Jak fugować płytki

Jak fugować płytki

Chcesz dowiedzieć się, jak fugować płytki? Poradnik naszego eksperta od majsterkowania krok po kroku pokaże Ci, jak uzyskać profesjonalne wykończenie.

Fugowanie płytek to idealne zadanie dla majsterkowiczów i wymaga tylko kilku narzędzi, aby rozpocząć.

Stosowanie fugi jest niezbędnym elementem układania płytek, niezależnie od tego, czy fugujesz nowo ułożone płytki, czy też ponownie fugujesz, aby zmienić projekt łazienki lub kuchni. Dzieje się tak, ponieważ zapobiega wnikaniu wody oraz zapobiega dotykaniu i pękaniu płytek.

Zobacz inny nasz poradnik: układanie płytek w kuchni

Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku dotyczącym fugowania płytek i odkryj wszystko, co musisz wiedzieć, aby uzyskać profesjonalne wykończenie.

Jak fugować płytki – przygotowanie

Najpopularniejszym i najłatwiejszym w użyciu rodzajem fugi jest fuga na bazie cementu, która jest porowata i wymaga uszczelnienia, aby zapobiec wnikaniu wody. Pomyśl o tym jak o powierzchni pumeksu z otworami, które mogą łapać brud i wchłaniać wodę. 

Innym rodzajem jest fuga epoksydowa, która nie wymaga uszczelniania, ale jest zwykle znacznie droższa i trudniejsza w aplikacji. 

Obie fugi wstępnie zmieszane, a sproszkowana zaprawa zazwyczaj występuje w kolorze białym lub szarym, aby pasować lub uzupełniać płytki. Jednak możliwe jest również uzyskanie czerni lub jasnych kolorów, aby uzyskać kontrastowy, bardziej efektowny wygląd. 

Zanim zaczniesz, chroń swoje powierzchnie i sprzęt, taki jak krany, aby powstrzymać zabłąkaną mieszankę przed wysychaniem lub odbarwieniem powierzchni. 

Jeśli chcesz usunąć starą fugę to pomocna będzie użycie elektrycznej mikroszlifierki. Do usunięcia spoin przydatna jest końcówka frezująca. Należy zachować ostrożność w czasie frezowania, by przez nieuwagę nie uszkodzić płytek.

Jak fugować płytki – mieszanie fugi

Wymieszaj wodę i proszek razem w wiadrze za pomocą skrobaczki, a następnie dodaj najpierw wodę i wymieszaj tylko tyle, ile możesz użyć w około 30 minut. Zapobiegnie to wysychaniu mieszanki.

Jak nakładać fugę na płytki

Nanieść niewielką ilość wymieszanego produktu na pacę lub szpachelkę do fugowania i za pomocą pompowania wcisnąć fugę w szwy. 

Przesuń pływak po przekątnej, aby zaprawa nie wpadała w szczeliny, i przejedź kilka razy te same linie w różnych kierunkach. Celem jest upewnienie się, że luka jest całkowicie wypełniona, a nie tylko górna warstwa.

Usuń jak najwięcej produktu za pomocą pacy, a następnie użyj wilgotnej gąbki, aby usunąć resztę. Dobrze wyciśnij gąbkę; nie chcesz, aby był zbyt mokry, ponieważ może to ściekać i usuwać zaprawę podczas wycierania.

Następnie uruchom narzędzie do wykańczania fug wzdłuż szwów. Ta kulka usuwa nadmiar fugi i zapewnia równe i profesjonalne wykończenie. Nadmiar ponownie zetrzeć gąbką.

Po wyschnięciu i utwardzeniu fugi – pozostaw ją na 48 do 72 godzin – będziesz musiał wypolerować wierzch płytki suchą szmatką, aby usunąć pylistą warstwę pozostawioną na płytce.

Uszczelnienie fug

Uszczelnienie fugi ułatwia konserwację płytek, ponieważ porowate otwory w fudze nie zbierają brudu i wilgoci. 

Korzystanie z uszczelniacza do fug uszczelniacz można nakładać pędzlem piankowym, wałkiem piankowym lub nawet pipetą na szwy, usuwając nadmiar uszczelniacza z samej płytki. 

W zależności od marki uszczelniacza może być konieczne nałożenie więcej niż jednej warstwy. 

Do tego zadania dostępne są uszczelniacze w sprayu, ale pamiętaj, że aplikacja będzie mniej precyzyjna, więc miej pod ręką szmatkę, aby usunąć nadmiar z płytki.

Uszczelniacz zwykle wysycha w ciągu 48 godzin. Świetnym sposobem sprawdzenia, czy szczeliwo zadziałało, jest dodanie kropli wody na linię fugową. 

Czy muszę ponownie uszczelnić fugę?

Tak, należy dążyć do ponownego uszczelniania zaprawy co rok do dwóch lat.

Czy można nałożyć nową zaprawę na starą zaprawę?

Tak, możesz. Musisz jednak usunąć istniejącą fugę do co najmniej kilku milimetrów i przed rozpoczęciem upewnij się, że obszar jest wolny od kurzu. 

Jak często fuga wymaga czyszczenia?

Fuga powinna być czyszczona w ramach regularnego harmonogramu czyszczenia i dopóki jest prawidłowo uszczelniona, nie powinno być zauważalnych przebarwień. 

Możesz użyć jednego z najlepszych środków do czyszczenia fug , aby łatwo to zrobić. Alternatywnie możesz użyć mieszanki wybielacza i wody 50/50 i szorować szczoteczką do zębów. Lub, aby uzyskać ostrzejsze czyszczenie, możesz wypróbować mieszankę sody oczyszczonej i destylowanego białego octu. Pamiętaj o ponownym uszczelnieniu fugi, aby zapobiec dalszym przebarwieniom. 

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.