Jak pozbyć się pleśni w łazience

Jak pozbyć się pleśni w łazience

Pleśń w łazience jest nie tylko nieestetyczna — może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Dowiedz się, jakie są przyczyny, jak go wyczyścić i jak zapobiec jego ponownemu pojawieniu się pleśni w łazience.

Pleśń w łazienkach jest w najlepszym przypadku nieprzyjemna, a w najgorszym może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Pleśń nigdy nie jest mile widzianym gościem w domu, a czarna pleśń w łazienkach w wyniku kondensacji pary wodnej na oknach, słabej wentylacji lub nieszczelności zyskała w ostatnich latach rozgłos jako problem, który lepiej rozwiązać natychmiast. 

A ponieważ Brytyjczycy stoją w obliczu perspektywy zimy, w której kryzys kosztów utrzymania oznacza, że ​​niektórzy będą mieli trudności z odpowiednim ogrzewaniem lub wentylacją swoich domów, ważne jest, aby zrozumieć przyczyny problemu, aby przede wszystkim powstrzymać jego powstawanie, a także, aby odpowiednio rozwiązać każdy istniejący problem. Tutaj ujawniamy przyczyny i rozwiązania.

Jak wygląda pleśń w łazience? 

Oznaki pleśni to czarne, brązowe lub szare plamy, zwykle w wilgotnych miejscach, takich jak ramy okienne lub w rogach pomieszczenia, gdzie wilgoć łatwiej się zbiera. Niektóre zarodniki mogą być nakrapiane i niejednolite z miękką teksturą, ale czarna pleśń będzie miała bardziej śliską teksturę. Przykład można zobaczyć na poniższym obrazku, który prawdopodobnie jest czarną pleśnią.

Czy pleśń w łazience jest szkodliwa?

Nikt nie lubi widoku zarodników pleśni kwitnących w łazience, ale chociaż niektóre rodzaje pleśni są po prostu brzydkie, inne stanowią poważny problem zdrowotny. 

Jeśli w domu jest wilgoć i pleśń, może to również przyczynić się do problemów z oddychaniem, infekcji dróg oddechowych, alergii lub astmy. Wilgoć i pleśń mogą wpływać na układ odpornościowy, szczególnie u młodych i starszych.

Wdychanie fragmentów pleśni lub zarodników może spowodować zapalenie dróg oddechowych, ucisk w klatce piersiowej, podrażnienie gardła lub reakcje alergiczne, takie jak wysypki skórne. Pleśń jest szczególnie problematyczna dla osób cierpiących na astmę, które mogą mieć atak astmy, jeśli są narażone na wysoki poziom pleśni.

Dlaczego w mojej łazience pojawia się pleśń? 

Wilgoć i pleśń są bardziej prawdopodobne w budynkach przeludnionych, pozbawionych odpowiedniego ogrzewania i ze słabą wentylacją. Klimat również odgrywa pewną rolę, a kraje, w których występują większe roczne opady deszczu, takie jak niektóre części Polski, są bardziej narażone na wilgoć i pleśń.

Wentylacja to prosty i opłacalny sposób ochrony przestrzeni wewnętrznych przed pleśnią i wirusami przenoszonymi drogą powietrzną, ale oczywiste jest, że konieczna jest zmiana, ponieważ 1 na 4 osoby zgadza się, że ma słabą wentylację w swoim domu.

Rozwiązując problem z pleśnią, ważne jest również, aby przyjrzeć się, jak i gdzie pojawia się pleśń: czy pojawia się na zewnętrznej ścianie i czy problem może być spowodowany wilgocią? Nawet coś tak prostego, jak na przykład nieszczelna rynna lub rura spustowa, może z czasem wytworzyć penetrującą wilgoć. W związku z tym opłaca się sprawdzić ściany zewnętrzne, aby zidentyfikować wszelkie problemy.

Niektóre rodzaje pleśni łazienkowej pojawiają się w miejscach innych niż ściany lub sufit. Często zdarza się, że plamy pleśni pojawiają się na płytkach łazienkowych, umywalkach, wannach i fugach, z których część może wynikać z niestosowania silikonu odpornego na pleśń.

Czy kondensacja w łazience może powodować pleśń?

Prysznic łazienkowy używany w chłodniejszych miesiącach stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni.

Pleśnia rozwija się tam, gdzie występuje wysoka zawartość wilgoci w obecności materiału organicznego i wysoka wilgotność względna w pomieszczeniu. 

Zimna pogoda obniża temperaturę powierzchni sufitu, co oznacza większą kondensację, gdy ciepłe, wilgotne powietrze z prysznica uderza w sufit. Dodaj wszystkie te czynniki razem i masz pleśń. Jeśli prysznic jest używany kilka razy dziennie, potencjalne na szybki wzrost pleśni jest wysoki.

Jak trwale powstrzymać pleśń w łazience przed powrotem? 

Użyj osuszacza, aby zmniejszyć wilgotność otoczenia

Osuszacze zmniejszają poziom wilgotności, zasysając powietrze z pomieszczenia, usuwając wilgoć, a następnie wydmuchując ciepłe, suche powietrze z powrotem do pomieszczenia. Może to pomóc w usunięciu czynnika „wilgotnego chłodu” w powietrzu, aby centralne ogrzewanie mogło działać z niższą temperaturą lub nawet zostać wyłączone.  

Używanie osuszacza z filtrem HEPA będzie oznaczać, że podwoi się jako oczyszczacz powietrza, usuwając wszelkie zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu, czyniąc powietrze zarówno zdrowszym, jak i suchym.

Zbadaj potencjalne problemy z wilgocią

Pleśń jest wynikiem zawilgocenia ściany ciepłego pomieszczenia. Wilgoć powstaje w wyniku kondensacji – ciepłe, wilgotne powietrze skrapla się na zimnej, nieocieplonej ścianie – lub przenikania wilgoci z zewnątrz.

Najpierw sprawdź możliwe przyczyny przenikania wilgoci – na przykład pęknięte lub brakujące dachówki, przepełnione rynny, pęknięte rury spustowe, złe spoinowanie, nieudaną warstwę przeciwwilgociową – i napraw znalezione problemy. Ale nie ograniczaj wyszukiwania do obszaru wokół czarnej pleśni. Woda może przenikać z dalszych miejsc i przemieszczać się do łatwego punktu wyjścia.

Upewnij się, że w łazience jest działający wentylator wyciągowy

Dobry wentylator łazienkowy może być kolejną kluczową bronią w walce z pleśnią, ale musisz upewnić się, że spełnia swoje zadanie.

Pomaluj farbą odporną na pleśń

Pleśń w łazience może być również zaostrzona przez użycie niewłaściwego rodzaju farby na ścianach łazienki. Malowanie pleśni odpowiednią farbą może być niezwykle pomocne — pamiętaj, aby pomalować ściany i sufity odpowiednią farbą łazienkową odporną na pleśń. 

Ponownie uszczelnij swoją łazienkę

Jeśli problem jest bardziej zlokalizowany, pomocne może być ponowne uszczelnienie wanny lub prysznica szczeliwem odpornym na pleśń, ale jeśli nie masz doświadczenia, warto wezwać ekspertów, jeśli nie chcesz, aby problem powrócił. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.