Jak wydzielić funkcjonalną przestrzeń do spożywania posiłków w salonie?

Jak wydzielić funkcjonalną przestrzeń do spożywania posiłków w salonie?

Salon może pełnić w domu wiele funkcji. Jest miejscem relaksu i maratonów filmowych dla mieszkańców. Do niego zapraszani są goście na kawę. Dzięki popularyzacji pracy zdalnej bywa również przestrzenią biurową. Jednak w ograniczonych metrażach duży pokój może spełniać więcej funkcji. Dowiedz się, w jaki sposób wydzielić przestrzeń jadalnianą w salonie.

Funkcjonalna jadalnia w otwartym salonie

Najczęściej w nowych domach i mieszkaniach kuchnia jest otwarta na salon. Wtedy też najłatwiej wydzielić przestrzeń jadalnianą. Dobrym pomysłem będzie wyznaczenie strefy do spożywania posiłków na granicy dwóch pomieszczeń. Pozwoli to na:

  • łatwe podawanie potraw z kuchni prosto na stół,
  • podkreślenie odrębności strefy jadalnianej,
  • wygodne przejście po posiłku do salonu.

W przypadku tradycyjnego rozkładu pokoi na planie prostokąta najlepiej się sprawdzi stół jadalniany o podobnej formie. Należy pamiętać przy rozmieszczaniu mebli, aby żaden element nie blokował ścieżki komunikacyjnej pomiędzy salonem a kuchnią. W ten sposób uda Ci się stworzyć harmonijną przestrzeń jadalnianą w granicy dwóch otwartych pomieszczeń.

Strefa jadalniana w salonie

Bardzo często w mieszkaniach, zwłaszcza tych o mniejszym metrażu, łączy się jadalnie z salonem. Przy aranżacji strefy do spożywania posiłków w dużym pokoju warto pamiętać o:

  • spójnym stylu urządzenia wnętrz, wykorzystującym meble z tej samej linii np. ze sklepu meblowego Kraft,
  • optycznym wydzieleniu strefy przy użyciu belek stropowych lub innego koloru posadzki w części jadalnianej, ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie bariery w postaci zasłon,
  • wykorzystaniu kształtu pokoju – najłatwiej jest wydzielić jadalnię w rogu salonu, jeśli jednak pomieszczenie ma kształt litery L lub wykusz, to właśnie tam warto umieścić stół i krzesła.

Salon i jadalnia w jednym pomieszczeniu to dobry pomysł w mniejszych przestrzeniach. Funkcje obu pokoi mogą się wspólnie uzupełniać.

Wskazówki pomocne przy aranżacji jadalni w salonie

Warto pamiętać o tym, by dobrze wykorzystać przestrzeń. Otwarte salony z kuchnią pozwalają na naturalne wydzielenie jadalni pomiędzy tymi pokojami. W przypadku aranżacji miejsca do spożywania posiłków w niewielkim pomieszczeniu korzystne będzie użycie okrągłego stołu, który zajmuje mniej miejsca niż prostokątny. Przy wydzielaniu jadalni w salonie warto wykorzystać kredens lub niewielką komodę. W małych przestrzeniach świetnie się spiszą duże lustra, które optycznie powiększą metraż. Strefę jadalnianą modnie podkreślą także wiszące lampy nad stołem.