Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. W końcu to w niej spędzamy sporo czasu podczas przygotowywania posiłków, ale i jedzenia. Jednocześnie należy pamiętać, jak ważną rolę odgrywają meble. Jednak także meble się zużywają. Najbardziej narażone na zużycie są blaty. Dziś doradzimy Wam, jak wykonać ich naprawę, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane.
Spis treści
Jak naprawić blat drewniany?
Blaty drewniane cieszą się sporą popularnością. W końcu prezentują się naprawdę dobrze, jednak ich wadą jest to, że są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Tworzą się na nich rysy, ale też pękają pod wpływem wody. Na szczęście nawet blat drewniany można naprawić i wcale nie jest to takie trudne. Jeżeli pojawią się dziury czy odpryski, to można je załatać czy wypełnić, stosując specjalny wosk do retuszu. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, by dobrać kolor, który idealnie będzie pasować do Waszego blatu. Wybór kolorów jest ogromny i to nie powinno stanowić problemu. Łatwiejszy w obróbce jest wosk miękki. Jeżeli jednak zależy Wam na uzyskaniu naprawdę mocnego i trwałego efektu, to postawcie na trudniejszy w przygotowaniu wosk twardy. Pamiętajcie także o tym, że wosku nie należy nakładać w zbyt dużej ilości. Jeżeli rzeczywiście nałożycie odrobinę za dużo, to usuńcie nadmiar odpowiednim narzędziem, takim jak np. łyżka drewniana, która nie zarysuje powierzchni. Po nałożeniu wosku należy jeszcze wypolerować powierzchnię. Możecie do tego celu użyć środka czyszczącego do PCV. Jeżeli Wasz blat wykonany jest z laminatu bądź blat drewniany został jeszcze pokryty laminatem, to możecie zastosować klej żywiczny, który sprawdzi się także do uzupełniania dużych odprysków.
Co zrobić, gdy pojawiają się wybrzuszenia na blacie kuchennym z płyty kompozytowej?
Blaty z płyty kompozytowej naprawdę dobrze się prezentują i dostępne są w wielu różnych modelach. Mogą też świetnie imitować różne materiały. Jednak ich wadą jest to, że niestety są stosunkowo słabej jakości i po jakimś czasie na skutek działania wody mogą pojawić się spuchnięcia czy wybrzuszenia. Dzieje się to wtedy, gdy woda utrzymuje się na powierzchni przez dłuższy czas, następnie dostaje się do struktur materiału i puchnie. Jeżeli wybrzuszenie jest niewielkie, to można szybko i łatwo się go pozbyć. Wystarczy tylko nasypać soli do woreczka materiałowego, a następnie położyć go w miejscu wybrzuszenia. Sól zaabsorbuje wodę i problem powinien zniknąć. Jeżeli jednak wybrzuszenie jest większe, to możecie spróbować wyszlifować je, a następnie w miejsce ubytku nałożyć klej epoksydowy. W kolejnym etapie konieczne będzie oklejenie całego blatu okleiną.
Jak usunąć ślady przypalenia blatu kuchennego?
Usunięcie śladów przypalenia blatu jest możliwe, ale jednak nie zawsze. Wszystko zależy od materiału, z którego wykonane są blaty. Usunięcie przypaleń z drewna czy betonu jest wręcz niemożliwe, natomiast z laminatu jest bardzo proste. Wystarczy tylko przygotować odpowiednią miksturę. Do szklanki wyciskacie sok z jednej cytryny, a następnie dodajecie trzy łyżki octu. Całość bardzo dokładnie mieszacie, a następnie za pomocą chropowatej gąbki nakładacie w miejsce przypalenia, oczywiście musicie jeszcze pocierać to miejsce. Potem wystarczy już tylko umyć blat wodą z dodatkiem płynu do naczyń i wytrzeć do sucha, używając zwykłych ręczników papierowych.
Uszkodzenia mechaniczne blatu – jak je usunąć i o czym należy pamiętać?
Wybierając blat kuchenny, należy kierować się jakością materiału, ale i estetyką. Jednocześnie każdy materiał się zużywa. Może się okazać, iż pod wpływem np. uderzenia dojdzie do uszkodzenia mechanicznego. Na szczęście można owe uszkodzenie naprawić i tutaj należy zastosować właściwy klej. Dobrze sprawdzą się kleje epoksydowe, które rzeczywiście bardzo łatwo się nakłada. Można wybrać klej epoksydowy dwuskładnikowy, przy czym pamiętajcie, aby zachować właściwe proporcje, gdyż wtedy zostanie zachowane najmocniejsze wiązanie. Możecie jeszcze zastosować inne kleje żywiczne, które również zapewniają mocny chwyt, a przy tym nie trzeba obawiać się, że uszkodzą materiał. Sprawdzą się nawet w przypadku naprawy bardzo delikatnego drewna, które jest podatne na odbarwienia.