Jak działa biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków?

Jak działa biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków jest jednym z wariantów przydomowego urządzenia tego typu. Zastosowanie zaawansowanych i nowoczesnych technologii pozwoliło na stworzenie nowatorskiej aparatury, która utylizuje domowe ścieki. Oczyszczalnia swoją budową przypomina typowo biologiczną wersję urządzenia, jednak jest wzbogacona w dodatkowe elementy. Na czym polega działanie biologiczno-chemicznej oczyszczalni?

W jaki sposób działa oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna to kilka połączonych zbiorników, z których każdy pełni swoją odrębną rolę. W pierwszej części oczyszczalni, czyli w komorze denitryfikacji, zachodzą procesy polegające na oddzielaniu się części stałych i tłuszczów z całej masy ścieków oraz ich beztlenowe oczyszczanie. W kolejnej komorze jest zastosowany specjalny chemiczny środek, który neutralizuje ponad 95 procent fosforanów obecnych zwykle w ściekach.

Następnym etapem biologiczno-chemicznej oczyszczalni ścieków są reakcje chemiczne w pojemniku nitryfikacyjnym. W tej komorze znajduje się złoże biologiczne w postaci specjalnych bakterii, które rozmnażają się na miejscu i wchodzą w reakcję z czynnym osadem ścieków. W ten sposób następuje ich utylizacja. Osad czynny, w którym są zapoczątkowane procesy utylizacyjne, przechodzi następnie do komory osadu wtórnego, żeby ponownie znaleźć się w komorze denitryfikacji, gdzie opada na dno. Na tym etapie oczyszczone ścieki trafiają do wód gruntowych lub płynących.

Firmy produkujące oczyszczalnie biologiczno-chemiczne takie jak EKO-BIO, dodatkowo wyposażają te urządzenia w dmuchawy membranowe i dyfuzory drobnopęcherzykowe, dzięki którym możliwy jest ruch powietrza w aparaturze.

Co wyróżnia oczyszczalnie biologiczno-chemiczne na tle innych urządzeń tego typu?

Pewną nowością w działaniu oczyszczalni przydomowych jest zastosowanie koagulantu żelazowego PIX 112, czyli wodnego roztworu siarczanu żelaza III. Jego rolą jest oczyszczanie ścieków z gazowego siarkowodoru i fosforu. Pierwszy z tych związków jest odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach ścieków, więc podczas ich oczyszczania zanika też ich przykra woń.

Oczyszczalnie biologiczno-chemiczne charakteryzują się dużą efektywnością. Są też odporne na zmienne natężenie przepływu ścieków i praktycznie działają bezawaryjnie. Ich konstrukcja jest trwała a ciężar niezbyt duży, więc nie ma problemu z montowaniem ich w różnych miejscach, nawet przy domku letniskowym. Na dodatek urządzenia te spełniają wszelkie normy prawne wymagane w przypadku takich instalacji.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.