Jak działa ogrzewanie promiennikami podczerwieni?

Jak działa ogrzewanie promiennikami podczerwieni?

Ogrzewanie z wykorzystaniem podczerwieni to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale również w domach i mieszkaniach. Na czym polega ten rodzaj ogrzewania? Czy jest wydajny? Wyjaśniamy!

Inspiracją była żarówka. Czyli jak działa promiennik podczerwieni?

Promiennik podczerwieni wykorzystywany we wnętrzach mieszkalnych ma zazwyczaj wygląd i kształt panelu przypominającego białą tablicę lub prostokątny ekran. Produkowane przez taki alternatywny grzejnik ciepło pochodzi z przetworzonej przez niego energii elektrycznej. Jest ona emitowana w postaci promieniowania podczerwonego. W tym rozumieniu promienniki to specyficzne grzałki elektryczne, które gdy zostają rozgrzane do kilkuset stopni Celsjusza, zaczynają emitować promieniowanie IR. Ten rodzaj promieniowania jest niewidoczny dla ludzkiego oka, jednak jest wyczuwalny przez skórę w postaci przyjemnego, rozlewającego się ciepła. 

W mechanice swojego działania promienniki nie różnią się znacząco od żarówek: szkopuł tkwi w ich sprawności i wielkości. Nie wszyscy wiedzą, że jedynie 5% pobieranej przez żarówki mocy zamieniane jest w widoczne światło. Pozostałe 95% to promieniowanie podczerwone: można się o tym przekonać, przykładając rękę do klasycznej żarówki w czasie jej pracy. Nieco inaczej wygląda zasada działania oświetlenia LED (na tym też polega jego energooszczędność): ale to również zupełnie inny temat.

To, co warto zapamiętać to fakt, że promiennik podczerwieni jest grzejnikiem zasilanym prądem, o wysokiej sprawności i wedle deklaracji producentów, ekologicznym i wygodnym sposobem na ogrzanie wnętrza.

Zalety promienników podczerwieni

Podstawową zaletą promienników podczerwieni jest fakt, że do emisji ciepła przez taki grzejnik nie jest potrzebne powietrze, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Promieniowanie podczerwone rozchodzi się z grzejnika i jest “zatrzymywane” na napotkanych przeszkodach, czyli ciele ludzkim, meblach, ścianach. Tym samym działa bezpośrednio na nasz komfort cieplny, który jest odczuwalny niemal od razu po włączeniu promiennika. 

Aby to dobrze zrozumieć, można sobie przypomnieć spacer w mroźny zimowy dzień, gdy intensywnie świeci słońce. Chociaż temperatura jest niska, obecność promieni słonecznych sprawia, że nie odczuwamy mrozu. Oczywiście trwa to do czasu, dopóki słońce nie zostaje przesłonięte przez chmury: wtedy momentalnie temperatura odczuwalna spada. 

Promienniki podczerwieni nagrzewają zatem meble, przedmioty w pomieszczeniu i skórę ludzi przebywających w danym wnętrzu. Zaraz po włączeniu urządzenia komfort cieplny jest dobry, nawet jeśli pokój był bardzo wychłodzony. Ta właściwość promienników wykorzystywana jest np. w ogródkach restauracyjnych jesienią i zimą. 

Kolejnym plusem promienników podczerwieni wynikającym z rodzaju emitowanego ciepła jest to, że nie wzbudzają one ruchu powietrza. Przy tradycyjnym konwekcyjnym ogrzewaniu ciepłe masy powietrza unoszą się ku górze wraz z drobinkami kurzu: co może być uciążliwe dla alergików. 

Ostatnią zaletą promienników podczerwieni, o jakiej warto wspomnieć, jest ich estetyczny wygląd. Obecnie produkowane są one w wielu rozmiarach i kształtach, z bardzo różnorodnymi nadrukami. Dlatego grzejnik może stanowić jednocześnie ozdobę wnętrza. 

Gdzie sprawdzi się promiennik podczerwieni?

Promienniki podczerwieni zdecydowanie sprawdzą się tam, gdzie liczy się natychmiastowy efekt cieplny: np. w łazience lub pomieszczeniach, w których przebywamy sporadycznie, jednak gdy w nich jesteśmy, chcemy mieć komfort. Promiennik podczerwieni będzie również dobrym dodatkiem do tradycyjnego ogrzewania w sypialni czy salonie: umieszczony nad kanapą, łóżkiem czy przewijakiem niemowlęcym będzie emitował przyjemne ciepło, gdy poczujemy taką potrzebę. 

Promienniki mogą być podłączone do zwykłego gniazdka elektrycznego, nie potrzebują dodatkowej infrastruktury elektrycznej, rurek zawierających ogrzaną wodę etc. Dlatego mogą być zainstalowane na poddaszach, gdzie nie zostały wyprowadzone przyłącza do centralnego ogrzewania i kanalizacji, ale jest elektryka. 

Czym się kierować w zakupie promiennika podczerwieni?

Promiennik podczerwieni będzie dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniu dobrze zaizolowanym. Koniecznie przed zakupem należy sprawdzić, czy jego moc odpowiada powierzchni pomieszczenia, jakie chcemy ogrzać. Zbyt niska moc sprawi, że promiennik nie spełni naszych oczekiwań i tym samym, wydane na niego pieniądze nie będą dobrą inwestycją, Producenci tych urządzeń udostępniają odpowiednie kalkulatory, dzięki którym możliwe jest dokładne obliczenie koniecznej mocy urządzenia. Pamiętajmy także, że usytuowanie promiennika jest kluczowe do czerpania z niego korzyści. Urządzenie powinno być umieszczone najlepiej bezpośrednio nad lub przed miejscem, w którym się znajdujemy w czasie przebywania w pomieszczeniu: nad wanną, na przeciwko prysznica, nad kanapą etc. Tak, aby miedzy nami, a promiennikiem nie pojawiały się żadne przeszkody, które “pochłoną” całe promieniowanie. 

Kupując promiennik podczerwieni zwracajmy się ku renomowanym producentom i sprawdzonym sklepom, np. takim jak medme sklep. Oferują one wysokiej jakości, bezpieczne rozwiązania w atrakcyjnej cenie. 

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.