Jak umeblować wnętrze w stylu loftowym?

Jak umeblować wnętrze w stylu loftowym?

Choć styl loftowy możemy zazwyczaj spotkać w pofabrycznych budynkach lub na otwartej przestrzeni, coraz częściej osób zaczęło go wprowadzać do wnętrza swojego mieszkania. Mimo że kojarzy nam się przede wszystkim z zimnymi kolorami i minimalizmem, może stanowić świetną bazę pod wszelkiego rodzaju dodatki. Czym charakteryzuje się styl loftowy i w jaki sposób udekorować w nim mieszkanie?

Neutralna kolorystyka

Decydując się na styl loftowy, będziemy wybierać kolory ścian w zimnych, stonowanych kolorach: biel, szarość, czerń. Służą one budowaniu surowości, uniwersalności i minimalizmu. W celu ocieplenia wnętrza możemy jednak postawić na dodatki i meble z naturalnych materiałów: bawełny, drewna, lnu czy cegły. Wprowadzą one domowy klimat i sprawią, że poczujemy się nastrojowo. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku wnętrza w stylu loftowym należy się kierować dewizą „mniej znaczy więcej”, bowiem to faktura i forma powinny grać pierwsze skrzypce. 

Minimalistyczne meble 

W tym stylu powinniśmy się skoncentrować na meblach o prostych, minimalistycznych kształtach, bez zbędnych dodatków czy ozdobników. W salonie dobrym wyborem będzie szary, rozłożysty narożnik, a w gabinecie prosty, metalowo-drewniany stolik, który doda całemu pomieszczeniu elegancji. Na szczęście meble w tym stylu cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, nie powinno być zatem problemów ze znalezieniem producenta. 

Uniwersalność

Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie było jeszcze bardziej dopieszczone, możemy dobrać meble, które są ruchome lub łatwo zmienić ich design. W ten sposób możemy sobie ułatwić ewentualną rearanżację w przyszłości. Jest to możliwe na przykład poprzez zmianę płyty w stoliku. Taką opcję oferuje między innymi firma AluCube, która działa w Kawalerii Zebrzydowskiej. 

Detale

Jak we wszystkich stylach, w stylu loftowym także warto postawić na dopracowane detale. Będą to przede wszystkim odsłonięte rury i grzejniki czy fabryczne oświetlenie. Dodatkowego klimatu dodadzą także faktura ścian i wysokie sufity. Oczywiście, nie każdy ma możliwość mieszkania w prawdziwym, pofabrycznym budynku. W tym wypadku można zdecydować się na otwartą przestrzeń, na przykład poprzez połączenie kuchni z salonem. Meble loftowe mogą składać się z dużych konstrukcji, a więc podzielenie pokoju nie powinno stanowić problemu. Osiągnięcie takiego efektu z pewnością będzie wymagało kreatywności i wysiłku, jednak rezultat powinien to wynagrodzić.