Jak czyścić rynny

Jak czyścić rynny

Wiele osób zapomina o czyszczeniu rynien raz w roku. Jest to jednak ważne, ponieważ w przeciwnym razie ryzykujesz zalaniem i przeciekami w swoim domu. Nie jest to trudna praca i często możesz ją wykonać samodzielnie, ponieważ prawdopodobnie masz w domu niezbędne narzędzia do wykonania tego zadania. W przeciwnym razie narzędzia będą łatwe do znalezienia.

Wolisz zlecić specjaliście czyszczenie rynien?

Jeśli nie masz odwagi wspinać się po drabinie z powodu lęku wysokości lub z powodu złej kondycji fizycznej, najlepiej zlecić specjaliście czyszczenie rynien w Twoim domu. W każdym razie nie jest to skomplikowane zadanie. Czyszczenie rynien jest bardzo proste.

Czyszczenie rynien: wyjaśniamy, jak to zrobić

Czyszczenie rynien to dość łatwe zadanie. Zacznij od przygotowania potrzebnych Ci materiałów:

  • Drabina;
  • Rękawice;
  • Łopata;
  • Worek na śmieci;
  • Wiaderko;
  • Gąbka;
  • Szczotka druciana;
  • Szczotka;
  • Wąż gumowy;
  • Miotła

Masz wszystko gotowe? Zacznij od ustawienia drabiny przy ścianie. Ważne jest, aby drabina nie była zbyt stroma ani zbyt prosta. Możesz tego spróbować, stawiając stopy na nogach drabiny i wyciągając ręce przed siebie. Jeśli możesz utrzymać drabinę z wyciągniętymi ramionami, drabina jest we właściwej pozycji.

Teraz załóż rękawice robocze i chwyć łopatę. Wejdź po drabinie i zbierz ziemię z rynsztoków. Natychmiast wrzuć ziemię bezpośrednio do worka na śmieci i pamiętaj, aby zebrać również odpady, które są trochę mokre z powodu deszczu. Bardzo suche odpady należy najpierw lekko zwilżyć wężem ogrodowym.

Następnie opłucz rynny wężem. W tym celu umieść końcówkę węża w rynnie i przesuń dyszę w dół wzdłuż rury. Brud, którego nie da się usunąć wężem, można wyczyścić gąbką. Po oczyszczeniu jeszcze raz wypłucz rynny. Gdy wszystko wyschnie, możesz usunąć brud z podłogi za pomocą miotły, a następnie, w razie potrzeby, szczotki.

Jak często należy czyścić rynny?

Rynny należy czyścić przynajmniej raz w roku. Jeśli wokół twojego domu jest dużo drzew lub jeśli w pobliżu rynien jest dużo ptaków, może być konieczne częstsze ich czyszczenie. O zapełnieniu rynsztoków przekonasz się dopiero, gdy wejdziesz po drabinie i sprawdzisz je.

Zalecamy czyszczenie rynien późną jesienią. Przecież jesienią zwykle wieje i wiele liści spada z drzew. W tym sezonie rynny często są całkowicie zatkane dużą ilością brudu. Czyszcząc rynny pod koniec sezonu, możesz usunąć brud, który nagromadził się przez cały rok.

Najlepiej czyścić je, gdy nie ma mrozu, ale trochę padało. To znacznie ułatwia czyszczenie rynien, ponieważ brud nadal będzie nieco mokry.