Jak czyścić pędzle i utrzymywać je w dobrym stanie?

Jak czyścić pędzle i utrzymywać je w dobrym stanie?

Dowiedz się, jak czyścić pędzle malarskie i utrzymywać je w doskonałym stanie, korzystając z naszych wskazówek i trików, które musisz znać.

Dobry pędzel nie jest tani, więc nauka czyszczenia pędzli i konserwacji ich w przyszłych projektach DIY to praca, którą należy traktować poważnie. Odpowiednio dbaj o swój pędzel, a będzie on służył przez lata i za każdym razem zapewniał najwyższej jakości wykończenie.

Źle utrzymany pędzel wytrwa tak długo — co oznacza większe wydatki. Jego włosie zacznie wypadać, a resztki starej suchej farby wydostaną się z pędzla, źle wykończeni podczas malowania ściany.

Jak czyścić pędzle podczas używania emulsji na bazie wody?

Usuń farbę

Rozpocznij proces czyszczenia od usunięcia jak największej ilości farby z pędzla. Możesz to zrobić, wycierając bok puszki z farbą. Następnie weź gazetę lub coś podobnego i wytrzyj jak najwięcej w papier.

Rozpocznij mycie

Trzymaj pędzel z włosiem skierowanym w dół pod bieżącą wodą — dodaj trochę ciepłej wody. Użyj kciuków i palców wskazujących, aby masować włosie i pomóc usunąć farbę. Idź dalej, aż woda będzie czysta. Aby zakończyć, weź grzebień z pędzlem i biegnij przez pędzel. Pomaga to usunąć farbę znajdującą się w pobliżu skuwki i na środku włosia, zapewniając bardzo czysty pędzel.

Wstrząśnij lub wyciśnij

Po oczyszczeniu szczoteczki należy usunąć jak najwięcej nadmiaru wody. Najpierw ściśnij go dłonią. Spowoduje to usunięcie dużej ilości wody.

Wodę można potrząsać szybkim ruchem, najlepiej robić to na zewnątrz, ponieważ może pozostawić ślady farby. Inną i mniej brudzącą opcją jest wirowanie na sucho. Umieść uchwyt szczoteczki między obiema rękami i poruszaj się tak, jakbyś zacierał ręce. Zrób to w zlewie, wiadrze lub pustej puszce po farbie. Możesz kupić spinnery do pędzli, aby wykonać zadanie.

Przechowuj prawidłowo

Gdy pędzel wyschnie, nałóż mu ostatni grzebień grzebieniem pędzla, aby wszystkie włosie wróciły na miejsce. Teraz albo zawieś pędzle, albo połóż płasko do wyschnięcia. Jedna wskazówka to przechowywanie pędzli w pokrowcu, do którego wszedł, aby utrzymać je w czystości i zachować swój kształt. Ewentualnie zawinąć w gazetę po wyschnięciu.

Jak czyścić pędzle podczas używania farb olejnych?


Usuń farbę

Zacznij od usunięcia jak największej ilości farby. Gdy to zrobisz, będziesz musiał zanurzyć pędzel w odpowiednim rozpuszczalniku. Benzyna lakowa lub specjalistyczny środek do czyszczenia pędzli działają na większości farb olejnych. Ale najpierw sprawdź instrukcje producenta.

Wyczyść w rozpuszczalniku

Umieść rozpuszczalnik w pojemniku. Stary słoik po dżemie to dobry wybór na pędzle do dwóch cali. W przypadku większych pędzli odetnij górę od dwu- lub czterolitrowego plastikowego pojemnika na mleko. Alternatywnie użyj dowolnego dostępnego pojemnika o odpowiedniej wielkości. Mieszaj pędzel w rozpuszczalniku przez około 10-20 sekund, aby poluzować farbę.

Umyj w ciepłej wodzie z mydłem

Następnie do mycia pędzla potrzebny jest zlew lub wiadro z ciepłą wodą z mydłem. Zachowaj ostrożność podczas przesuwania pędzla, ponieważ farba będzie kapać. Przesuń palcami przez pędzel w ciepłej wodzie z mydłem, aby usunąć rozpuszczalnik i farbę. Na koniec wyszczotkuj grzebieniem z pędzlem, aby usunąć uporczywą farbę.

Suszenie

Teraz ściśnij pędzel ręką, aby usunąć jak najwięcej wody. Umieść uchwyt szczoteczki między obiema rękami i poruszaj się tak, jakbyś zacierał ręce. Zrób to w zlewie, wiadrze lub pustej puszce po farbie. Połóż na płasko lub zawieś i pozostaw do naturalnego wyschnięcia.

Czy muszę czyścić pędzel za każdym razem, gdy go używam?

Najlepiej byłoby czyścić pędzel za każdym razem, gdy go używasz, ale są chwile, kiedy możesz wyjść.

Na przykład, jeśli używasz farby szybkoschnącej, czyli emulsji, a trzeba ją zostawić na godzinę lub dwie, można ją myć, ale wygodniej i oszczędniej jest zawinąć ją w folię spożywczą. Ewentualnie weź plastikową torbę i przytrzymuj ją elastyczną opaską.

Post Comment