiednią stabilność podłoża, a przy tym zapewniający wodzie opadowej właściwy drenaż. W ogrodnictwie kruszywa ogrodowe są najczęściej używane do formowania rabat. Bezpośrednio na ziemi układa się agrotkaninę, która ma za zadanie ograniczać rozwój chwastów, a jej powierzchnię dociska się właśnie niewielką warstwą drobnych kamieni. Ich zadaniem jest wzbogacanie gleby w minerały, ale również zapobieganie wzrostowi chwastów oraz dekorowanie rabat.

Do czego wykorzystać resztki kruszywa?

Kruszywo ogrodowe można też z powodzeniem wykorzystać do innych celów w domu. Można na przykład używać kamieni jako warstwy drenażowej w doniczkach roślin trzymanych w domu. Nie tylko wzbogacą one ziemię o niezbędne składniki mineralne, ale także zapobiegną nadmiernemu przelaniu lub wysuszeniu ziemi w kwiatkach. Można także wspiąć się na wyżyny kreatywności, wykorzystując ładne, drobne kruszywo w rozmaitych dekoracjach typu DIY. Bardzo często właściciele rybek akwariowych używają drobnych kamieni do usypywania ciekawych formacji na dnie swoich akwariów.

Jak jeszcze wykorzystać kruszywo ogrodowe?

Ładne kamienie, szczególnie te w różnych kolorach, można także wykorzystać do tworzenia “ogrodów w słoiku”, tworząc wewnątrz wielkiego słoja swoisty ekosystem na bazie kamieni, który sam będzie dostarczał sobie potrzebnych składników. Stworzenie takiego kreatywnego ogrodniczego cuda nie wymaga wielkiego wysiłku, a daje olbrzymią satysfakcję — dzięki takiemu ogrodowi można dzień po dniu obserwować, jakie zmiany zachodzą w ekosystemie, i jak potężna jest natura, która przy dostępie światła w zamkniętym słoiku jest w stanie przechodzić wszelkie cykle rozwojowe bez ingerencji człowieka.

Kruszywo dla miłośników ogrodnictwa i kreatywnych dusz!

Mając nadmiar kruszywa ogrodowego, można także spróbować różnych innych dekoracji. Ciekawie będzie wyglądała na przykład zwykła plastikowa donica obklejona dookoła kamieniami przytwierdzonymi klejem na gorąco. Przy wykorzystaniu kamieni o różnych kolorach i rozmiarach można w ten sposób stworzyć kamienne, naturalne donice, idealne na parapet albo na taras. Można również tworzyć z kruszyw ogrodowych inne ciekawe kompozycje — na przykład obrazy. Osoby kreatywne z pewnością znajdą dla resztek kruszywa ogrodowego pozostałych z usypywania ścieżki odpowiednie zastosowanie! Niech ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia — reszta to kwestia odpowiednich narzędzi, wolnego czasu i odrobiny energii! Z pewnością satysfakcja z tworzenia będzie wielka.