Jak prasować ubrania

Jak prasować ubrania

Niewiele jest osób na świecie, których ulubionym obowiązkiem jest prasowanie ubrań. Przyjrzyjmy się sześciu najczęściej popełnianym błędom podczas prasowania.

Prasujesz zbyt suchą tkaninę

Zagniecenia łatwiej wygładzić na lekko wilgotnej szmatce. Aby wyprasować suche pranie, włącz parownicę na żelazku, spryskaj wodą z butelki ze spryskiwaczem, a na koniec umieść mokrą gazę między żelazkiem a ubraniem lub przynajmniej napełnij usta wodą. Ale nie susz żelaza.

Delikatne tkaniny i syntetyki zachowaj na później

Właściwe jest prasowanie najpierw delikatnych tkanin w niskich temperaturach, a dopiero potem bawełny i lnu w maksymalnej temperaturze. Nie przypalamy więc delikatnych tkanin żelazkiem w parku (zwykle nie ma ono czasu na ostygnięcie po przełączeniu na słabszy tryb).

Zbyt duża temperatura

Zasady prasowania odzieży: w przypadku odzieży z tkanin mieszanych dobierz temperaturę w zależności od bardziej wrażliwego składnika. Bawełna z wełną? temperatura dla wełny. Pościel z jedwabiem? Temperatura dla jedwabiu. Ale szybko rodzą się tylko koty i płoną żelazka.

Prasuj zbyt suchą tkaninę

Zagniecenia łatwiej wygładzić na lekko wilgotnej szmatce. Aby wyprasować suche pranie, włącz parownicę na żelazku, spryskaj wodą z butelki ze spryskiwaczem, a na koniec umieść mokrą gazę między żelazkiem a ubraniem lub przynajmniej napełnij usta wodą. Ale nie susz żelaza.

Delikatne tkaniny i syntetyki zachowaj na później

Właściwe jest prasowanie najpierw delikatnych tkanin w niskich temperaturach, a dopiero potem bawełny i lnu w maksymalnej temperaturze. Nie przypalamy więc delikatnych tkanin żelazkiem w parku (zwykle nie ma ono czasu na ostygnięcie po przełączeniu na słabszy tryb).

Prasować za gorąco

Zasady prasowania odzieży: w przypadku odzieży z tkanin mieszanych dobierz temperaturę w zależności od bardziej wrażliwego składnika. Bawełna z wełną? temperatura dla wełny. Pościel z jedwabiem? Temperatura dla jedwabiu. Ale szybko rodzą się tylko koty i płoną żelazka.

Nie używaj wody z kranu

Nowoczesne żelazka świetnie sprawdzają się na zwykłej wodzie z kranu. Nie ma sensu zawracać sobie głowy gotowanym lub destylowanym. Tylko jeśli masz ogromnego pecha, a w Twoim mieście jest twarda woda  , możesz rozcieńczyć kranówkę przegotowaną wodą 1 do 1.

Czyszczenie żelazka

Niezależnie od tego, czym jest żelazko teflonowe, jego podeszwa musi być okresowo czyszczona. Użyj ołówków do czyszczenia żelazek – wtedy prasowanie stanie się łatwiejsze, a on przestanie chwytać bieliznę.

Żelazko należy napełniać wodą destylowaną

Spuścić wodę po prasowaniu. I unikaj wycieków w przypadku przypadkowego przewrócenia, a śluz organizmów kochających wodę we wnętrzu żelazka nie będzie się rozwijał.