Jak długo można przechowywać paliwo?

Jak długo można przechowywać paliwo?

Magazynowanie paliwa cieszy się szczególną popularnością wśród właścicieli firm transportowych, warsztatów samochodowych czy gospodarstw rolniczych. Często przechowywane jest one „na czarną godzinę” lub dlatego, że niektóre urządzenia i maszyny nie mogą być tankowane na stacjach benzynowych. Istnieją określone zasady, których należy się trzymać podczas składowania oleju napędowego i benzyny – jedną z nich jest czas przechowywania substancji.

Jak przechowywać paliwo? 

Warto rozpocząć od krótkiej instrukcji dotyczącej prawidłowego sposobu magazynowania paliwa. Niezależnie od tego, czy jest to olej napędowy, czy też benzyna, substancja powinna być przechowywana w odpowiednich zbiornikach. Wykonane są one z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością, szczelnością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV czy skrajne temperatury. Ich budowa najczęściej opiera się na konstrukcji dwupłaszczowej – dwie warstwy polietylenu tworzą tzw. płaszcz zewnętrzny i wewnętrzny, pomiędzy którymi znajduje się wolna przestrzeń. To do niej, w razie pojawienia się nieszczelności, przedostaje się substancja. Stanowi to dodatkową ochronę przed niekontrolowanym wyciekiem paliwa.

Zbiorniki na paliwo występują w różnych wariantach pojemnościowych, dzięki czemu można dobrać je do indywidualnego zapotrzebowania i preferencji. Ich cena jest stosunkowo niska, a znaleźć je można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. 

jak długo można przechowywać paliwo w kanistrze

Jak długo można przechowywać benzynę i olej napędowy? 

O czasie przydatności paliwa w dużej mierze decyduje sposób jego magazynowania. Warto więc zastosować się do podanej wyżej instrukcji i inwestować wyłącznie w wysokojakościowe zbiorniki, pochodzące od zaufanego producenta

Benzyna, przechowywana w odpowiednich warunkach, utrzymuje swoją jakość przez ok. 2 lata. Inaczej sprawa wygląda z olejem napędowym – jak mówi nam pracownik firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na chemikalia i paliwa:

Trwałość diesla jest znacznie niższa niż benzyny, a wynosi ona około 6 miesięcy. Dodatkowo należy podkreślić, że najmniej trwałe są paliwa, które są mocno wzbogacone o biokomponenty. 

Najpopularniejsze biokomponenty to alkohol i estry etylowe kwasów tłuszczowych, wykorzystywane kolejno jako dodatek do benzyny i diesla. Dobrym rozwiązaniem jest więc wybieranie paliw premium, które w swoim składzie posiadają mniej biokomponentów. Dodatkowo warto co jakiś czas zamieszać substancją przechowywaną w zbiorniku, aby uniknąć wytrącania się zanieczyszczeń i dodatków uszlachetniających. 

Przed zatankowaniem magazynowanego przez dłuższy czas paliwa należy przepuścić je przez drobne sito, które wychwyci ewentualne zanieczyszczenia. Przestrzeganie wymienionych praktyk z pewnością umożliwi Ci utrzymanie właściwości benzyny lub diesla przez kilka miesięcy.