Jak usunąć wosk z dywanu

Jak usunąć wosk z dywanu

Jak wyczyścić wosk ze świecy z nowego lub nawet starego dywanu – może wydawać się to dla Ciebie wielką sprawą. Ale dzisiaj damy Ci kilka przydatnych rad – jak usunąć wosk z dywanu.

Właściwości wosku

Eksperci z różnych firm zalecają natychmiastowe czyszczenie dywanu z wosku na sucho. Muszę powiedzieć, że jest to ogólna zasada. Im szybciej usunie się plamy z rzeczy i materiałów wykończeniowych, tym lepszy efekt uzyskamy. Powierz swoje zmartwienia profesjonalistom.

Wosk jest produktem pszczelarskim. W stanie normalnym jest stałą, plastyczną substancją o jasnokremowym kolorze z miodowym aromatem. Jego zdolność do topnienia jest wykorzystywana do produkcji świec. Szybkie krzepnięcie podczas chłodzenia jest wymagane przy depilacji, dlatego sytuacje, w których konieczne jest usunięcie wosku z dywanu, zdarzają się dość często. 

Technologie usuwania takich zanieczyszczeń są istotne dla wielu. Metody czyszczenia opierają się na właściwościach chemicznych i fizycznych substancji. Wosk jest nierozpuszczalny w wodzie, zimnym alkoholu, glicerynie. W związku z tym roztwór mydła nie poradzi sobie z tym.

Ale wosk rozpuszcza się w:

– benzyna;

– terpentyna;

– olejki eteryczne;

– tłuszcze;

– parafina.

Jak usunąć wosk z dywanu? Przeczytaj artykuł do końca! Będziesz wiedział, co robić. I nie trać ani minuty swojego cennego czasu na szukanie potrzebnych informacji.

Technologie czyszczenia dywanów

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z takimi defektami jest profesjonalny środek do czyszczenia dywanów. Jeśli nie masz ochoty się bawić, denerwować, zadzwoń do firmy sprzątającej. Skorzystaj z przyjemnej okazji i powierz rozwiązanie problemu wyspecjalizowanej firmie. Są sytuacje, w których wosk ze świecy mogą wydobyć tylko fachowcy, inaczej cenna rzecz ulegnie zniszczeniu. Dotyczy to dywanów:

– wykonany z naturalnego jedwabiu;

– z wiskozy;

– z wełny – rzadkie, antyczne, kolekcjonerskie, ręcznie robione.

WAŻNE: Czyszczenie w domu jest bardziej odpowiednie w przypadku ciemnych dywanów z niskim lub średnim włosiem. Białe, jasne, długowłose, a zwłaszcza dywany typu shaggy są mniej podatne na czyszczenie amatorskie. Dla Ciebie zostaną szybko i tanio oczyszczone z plam przez mistrzów firm sprzątających.

Zamrażanie i ogrzewanie

Możesz wyczyścić dywan w domu z plam woskowych, zamrażając i topiąc. Metoda nadaje się do zwykłych, niezbyt drogich dywanów wykonanych z włókien wełnianych i syntetycznych. Resztki plam zmywa się wodą z mydłem, ale to już ostatnia faza.

Algorytm działań:

– umieść lód lub zamrożoną żywność z lodówki w czystym worku na zabrudzonym miejscu. Czas działania 15-30 minut;

– Użyj ciężkiego przedmiotu (młotek, tłuczek moździerzowy), aby rozkruszyć zamrożony wosk. Zbierz duże ziarna, resztę oczyść z kosmków nożem;

– zebrać okruchy odkurzaczem;

WAŻNE: na tym etapie czyszczenia wosk nie powinien mieć kontaktu z wodą.

– połóż papierowy ręcznik w kilku warstwach na śladach wosku;

– Wyprasuj zabrudzone miejsce gorącym żelazkiem. Po prostu bądź ostrożny, zwłaszcza dywany syntetyczne. Jeśli przegrzejesz żelazko, możesz stopić lub przypalić stos;

– po wchłonięciu roztopionego wosku w porowaty papier przechodzimy do ostatniego etapu. Użyj bawełnianego wacika zwilżonego alkoholem, aby usunąć ślady czyszczenia.

WAŻNE: pałacu nie należy zbyt obficie zwilżać alkoholem, w przeciwnym razie barwnik może spłynąć. Czynność tę należy wykonać po ostygnięciu powłoki po prasowaniu.

Inne rodzaje zmywaczy do wosku ze świec

  1. Czyszczenie solą, octem i sodą

Składniki miesza się w równych proporcjach, przygotowuje się kleik i nakłada na plamę wosku. Poczekaj, aż mieszanina wyschnie. Wyczyść zabrudzony obszar miękką szczoteczką. Wosk powinien zejść bez śladu wraz ze środkiem czyszczącym.

  1. Usuwanie plam mieszaniną terpentyny i amoniaku

Metoda zalecana do jasnych okryć wełnianych i syntetycznych. Aby przygotować roztwór czyszczący, weź 1 część terpentyny i amoniaku. Nałóż mieszankę gąbką na miejsce wosku. Czekamy pół godziny, mieszanina powinna całkowicie wyschnąć. Miękka szczotka jest delikatnie traktowana włosiem, usuwając pozostałości brudu.

  1. Domowe czyszczenie dywanów na sucho rozpuszczalnikami

Jeśli plam z wosku jest dużo, trzeba będzie je wyczyścić bardziej agresywnymi substancjami – benzyną lakową, naftą, rafinowaną benzyną, acetonem. Rozpuszczalnik nakłada się na czystą szmatkę lub wacik i plamę traktuje się nim, aż całkowicie zniknie.

Agresywny sposób na pozbycie się wosku z dywanu

Mówiąc o tym, jak usunąć wosk ze świecy z plamy na dywanie, warto wspomnieć o następujących skutecznych środkach: benzyna lub benzyna lakowa, nafta, amoniak. Aby usunąć parafinę, musisz wziąć jeden z tych produktów, zwilżyć w nim gąbkę lub gąbkę, wytrzeć zanieczyszczony obszar.

Możesz go wstępnie zamrozić i usunąć większość nożem. Nie mieszać powyższych płynów, przed przystąpieniem do pracy koniecznie założyć gumowe rękawiczki i przeprowadzić próbę na niewielkiej powierzchni dywanu, po zakończeniu przewietrzyć pomieszczenie przez 30-60 minut.

jak usunąć plamy wosku po świecach z dywanu z dywanu?

Używamy oleju roślinnego. Do tej metody możesz użyć dowolnego oleju organicznego, który nie zawiera aromatów i barwników:

  • weź tekstylną serwetkę, nałóż na nią olej;
  • delikatnie wyszoruj plamę wosku, przesuwając się od krawędzi do środka;

Należy pamiętać, że po nałożeniu oleju na powłoce może pozostać tłusty ślad, który również trzeba będzie usunąć. Aby usunąć plamę, użyj odplamiaczy lub pianki wykonanej z połączenia szklanki wody i 2 łyżek. l. bezbarwny płyn do mycia naczyń. Zaleca się nałożenie kompozycji na plamę, pozostawienie na 5-7 minut, a następnie usunięcie jej wilgotną gąbką.

Teraz wiesz, jak usunąć wosk ze świecy z dywanu za pomocą dostępnych narzędzi. Pamiętaj, że niewłaściwe czyszczenie może uszkodzić wykończenie, ponieważ benzyna lub nadtlenek wodoru odbarwią materiały, a wilgoć lub obróbka cieplna sprawią, że jedwab będzie bezużyteczny. Jeśli nie chcesz ryzykować, lepiej od razu zaprosić czyścicieli, którzy usuną zarówno świeże, jak i stare plamy z wosku.